PDA

Arată versiune întreagă : De ce mint oamenii ?



Adrian Pop
01.11.2011, 09:56
De ce mint oamenii ?
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?

Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?

Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?



Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....


Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.


Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.


adi

Sun Jun 14, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?
Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?
Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....
Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.
Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.
adi



Bună dimineaţa Adi,

Se spune că mincinosul trebuie să aibe o bună memorie şi să-şi poată duce rucsacul cu minciuni.

Chiar dacă ele sunt parte din viaţa noastră consider că ne definesc doar în măsura în care le folosim inutil. Adevărul este unul singur şi cu mare greutate îl poţi identifica dar minciunile sunt cele care te obligă să îl apreciezi.

Minciuna este o necesitate socială şi are prea multe origini şi determinări. Ba chiar se pare că uneori este obligatorie pentru rezolvarea unor probleme imediate sau sociale.

Îmi plac lucrurile clare, chiar fără acele minciunele drăgălaşe care dau farmecul relaţiilor interumane. Asta însă îmi afectează foarte mult imaginea şi chiar mă face uneori incomod. Este valabil pentru oricine.

Expresia "Minte-mă, dar minte-mă frumos!" este suficient de sugestivă pentru nevoia oamenilor de a fi minţiţi.

Pentru unii însă, "Adevărul" este o pălărie prea mare, şi atunci folosesc "şepcuţe".Laughing
Dem

Sun Jun 14, 2009 View user's profile Send private message
DORIO

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 58
Location: Brasov


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?

Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?

Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?



Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....


Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.


Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.


adi



Adi,

În dulcea Limbă Română, A MINŢI se leagă, aparent surprinzător, de… MINTE.
Cine Minte, deci? Cel ce înCEARCĂ (sugerez… Cercul, aci!) să creeze o lume a lui, închinată Raţiunii, zeiţă scăpată (nu salvată) din Turnul Inimii. Eliberarea Raţiunii este însă oglinda eliberării Conştiinţei, fuga ei fiind alături de Balaur, nu de Făt-Frumos.
MINCIUNA?! Ce limpede se observă Şapele Uroboros: Mânci_un_A! Iacă înghiţirea lui A, a începutului, prin buclă-cerc, desenând… Sistemul!
Acum… De ce mint oamenii? Pentru a întreţine Sistemul, acesta fiind o astfel de minciună, o matrice epuizabilă, altfel.

Toate cele bune,
Vlad

Sun Jun 14, 2009 View user's profile Send private message Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?

DEM wrote:

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?
Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?
Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....
Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.
Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.
adi



Bună dimineaţa Adi,

Se spune că mincinosul trebuie să aibe o bună memorie şi să-şi poată duce rucsacul cu minciuni.

Chiar dacă ele sunt parte din viaţa noastră consider că ne definesc doar în măsura în care le folosim inutil. Adevărul este unul singur şi cu mare greutate îl poţi identifica dar minciunile sunt cele care te obligă să îl apreciezi.

Minciuna este o necesitate socială şi are prea multe origini şi determinări. Ba chiar se pare că uneori este obligatorie pentru rezolvarea unor probleme imediate sau sociale.

Îmi plac lucrurile clare, chiar fără acele minciunele drăgălaşe care dau farmecul relaţiilor interumane. Asta însă îmi afectează foarte mult imaginea şi chiar mă face uneori incomod. Este valabil pentru oricine.

Expresia "Minte-mă, dar minte-mă frumos!" este suficient de sugestivă pentru nevoia oamenilor de a fi minţiţi.

Pentru unii însă, "Adevărul" este o pălărie prea mare, şi atunci folosesc "şepcuţe".Laughing
Dem



Domnul Stamate, unul din mentorii mei, avea cea mai mare bască pe care am văzut-o pe capul cuiva. Avea un cap IMENS şi-o minte extraordinară. I-am spus asta lui Florin Zaborilă, la care el a spus :

Mare lucru este să ai in Viaţă, prieteni cu bască mare...

adi

Sun Jun 14, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?

DORIO wrote:

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?

Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?

Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?



Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....


Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.


Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.


adi



Adi,

În dulcea Limbă Română, A MINŢI se leagă, aparent surprinzător, de… MINTE.
Cine Minte, deci? Cel ce înCEARCĂ (sugerez… Cercul, aci!) să creeze o lume a lui, închinată Raţiunii, zeiţă scăpată (nu salvată) din Turnul Inimii. Eliberarea Raţiunii este însă oglinda eliberării Conştiinţei, fuga ei fiind alături de Balaur, nu de Făt-Frumos.
MINCIUNA?! Ce limpede se observă Şapele Uroboros: Mânci_un_A! Iacă înghiţirea lui A, a începutului, prin buclă-cerc, desenând… Sistemul!
Acum… De ce mint oamenii? Pentru a întreţine Sistemul, acesta fiind o astfel de minciună, o matrice epuizabilă, altfel.

Toate cele bune,
Vlad



Schimbăm Sistemul....Simplu.
adi

Sun Jun 14, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Catalin Costache

Joined: 31 May 2009
Posts: 170
Location: Craiova


Reply with quote
Post Minciuna
Copilul mic face cu greu distinctia intre real si imaginar, el altereaza adevarul, dar nu minte. Cand el fabuleaza sau infrumuseteaza realitatea el o transforma in sensul trebuintelor sale. Adevarata minciuna este o conduita de eschivare, in general destinata sa evita o mustrare. De multe ori, in mod inconstient, parintii invata copilul sa minta, prin promisiuni zilnice care nu sunt indeplinite si prin multe alte atitudini ale adultilor. Promisiunile mincinoase se repeta zilnic. Copilul constata ca adultul nu-si tine cuvantul si nu va mai avea incredere in sinceritatea lui si apoi va cauta si el sa minta, sa promita si sa nu-si respecte promisiunea.
Mintirea copilului de 3 ani este fara importanta serioasa, insa trebuie evitata. Manifestarile copilului mic sunt subconstiente, fiind dominate de imitarea celor vazute si auzite in familie. Copilul devine o copie a celor auzite la parinti si a sistemului lor educativ. Dupa varsta de 3 ani copilul care minte, face asa ceva ca sa evite o pedeapsa, deci o face de frica. Asa minciuna devine un reflex de aparare. Daca i se vorbeste frumos si i se explica ca trebuie sa fie mai atent ca sa nu greseasca el va evita sa denatureza adevarul.
Daca mai apoi copilul va fi pus sa minta ca unul din parinti nu e acasa atunci cand este cautat de o persoana indezirabila, gresala va fi dubla, el va fi invatat sa minta si este invatat ca poate trece peste obligatiile sociale recurgand la minciuna si exemplele pot fi numeroase.
A crede ca un copil se poate dezvolta psihic bine intr-o atmosfera de minciuna, se presupune ca parintii il cred naiv, prost, surd sau orb. Pe masura ce se dezvolta psihic, el vrea sa stie tot si e de preferat ca parintii sa ii explice in mod onest, pe intelesul lui si nu sa ambaleze realitatea in minciuni. Conversatiile intre parinti si copil trebuie realizate cu precautiile si amanuntele necesare, ele trebuie sa fie instructive, bazate pe adevar si sinceritate. Daca un copil este mintit mereu ajunge sa vada adevarul in mod tulbure, confuz si lipsit de interes.
Rolul parintilor este de a face pe copil, inca de mic, sa capete interes pentru adevar prin povestiri morale. Chiar daca este vorba de un copil care nu este un mincinos veritabil, ci de unul care cauta sa fie interesant deformand adevarul, iar parintii stiu ca minte si se fac ca nu inteleg pentru a produce placere copilului, este o ingaduinta nesenatoasa, care nu duce la nimic bun.
Mi-a placut acest articol, l-am simtit ca si cum l-as fi scris eu...
http://www.parinti.com/Cenutrebuiesatolerezeunparintepelarg-articol-140.html

Mon Jun 15, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post De ce mint oamenii?
Întrebarea este greşită, total greşită, pentru că nu toţi oamenii mint!
Corect ar fi fost:
De ce mint unii oameni?”

Fri Jun 19, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:
Întrebarea este greşită, total greşită, pentru că nu toţi oamenii mint!
Corect ar fi fost:
De ce mint unii oameni?”




Domnule Traian,

Imi este imposibil sa cred ca exista UN SINGUR OM care sa nu minta

Fri Jun 19, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post De ce mint oamenii?

florina wrote:

Traian wrote:
Întrebarea este greşită, total greşită, pentru că nu toţi oamenii mint!
Corect ar fi fost:
De ce mint unii oameni?”



Domnule Traian,

Imi este imposibil sa cred ca exista UN SINGUR OM care sa nu minta


Dacă vă este imposibil să credeţi ceva, orice, niciodată nu veţi ajunge să ştiţi, să cunoaşteţi, acel ceva.
Nu se poate ajunge la Adevăr, oricare ar fi acel adevăr, fără credinţa de început. Nu poţi afla, nu poţi găsi, ceva fără să cauţi. Dar ce să cauţi, dacă nu crezi că există acel ceva?
Pe de altă parte cine rămâne cantonat în credinţă, crezând că posedă adevărul, mai devreme sau mai târziu, este supus ridiculizării.
Isus Cristos a fost unul care a spus numai Adevărul. Adevărul spus de El nu-l putea demonstra la vremea Lui, de aceea a cerut oamenilor să-L creadă.
Adevărul spus de Isus Cristos nu convenea celor care conduceau lumea prin minciună, spre folosul lor egoist, această discrepanţă între ce propovăduia Isus şi ce propovăduiau fariseii şi saducheii vremii a dus la uciderea Lui.
Niciodată nu a convenit conducătorilor neamurilor să se afle adevărul despre modul în care ei conduc prostimea, norodul.
Fiecare neam în parte şi toate la un loc au fost şi sunt conduse prin minciună!

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:

Dacă vă este imposibil să credeţi ceva, orice, niciodată nu veţi ajunge să ştiţi, să cunoaşteţi, acel ceva.

Fiecare neam în parte şi toate la un loc au fost şi sunt conduse prin minciună!



Domnule Traian,

Şi uite aşa riscăm să devenim fie patetici fie ridicoli.

Pe un anume forum, un anume Lucidu, uneori dădea cu bâta-n baltă, se făcea de cacao după care dispărea câteva zile crezând că lumea îi va uita măgăriile. Ce să-i faci minte de ziarist obraznic.
Ceea ce nu este cazul la dvs.

În urmă cu nişte ani, afirmam acelaşi lucru, eu spun doar adevărul! şi chiar eram convins de aceasta. M-a potolit însă repede cineva care cu multă delicateţe m-a întrebat dacă am curajul de a mă face de râs în cazul îmi dovedeşte contrariul. Iar eu ca un nechibzuit am acceptat, noroc însă că nu am pariat. De regulă sunt un om hotărât şi eram convins de ceea ce spun.

Peste două zile, la modul cel mai firesc, face în aşa fel încât cineva de bună credinţă să facă o boacănă ce în mod normal atrăgea consecinţe serioase şi firesc m-am supărat. Cu atât mai mult cu cât la originea acestei situaţii eram eu cu convingerile mele şi am putut într-un final să accept ...nefirescul. După ce lucrurile au revenit la normal, am fost întrebat dacă m-am supărat, în condiţiile în care era evident, inclusiv din comportamentul meu în momentul constatării .....
Iar eu am spus "NU" pentru că în sinea mea îmi dădusem seama că a fost o manevră mârşavă pe care eu am provocat-o, şi evident nu puteam să nu fiu supărat, cel puţin pe mine.

Desigur, în acel moment am avut revelaţia minciunii ca banalitate existenţială şi ca formă de comunicare obligatorie în societate.

De atunci nu îmi mai pot permite să spun cuiva că eu spun numai adevărul, chiar dacă în permanenţă sunt convins şi pot demonstra acest lucru, cu siguranţă în vorbele mele se regăsesc întotdeauna multe neadevăruri.

Rămâne doar ca interlocutorul să mă accepte ca pe un mincinos ori ca pe un om cumsecade care ştie să îl protejeze de informaţii sau afirmaţii supărătoare.

Asta cu atât mai mult cu cât adevărul se regăseşte întotdeauna la timpul trecut.

Oare să nu fi ştiut asta în momentul când afirmaţi cu tărie lucruri pe care nu le puteţi demonstra?
Dem

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:

florina wrote:

Traian wrote:
Întrebarea este greşită, total greşită, pentru că nu toţi oamenii mint!
Corect ar fi fost:
De ce mint unii oameni?”



