Ce scria maestrul Pavel Coruț în 1997-1998 .

" N-am început cariera de scriitor cu nici un fel de ambiţie literară . Am început să scriu din disperare că neamul meu , singurul în care am crezut şi pentru care am luptat , e pe calea pierzaniei , dezbinat şi jefuit de cotropitori invizibili , de care nu se ştie apăra . În ianuarie 1990 , când Direcţia de contrainformaţii militare era desfiinţată din ordinul unor trădători de patrie , eu mi-am pierdut sefii . Mi-am trasat singur misiunea pe care o îndeplinesc de aproape opt ani .
Am refuzat mă declar învins , să sârut mâna care m-a lovit , să fac pace cu odioasele personaje ale circului din decembrie 1989 .
Viu sau mort , eu nu voi fi învins niciodată ! Acesta a fost crezul care m-a mânat în toţi aceşti ani cumpliţi pentru naţiunea română .
Când crezi cu tărie într-un Dumnezeu universal și etern , când simţi lângă tine spiritele luminoşilor strămoşi , nu te poţi închina nici unui invadator ; lupţi înainte , după legi mai vechi decât timpul acestui pământ , mai vechi decât greşelile unor strămoşi pământeni . Chiar dacă ai vrea să renunţi , nu poţi ; lupta este înscrisă în carnea şi sângele tău . În fiecare celulă a corpului e scris ordinul marelui strămoş zeificat :
Ridică-te şi luptă , om din neamul oamenilor !
După aceste legi cunoscute de puţini pământeni , am acţionat eu în aceşti ani . Asta explică şi unele rezultate aparent miraculoase și unele fenomene inexplicabile de care s-au lovit adversarii mei . Dincolo de ceea ce vedem şi simţim , dincolo de ceea ce ştiinţa cunoaşte , există o forţă mai presus de înţelegerea noastră , forţă care ocroteşte luptătorii
singuratici pentru o cauză nobilă ,cauza naţiunii proprii . În unele cărți am încercat să explic această forţă : Forţa Vie din Carpaţi , forţa vieţii eterne !
Cine a intuit despre ce este vorba , va apuca pe calea mea , va refuza jugul oferit de invadatorii străini şi de trădătorii din ţară . Desigur , va ajunge să simtă ce am simţit eu , să înţeleagă ce am înțeles eu . În această direcţie nu există iniţiere efectuată de un maestru om . Iniţierea se face de către invizibila forţă a acestui pământ , a acestei naţiuni .
Aceasta este calea luptătorului singuratic : Ridică-te şi luptă , om din neamul oamenilor ! "


sursa:https://www.facebook.com/photo?fbid=...28255957370663