Circula prin e-mail sau pe Whatsapp o glumă care spunea despre un oarecare, că „nu făcea nimic, ci stătea și se gândea așaaa ca un psihopat!” Cam la fel stau și eu, și mă gândesc tot ca psihopatu' 😂🤗 când văd ce invenții mai apar zilnic în lume. Chestia în sine devine și mai interesantă când vezi aplicațiile ce vin după invenția inițială. În cazul de față o să discutăm despre dronă. De la apariția dronei m-am tot întrebat de ce a trebuit să treacă atâta timp de la descoperirea elicopterului, până la dronă? Aparent nu e mare diferență între ele! Foncțoionează cam pe același principiu. Un pretin mai dăștept decât mine, mi-a dat explicația! A trebuit să apară microcipul și miniaturizarea asta nebună a lor. În acest e-mail, aveți mai jos, trei filmulețe în format mp4. Toate tratează aceeași temă: drona și aplicațiile ei. Pentru pretinii mei din România am să dau niște „explicății” 😄 generale, pentru că deoarece (credeți au ba) încă nu-s în stare să subtitrez un document mp4. În prezentarea numărul 1 veți vedea o aplicație a dronei în silvicultură. Cu toții știm că anual se despădurește sălbatic. Nu numai în România! Hoți și prădători sunt pe tot mapamondu'! Calculele spun că anual se taie 15 miliarde de copaci. O firmă de silvicultură din Australia a început folosirea dronelor la plantarea copacilor. Tehnologia e foarte simplă. Drona împușcă în sol un cartuș care conține tot ce este nevoie ca un copac să-nceapă să încolțească. Sămânță, nutrienți, etc. Probabil că drona are în memorie o ridicare topo și toate datele pentru determinarea fiecărei „împușcături”. Rezultatul? Un miliard de copaci, plantați pe an. Aplicația numărul 2, sau mai bine zis filmulețul nr. 2. Tratează aplicația dronei ca armă. Chestia este absolut înfiorătoare! În prezentarea de față drona este programată de oamenii buni împotriva oamenilor răi. Bad guys cum sunt numiți în filmuleț. Capabilitățile acestei scule, pe care eu am comparat-o cu o muscă, sunt incredibile! Transportă un mic glonte, sunt în stare să evite lunetiștii, au capacitatea de a recunoaște fețele, și spre deosebire de kgb (care trăgea victimelor un glonte-n ceafă) această dronă pune glonțul victimei drept în frunte. V-ați gândit ce se poate întâmpla dacă această armă ar încăpea pe mâna unor „bad guys”? În continuarea prezentării, omul arată cum cohorte din aceste drone, pot fi lansate din avioane asupra zonei inamice, făcând folosirea bombei atomice să devină desuetă. Și în sfârșit filmulețul numărul 3 arată cum pot fi folosite dronele de pompieri. Nu necesită multe explicații, pentru că imaginile sunt destul de grăitoare.