Gospodinele cu experiență nu cumpără cuișoare pentru gătit: pentru ele, este un dar din rai



\\


Gospodinele cu experiență nu cumpără cuișoare pentru gătit: Pentru ele, este un dar din cer. Împărtășesc cum folosesc cuișoarele în moduri neconvenționale, nu doar în viața de zi cu zi.


Cine dintre noi nu folosește cuișoare în bucătărie? Fiecare gospodină care se respectă folosește în mod activ acești muguri în tocănițe, preparate și marinate. Este un condiment și un condiment grozav! Cumpăr cuișoare în pungi întregi, desigur, nu pungi de cartofi, dar totuși. Mă face fericit și în alte moduri.


Vreau să împărtășesc cu voi, prieteni, unde puteți folosi mugurii unui copac tropical înflorit. Crede-ma, rezultatul te va surprinde placut! Citiți-l cu atenție, sunt sigur că această publicație vă va fi foarte utilă.


Cuișoare ca alternativă la toate tipurile de produse de îngrijire a părului.
În epoca sovietică, când pe rafturi erau doar două tipuri de șampon, unul pentru copii și unul pentru adulți, era foarte dificil să se asigure că părul era mătăsos, voluminos și moale. Dar mama a avut întotdeauna un păr excelent, datorită bobocilor minunati de cuișoare.






Cum și-a făcut șamponul de casă? Îmi împărtășesc rețeta mamei mele.
Deci de ce avem nevoie? Pur și simplu nimic: jumătate de litru de apă, muguri de cuișoare, o lingură și boabe de piper, nu mai mult de 10 bucăți.
Aducem toate acestea la fierbere si lasam solutia sa fiarba 10 minute la foc mic. Apoi se acopera si se lasa la infuzat jumatate de zi. Atât, decoctul poate fi folosit.
Aplicați-l pe părul proaspăt spălat. Apoi doar spală-l. Acest proces nu numai că îmbunătățește culoarea și volumul. Împiedică părul să devină casant și acționează ca un preventiv împotriva mătreții și a descuamării pielii.


Aromaterapie cu cuișoare pentru întregul apartament.
Trebuie pur și simplu să punem 350 ml de apă într-o oală sau alt recipient de fier și să radem coaja de citrice. Apoi adăugați aproximativ o duzină de muguri de cuișoare și un baton mic de scorțișoară. Doar fierbeți fără capac la foc mic și așteptați până când întregul apartament se umple de aromele Asiei și ale Estului. Un parfum natural grozav!


Cuișoare pentru durerea în gât.


Dacă ești îngrijorat de o durere în gât, există un remediu excelent și de încredere. Iată ce trebuie să faci:


Pur și simplu măcinați mugurii de cuișoare într-o fracție fină. Nu avem nevoie de mai mult de două capete de flori pentru asta. Apoi, amestecați condimentele cu o lingură de miere.
Vă asigur că acest remediu combate eficient inflamația gâtului. Are un gust foarte plăcut și ucide bacteriile. Este posibil ca medicii ORL să nu îl recomande, dar acest remediu popular funcționează genial.


Cuișoarele sunt ca medicul dentist personal.
Este gingia inflamată? Nici o problemă! Mestecă doar un cuișoare! Un mugur este suficient. O măsură preventivă excelentă. De asemenea, înlocuiește guma de mestecat, ceea ce înseamnă că îți împrospătează respirația. Cuișoarele sunt, de asemenea, benefice pentru persoanele cu sânge gros. Cuișoarele o subțiază perfect.


Clove este terapeutul meu naturist personal.
Sufar deseori de migrene. Uneori, durerile de cap mă pun în ambuscadă în diferite locuri neașteptate. Ce să faci când durerea apare neobservată și nu există pastile pentru dureri de cap la îndemână? Cuișoarele vă vor ajuta cu siguranță!


Trebuie doar să mesteci un mugur de cuișoare, iar durerea de cap va dispărea în 7-10 minute.
Acest remediu are doar avantaje: un pachet de cuișoare costă câțiva cenți, nu are efecte secundare și nu necesită deloc apă de băut. Cum vă plac aceste beneficii? Cred că sunt mai mult decât destui.


Băuturi tonice excelente pe bază de muguri de cuișoare.
Dacă te simți deprimat și deprimat la sfârșitul zilei, nu este nimic mai bun decât să te înveselești cu o băutură excelentă făcută din muguri de cuișoare.


Este foarte simplu: se toarnă o lingură de ceai în ceainic; poți folosi absolut orice ceai. Asezonați cu cinci condimente. Se toarnă apă fierbinte peste el și se lasă să se infuzeze. Zece minute sunt suficiente.
Dacă doriți să sporiți gustul, puteți adăuga note de citrice. Se pot folosi felii proaspete de lămâie sau lămâie. Folosiți coji de portocală și grapefruit.
Puteți adăuga câteva frunze de mentă. Oferă băuturii un efect relaxant, liniștitor.



Dr Barbara O'Neill treu
https://www.homeremediesseasy.com/.../experienced...