Domnule Traian,

Imi este imposibil sa cred ca exista UN SINGUR OM care sa nu minta


Dacă vă este imposibil să credeţi ceva, orice, niciodată nu veţi ajunge să ştiţi, să cunoaşteţi, acel ceva.
Nu se poate ajunge la Adevăr, oricare ar fi acel adevăr, fără credinţa de început. Nu poţi afla, nu poţi găsi, ceva fără să cauţi. Dar ce să cauţi, dacă nu crezi că există acel ceva?
Pe de altă parte cine rămâne cantonat în credinţă, crezând că posedă adevărul, mai devreme sau mai târziu, este supus ridiculizării.
Isus Cristos a fost unul care a spus numai Adevărul. Adevărul spus de El nu-l putea demonstra la vremea Lui, de aceea a cerut oamenilor să-L creadă.
Adevărul spus de Isus Cristos nu convenea celor care conduceau lumea prin minciună, spre folosul lor egoist, această discrepanţă între ce propovăduia Isus şi ce propovăduiau fariseii şi saducheii vremii a dus la uciderea Lui.
Niciodată nu a convenit conducătorilor neamurilor să se afle adevărul despre modul în care ei conduc prostimea, norodul.
Fiecare neam în parte şi toate la un loc au fost şi sunt conduse prin minciună!




Domnule Traian, haide sa va cred.
Sunt sigura ca v-ati privit in oglinda cand ati scris randurile de mai sus...
In fond este atat de greu sa crezi orice ti s-ar spune? Parca dumneavoastra spuneati intr-un alt articol de pe acest forum sa nu credem nimic din ceea ce spuneti, pentru ca:...
Cand ati spus adevarul?
Eu va cred oricum Wink

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

florina wrote:


Domnule Traian, haide sa va cred.
Sunt sigura ca v-ati privit in oglinda cand ati scris randurile de mai sus...
In fond este atat de greu sa crezi orice ti s-ar spune? Parca dumneavoastra spuneati intr-un alt articol de pe acest forum sa nu credem nimic din ceea ce spuneti, pentru ca:...
Cand ati spus adevarul?
Eu va cred oricum Wink



Cînd cineva spune să nu-l crezi vorbeşte de fapt despre discernămîntul încrederii.
Orice mesaj pe care îl trimiţi sau îl primeşti trebuie analizat şi din perspectivele ascunse: înlocuieşte TU cu EU, DA cu NU şi tot aşa, cercetează fiecare faţetă posibilă a mesajului.
De multe ori ceea ce spui şi ceea ce vrei să spui sunt contrare. Dacă priveşti fiecare frază în fiecare mod posibil şi apoi selectezi cu discernămînt mesajul transmis vei constata că nu există minciuni, numai oameni nereceptivi.
Fiecare cuvînt folosit transmite un mesaj. Inversaţi valorile fiecărui cuvînt în fiecare mod posibil şi raportaţi fiecare nouă propoziţie atît la sine cît şi la interlocutor şi veţi afla nenumărat de multe lucruri.

Nu există mincinoşi ci numai oameni care se lasă minţiţi.
http://www.youtube.com/watch?v=8Jl5BEuQKtA&feature=related

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Marchidan21 wrote:

florina wrote:


Domnule Traian, haide sa va cred.
Sunt sigura ca v-ati privit in oglinda cand ati scris randurile de mai sus...
In fond este atat de greu sa crezi orice ti s-ar spune? Parca dumneavoastra spuneati intr-un alt articol de pe acest forum sa nu credem nimic din ceea ce spuneti, pentru ca:...
Cand ati spus adevarul?
Eu va cred oricum Wink



Cînd cineva spune să nu-l crezi vorbeşte de fapt despre discernămîntul încrederii.
Orice mesaj pe care îl trimiţi sau îl primeşti trebuie analizat şi din perspectivele ascunse: înlocuieşte TU cu EU, DA cu NU şi tot aşa, cercetează fiecare faţetă posibilă a mesajului.
De multe ori ceea ce spui şi ceea ce vrei să spui sunt contrare. Dacă priveşti fiecare frază în fiecare mod posibil şi apoi selectezi cu discernămînt mesajul transmis vei constata că nu există minciuni, numai oameni nereceptivi.
Fiecare cuvînt folosit transmite un mesaj. Inversaţi valorile fiecărui cuvînt în fiecare mod posibil şi raportaţi fiecare nouă propoziţie atît la sine cît şi la interlocutor şi veţi afla nenumărat de multe lucruri.

Nu există mincinoşi ci numai oameni care se lasă minţiţi.
http://www.youtube.com/watch?v=8Jl5BEuQKtA&feature=related




frumoasa melodia lui Iris Smile
poti sa explici mai pe intelesul meu? persuasiunea este buna depinde la ce o folosesti.
pentru ca desi il respect, nu cred ca d-nul Traian de exemplu, nu a mintit niciodata... sau tu sau oricine.

p.s. cand abramburesti prea mult cuvintele in fraze ajungi sa te minti si pe tine atat de natural incat crezi ca spui un mare adevar, asa ca atentie la jocul de cuvinte. Exclamation
deci: de ce minti atunci cand minti?

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?
Eu am ajuns CLAR la concluzia că eşti minţit, de cel pe care l-ai determinat s-o facă....Asta dacă ne asumăm responsabilităţi....
adi

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Electron wrote:

Cu ce anume v-am jignit?


Preastimate dle Electron, simt că-mi pierd timpul de pomană cu oameni ca dv. care nu pot înţelege ceva, dacă nu le dai mură-n gură; ba şi chiar dându-le mură-n gură tot nu pricep. Vă repet, adică vă spun iar ce v-am mai spus:

Electron wrote:


Dat fiind ca toate datele astea despre "Creatorul cerului si Pamantului" sunt credinte personale, inseamna ca ati mintit atunci cand ati inceput aceasta discutie. De cate ori faceti afirmatii nestiintifice, ne mintiti cu nerusinare. Frumos va sade.
e-


La această prostie şi obrăznicie pe care aţi debitat-o şi am înroşit-o, v-am dat definiţiile din DEX pentru a gândi singur, cu mintea dv. priviţi-le încă odată:

MINŢI vb. IV, înseamnă, conf. DEX, A face afirmaţii care denaturează în mod intenţionat adevărul, a spune minciuni; iar,
MINCIUNĂ, minciuni. s.f. conf. tot DEX, 1. Denaturare intenţionată a adevărului având de obicei ca scop înşelarea cuiva; neadevăr.
Dacă eu vă spun că ştiu că Pământul cu cerurile şi tot ce este sub soare este Creaţie a Celui numit Iehova în Legendele antice aceasta înseamnă că este Adevăr din punctul meu de vedere sau neadevăr din al dv. De aceea vă spun tuturor, care citiţi această afirmaţie a mea, să nu mă credeţi pentru că, numai proştii cred.
Alţi credincioşi, alţi proşti, mă întreabă:
„Atunci de ce ne-aţi mai spus dacă nu trebuie să vă credem?”
Ca să vă fac să mă întrebaţi: „De unde ştiţi?” Şi eu să vă răspund. Dar toţi credincioşii de pe saitul acesta au impresia că ce cred ei, conform definiţiei din DEX pentru a „crede”, este şi adevăr. Dintre aceştia faceţi şi dv., dle Electron, parte.
Dacă afirmaţia mea este neadevărată rămâne să demonstrez că vă înşelaţi; dar că afirmaţia mea este minciună, nu vă permit să mă insultaţi, că eu nu caut să înşel cu nimic pe nimeni. Nu vreau să fac o nouă religie, nu vreau să fac un nou partid, nu vreau să mă votaţi ca pe Obama, să trag foloase personale de pe urma proştilor care cred tot ce li se spune. Vreau să vă deştept, să vă deşteptaţi singuri, să vă trezesc la realitate să gândiţi folosindu-vă propria minte nu să credeţi toate prostiile debitate ca ştiinţe de alte minţi pline de perfidie.
Când vă spun că „încălzirea globală” este o escrocherie, eu Traian Ioan, pensionar care am lucrat o viaţă în protecţia mediului şi care am invenţii în acest domeniu, sunt responsabil de ceea ce spun nu mă ascund în spatele unui nume conspirativ ca dv. dle Electron. Când vă spun că glaciaţiunile descoperite de către geologi în stratele Pământului sunt născociri, sunt minciuni pe care toţi copiii le cred, apăi susţin cu argumente pe care vi le-am prezentat dar nu sunteţi capabili să le înţelegeţi şi mândria nu vă permite să vă „înjosiţi” întrebând ce nu înţelegeţi.

Electron wrote:

Am observat ca aveti o definitite diferita de restul lumii, pentru conceptul de "religii", asa ca precizez ca raspund considerand acceptiunea din dictionar a termenului, ca sa inteleaga toata lumea.

Religiile sunt, dupa parerea mea, doar inventii pur umane, mai mult sau mai putin utile pentru "linistea sufleteasca" a maselor. Eu nu sunt afiliat cu nici una din cele "institutionalizate" in Biserici/Temple/Basilici/etc. Sunt foarte sceptic in ce priveste existenta puterilor supra-naturale.


Referitor la „religii” nu ştiţi nimic! În schimb, deveniţi arogant, având impresia că ştiţi totul.
Moise, care a făcut crimă din dragoste pentru neamul lui evreesc, când erau în captivitate în Egipt a scris Legea care i-a condus şi îi conduce şi astăzi pe evrei. Asta nu înseamnă „religie” înseamnă iubire de neam pe care a vrut să-l scoată din robie, din robia egipteană. Religie înseamnă când cineva vrea să conducă prostimea, poporul în interesul lui. Definiţiile din dicţionare, pentru religie, sunt făcute de clerici în aşa fel încât să-şi apere interesele lor de asuprire a prostimii. Din antichitate şi până azi, până de curând, popoarele au fost conduse de religii, de credinţe în diferiţi dumnezei. Nici România nu a făcut excepţie de la regulă. În ultimul timp au apărut partidele politice cu, chipurile conducerea democratică, care se vor înlocuitoarele vechilor religii conducătoare.
În privinţa scepticismului dv. referitor la „puterile supranaturale” gândiţi-vă singur la fenomenele naturale pe care omul nu le poate, încă, controla, cum sunt: cutremurele, uraganele, grindinile distrugătoare.
Dacă veţi studia Biblia, nu pentru a face o nouă religie sau pentru a-l descoperi pe dumnezeu, ci cu scopul de a înţelege mesajele ei ascunse, în egală măsură, simplilor credincioşi exploataţi, prostiţi, cât şi clerului exploatator, profitorilor, veţi afla că ce se întâmplă astăzi în lume este menţionat, este profeţit. Vă spun toate acestea pentru a vă provoca nu pentru a mă crede; nu uitaţi: că numai proştii cred.

Electron wrote:

Tot ce este nefalsificabil, este practic irelevant pentru mine, avand o valoare cognitiva foarte aproape de zero. Lucrurile falsificabile si confirmate in mod repetibil au calitatea de a fi obiective, restul sunt subiective. Eu prefer transmiterea si raspandirea de la un individ la altul a cunostintelor obiective (de aceea prefer Metoda Stiintifica, si de aceea activez pe acest forum), pe cand opiniile, ipotezele, teoriile si speculatiile personale sunt subiective si consider ca sunt pentru "forul interior" si a le declara "adevarate" sau altceva decat ceea ce sunt, adica simple "credinte", este o incercare de a insela pe ceilalti.


Nu înţeleg ce aţi spus mai sus. Daţi-mi un exemplu de lucru nefalsificabil pentru a mă ajuta să înţeleg şi un alt exemplu de „lucru falsificabil”. Eu nu am o „Metodă Ştiinţifică” prestabilită de cineva superior pe care să o aplic în vederea înţelegerii fenomenelor ce se petrec în jurul meu. Eu îmi folosesc propria minte şi puţinele, foarte puţinele, mele cunoştinţe despre natura în care-mi petrec viaţa. Aceste puţine cunoştinţe pe care le am m-au ajutat şi mă ajută să creez ceva pentru semenii mei, folosindu-mi propria minte, nu a altora.

Electron wrote:

Dumneavoastra inca sunteti dator, printre altele, cu raspunsuri la intrebarile:
- Pe baza caror criterii decideti care este "stiinta corecta" si care este "stiinta mincinoasa" ?
- De unde stiti ceea ce pretindeti ca "stiti" (si nu doar "credeti")?


Aceste întrebări ale dv. dovedesc că nu aţi citit ce am scris şi vă repet acum:
La început mi-am crezut părinţii care la întrebarea mea de copil, „dacă există dumnezeu?” mi-au răspuns, „nu ştiu tatae, dacă există, dar noi credem!” Mai târziu, am zis că m-am deşteptat şi nu mai credeam cum credeau şi bunii mei. Dar a venit vremea şcolii... La ora de chimie generală, am întrebat pe profesoară: tovarăşa (Poienaru) de ce trebuie să mai facem şi laborator cu tovarăşul Vlănţoiu? doar tot ce ne spuneţi dv. este adevărat. La care mi-a dat un răspuns magistral pe care nu-l pot uita: „Mă Ioane, numai proştii cred! Tu ca să te deştepţi trebuie să cercetezi pentru a şti nu doar a crede pe orice profesor care-ţi vorbeşte.
Ceea ce am învăţat de la Profesoara mea şi de la părinţii mei aplic întotdeauna când aflu o noutate, mai mult sau mai puţin, ştiinţifică.

Electron wrote:


- De unde stiti ca exista un "creator" a "tot ce este sub Soare"?


