Energia lumii

Interacțiunea cu energia difuză din jurul nostru este necesară pentru a ne crește vitalitatea, capacitatea de a face față dificultăților vieții și de a rămâne sănătoși.
Există cel puțin patru variante de interacțiune cu fluxul energetic global. Acestea sunt împărțite în funcție de gradul de încadrare a persoanei în flux.
1. Sunt încă și curge un râu de energie în jurul meu.
2. Plutesc de-a lungul râului de energie.
3. Eu sunt primul val, alergând constant spre orizont, în spatele meu este toată forta fluxului lumii.
4. Eu sunt râul energiei. Mă simt ca un flux energetic global. Sunt peste tot, curg în direcția de care am nevoie...
- Prima variantă: relaxează-te și imaginează-ți un vânt puternic și cald care suflă în spatele tău și lasă-l să treacă prin tine, verificându-i puterea și direc
- A doua variantă: împreună cu vântul energetic te deplasezi în direcția necesară. Această opțiune este potrivită în special pentru contactul mental cu oamenii prin telefon sau pe distanțe lungi.
- A treia variantă: un vânt puternic energetic suflă în spate, pătrunde în interior, în mâini și pe suprafața frontală a corpului. Tu conduci acest flux.
- A patra variantă: lumea din jurul tău curge, se mișcă în direcția aleasă. Bineînțeles că lumea materială rămâne în loc, dar energia căreia este pătrunsă se mișcă.

Fluxul energetic al lumii se mișcă simultan în toate direcțiile. El este practic într-o stare haotică de echilibru. Capacitatea de a ordona mișcarea fluxului cu voință oferă oportunități grozave. Tehnica de a crea mișcare directă este simplă. Imaginează-ți că există un obstacol în fața ta care te ține înapoi în timp ce fluxul curge liber. Apoi te va penetra pe la spate și va merge înainte. Dacă îți imaginezi același obstacol în spatele tău, fluxul te va pătrunde din față.

Vă puteți imagina obstacole de frânare din lateral, sus, jos etc. Si daca iti imaginezi ca obstacolul te inconjoara ca o minge - din toate partile - atunci fluxul va curge din toate partile simultan si in cateva momente va umple corpul.
Poți folosi fluxul ca un instrument de îmbunătățire a sănătății pentru a-i ajuta pe cei dragi. Pune un obstacol la spatele persoanei pe care vrei sa o ajuti. Un flux de energie va trece prin el. Fluxul erodează centrii tulburărilor și bunăstarea interlocutorului tău se îmbunătățește.
Imaginează-ți vântul suflând în spatele umerilor tăi. Cu un efort mental comprimi fluxul din fața ta într-un con. Lângă corpul tău există o parte largă, în timp ce în depărtare fluxul se micșorează și devine vârful conului. Cu vârful conului pătrunzi în zona nesănătoasă. Jeturile de flux sunt ca niște fire sensibile care transmit starea organului sau zona bolnavă.
sursa: