OBSESIA PERFECȚIUNII




De ce ar trebui să faci totul corect? Cine trebuie sa te voteze?
Celebra frază a lui Winston Churchill despre mania perfecțiunii indică cât de imobilizantă poate fi căutarea constantă a succesului.
Maxima „Nimic nu este util dacă nu perfecțiunea” poate fi transcrisă cu următoarele litere
P A R A L I S I .
Te poți paraliza cu această obsesie prostească a perfecțiunii și a face tot posibilul.
Poți să-ți rezervi anumite domenii, în care poți să oferi cu adevărat tot ce este mai bun din tine, dar în marea majoritate a activităților, făcând tot ce poți, sau chiar pur și simplu să faci bine,
este un obstacol în a face tout court.
Nu lăsa perfecționismul să te țină pe margine,
determinându-vă să renunțați la activități potențial plăcute.
Încercați să schimbați „Fă tot posibilul” cu doar „Fă”
Perfecțiunea înseamnă imobilitate.
Dacă ai nevoie de perfecțiune, nu vei încerca niciodată nimic și nu vei reuși niciodată mare lucru
deoarece conceptul de perfecțiune nu este aplicabil ființelor umane.
Dumnezeu este perfect, dar tu, ca creatură, nu ești și devii ridicol dacă te prefaci așa


ZONELE DVS. GREȘTI ghid pentru independența spiritului,
WAYNE W. DYER


Floarea perfectă este un lucru rar.
Dacă ți-ai petrecut viața căutând unul, nu ar fi o viață irosită.
din filmul „Ultimul samurai”


„Sunt perfect exact așa cum sunt”
Nu sunt nici prea mult, nici prea mic și nu trebuie să demonstrez nimănui cine sunt. Am ajuns la conștientizarea că sunt expresia perfectă a Unității Vieții. În Infinitul său am cunoscut identități multiple, fiecare o expresie perfectă a acelei ere specifice. De data aceasta sunt fericit să fiu cine sunt și nu aspir să fiu altcineva pentru că nu asta este expresia pe care mi-am ales-o cu această ocazie; urmatorul va fi diferit.
Sunt perfect așa cum sunt, chiar acum și chiar în acest loc. Sunt autosuficient și sunt una cu Viața. Nu este necesar să te străduiești să fii mai bun: doar iubește-mă azi mai mult decât mâine și tratează-mă ca pe o persoană profund iubită.
Având grijă de mine, mă voi deschide către o bucurie și o frumusețe pe care abia le pot înțelege. Dragostea este hrana necesară pentru ca omenirea să-și atingă măreția. Pe măsură ce învăț să mă iubesc mai mult, cresc în dragostea mea pentru toți ceilalți. Împreună putem hrăni o lume din ce în ce mai frumoasă cu dragoste. Împreună cu noi, planeta noastră se va vindeca și ea. Cu Bucurie îmi recunosc starea de perfecțiune și cea a Vieții. Și așa este. Chiar în acest moment mă iubesc și mă accept.
Louise L. Hay


Perfecţiune


Omul perfect nu există în viață...
perfectiunea este moartea.
Nu căutăm perfecțiunea, ci mai degrabă echilibrul între perfecțiune și imperfecțiune. Pământul este un loc în care venim să ne perfecționăm, să întărim virtuțile și să depășim limitările și impedimentele. Venim acolo pentru a împărtăși ceea ce avem, pentru a învăța să fim loiali, hotărâți și senini în fața încercărilor pe care viața ne le aduce; să învețe să recunoască iluziile și să controleze pasiunile; a fi tolerant cu ceilalți. Venim pe pământ să facem lucrări, să fim caritabili, să înfruntăm frica și îndoielile care corodează sufletul; să ne stăpânim trupul și mintea în fața senzualității, a urii nesănătoase, a materialismului brut, a vieții lene și a lenei. Și mai presus de toate, să depășească mândria, intoleranța și rigiditatea; a „dilua sinele”. Venim pe pământ să învățăm să trăim ca și cum ar fi ultimul nostru; dar în orice caz pentru a putea lupta cu ignoranţa. Noi, spiritele încarnate, am venit pe pământ pentru a cultiva virtuțile și a depăși limitările.


(preluat din „În ochii șamanului” de Hernan Huarache Mamani)




Nu-ți fie frică de perfecțiune.
Nu vei ajunge niciodată la el.
[Salvador Dali]


Imperfecțiunea este frumusețe, nebunia este geniu,
și e mai bine să fii absolut ridicol decât absolut plictisitor.
M Monroe


Nu căuta perfecțiunea, ci autenticitatea.
Alejandro Jodorowsky