Ordinea şi coincidenţele ce se întâlnesc la tot pasul în natura cunoscută de noi, de oameni, sunt, pentru mine, o dovadă a existenţei unei Inteligenţe cu Capacităţi Creatoare. Ordinea nu poate fi întâmplătoare. Dezordinea, Da! Explozia primordială este o presupunere absurdă din care să rezulte în final o bucată de moloz cu calităţile Pământului şi pe deasupra echipat cu atâta inteligenţă. Inteligenţa nu este întâmplătoare; ordinea nu apare de la sine.

Electron wrote:


- De unde stiti numele acelui "creator" ? (Asta v-am intrebat de mai multe ori deja)


Din Legendele Antice, din Biblia folosită de escrocii lumii la exploatarea prostimii de-a lungul vremii I-am aflat numele de Iehova. Au venit aceste zile când, prin Biblie, Creatorul cerului şi Pământului cu tot ce este sub soare Îşi va revela existenţa prin coincidenţe imposibil de întâmplat fără intervenţia Lui. Vă dau două exemple de coincidenţe, de prorociri: Isaia (13:10) a scris acum peste 2700 de ani despre aceste zile când; Stelele cerurilor şi constelaţiile nu vor mai străluci... şi luna nu va mai lumina. Ce părere aveţi? De unde a ştiut Isaia că vor veni aceste zile când nu vor mai putea fi văzute constelaţiile cerurilor iar luna nu va mai lumina? Ieşiţi afară în noapte cu lună pe cer să vă vedeţi umbra lăsată de lună. O veţi vedea sau va fi lumina becurilor străzii mai puternică decât lumina lunii!? Şi cealaltă coincidenţă, prorocire este cea din Apocalipsa 8:11 Numele stelei care a căzut din cer este Pelin... Steagul Alaskăi este albastru cerului cu stelele Carului Mare, întâmplător o treime dintre oameni sunt amărâţi de moarte pentru că ea nu a câştigat lupta împotriva urâciunii care pustieşte lumea. (A se vedea rezultatele alegerilor din SUA, ţară întemeiată sub God)

Electron wrote:


- Cum se poate verifica, in mod rational si repetibil, ca exista un "creator", si prin ce metode ati determinat proprietatile sale? (Intrebare de la Adi, la care nu ati raspuns).
- De unde stiti ca Pamantul a fost creat pentru Om?


Că există un Creator se poate observa, aşa cum am mai spus, privind la tot ce ne înconjoară şi raţionând, judecând cu mintea proprie nu cu a altuia pe care să-l credeţi. Uitaţi-vă la „fabricile” de ouă sau de lapte, observaţi şi ascultaţi ceasul folosit de omenire pe care-l mai folosesc ţăranii noştri şi astăzi, cocoşul. Arborele de cauciuc, păsările cerului care ne-au învăţat să zburăm, plantele cu produsele cărora ne îmbrăcăm, sau ne hrănim. Faptul că nu pot exista plante fără bioxid de carbon în atmosferă că nu pot exista animale fără existenţa plantelor, faptul că solubilităţile gazelor în apă au anumite valori funcţie de temperatură face posibilă viaţa în apă dar şi în atmosferă prin menţinerea unor concentraţii optime vieţii de tot felul.
Nimic nu este întâmplător în jurul nostru. Totul este plin de înţelepciunea Creatorului. Uitaţi-vă la celulele stem descoperite şi folosite în ultimul timp în tratamente de-a dreptul miraculoase. Au apărut întâmplător? Le-au creat omul sau Tatăl nostru şi noi le-am descoperit? Nici bolile nu sunt întâmplătoare; şi ele au un rol în dezvoltarea, evoluţia omenirii. Prin boli aflăm cum suntem construiţi cum sunt alcătuiţi.

Electron wrote:


- De unde stiti ca nu au existat glaciatiuni pe Pamant (nu ma refer la migrarea polilor, ci la glaciatiuni in accetpiunea stiintifica)?


Spre deosebire de dv. care, presupun, aveţi cunoştinţe de termodinamică dar le uitaţi când este vorba să le aplicaţi, eu ţin seama de ele. Eu ştiu şi presupun că şi dv. ştiţi că orice planetă este, din punct de vedere termodinamic, un corp perfect negru. Un corp negru, un corp material plasat în vid absoarbe energia primită prin radiaţie de la un alt corp material mai cald şi radiază, eliberează, energie în spaţiul înconjurător după legea Stefan-Boltzmann.
Nu mai repet ceea ce v-am mai spus cu altă ocazie, eventual pot să vă pregătesc un articol pentru saitul dv. ŞtiinţaAzi, care v-ar aduce foarte mulţi vizitatori scoţându-vă din mijlocul celor care cred şi plasându-vă în „Clasament şi Trafic web” în pagina a I-a, dar vă demontează religia dv. a „Încălzirii globale”. Nu uitaţi Balanţa termică a Pământului pe care v-am prezentat-o este premieră mondială care sfidează inteligenţa NASA exprimată în procente în a lor „Earth´s Energy Budget”

Electron wrote:


Va repet aceste intrebari, ca sa realizati ca pana nu raspundeti la ele, sunteti dator cu raspunsurile.

e-

PS: Va reamintesc de asemenea: evitati sa raspundeti cu credinte religioase (in acceptiunea acestui forum). Astept doar raspunsuri falsificabile si evident confirmabile in mod repetabil. Asta este stiinta pe care dorim sa o promovam pe acest forum.

Ah, si va rog sa ma scutiti de "preastimarea" dumneavoastra. Spuneti-mi "electron" si cu asta basta.


Vă este chiar aşa de greu să vă îndulciţi puţin felul „superior” de a scrie? Nu uitaţi că eu am trecut prin vârsta dv., dv. nu aţi apucat încă să ajungeţi la bătrâneţea mea.
--------------------------
Răspuns: Alternativă la religii...
Postat, vineri, 21 noiembrie 2008, ora 4:49

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:

Electron wrote:

Cu ce anume v-am jignit?
Răspuns: Alternativă la religii...
Postat, vineri, 21 noiembrie 2008, ora 4:49



Domnule Ioan,

Deoarece "Electron" nu este pe acest forum, cred că vă comportaţi precum acei năzdrăvani care de la o distanţă apreciabilă scot limba, gata să o ia la fugă la primul semn de pericol.
Sau altfel spus, pentru cei mai "maturi" chestia se numeşte bârfă

Oare din plictiseală provocaţi aceste controverse din care ieşiţi şifonat de fiecare dată?

Cum rămâne cu minciuna? Minţiţi sau spuneţi doar o formă de adevăr la care "profanii"(proştii, sună prea dur) nu au acces.

Cum rămâne cu specialistul şi omul lui Dumnezeu sau Iehova(cum vă place să îi spuneţi)?

dem

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

DEM wrote:

Traian wrote:

Electron wrote:

Cu ce anume v-am jignit?
Răspuns: Alternativă la religii...
Postat, vineri, 21 noiembrie 2008, ora 4:49



Domnule Ioan,

Deoarece "Electron" nu este pe acest forum, cred că vă comportaţi precum acei năzdrăvani care de la o distanţă apreciabilă scot limba, gata să o ia la fugă la primul semn de pericol.
Sau altfel spus, pentru cei mai "maturi" chestia se numeşte bârfă

Oare din plictiseală provocaţi aceste controverse din care ieşiţi şifonat de fiecare dată?

Cum rămâne cu minciuna? Minţiţi sau spuneţi doar o formă de adevăr la care "profanii"(proştii, sună prea dur) nu au acces.

Cum rămâne cu specialistul şi omul lui Dumnezeu sau Iehova(cum vă place să îi spuneţi)?

dem


„Înapoia Mea, Satan! Tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine, căci gândurile tale nu sunt la lucrurile lui Dumnezeu, ci la cele ale oamenilor. (Matei 16:23)

Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
florina

Joined: 31 May 2009
Posts: 206
Location: Ploiesti


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:

„Înapoia Mea, Satan! Tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine, căci gândurile tale nu sunt la lucrurile lui Dumnezeu, ci la cele ale oamenilor. (Matei 16:23)



cu asta m-ati facut praf domnule Traian...
traduceti si pentru nepriceputul de rand ce vreti sa spuneti, sa invatam si noi ceva



Last edited by florina on Sun Jun 21, 2009; edited 1 time in total
Sat Jun 20, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:

Dem wrote:

Cum rămâne cu specialistul şi omul lui Dumnezeu sau Iehova(cum vă place să îi spuneţi)?
dem


„Înapoia Mea, Satan! Tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine, căci gândurile tale nu sunt la lucrurile lui Dumnezeu, ci la cele ale oamenilor. (Matei 16:23)




Am priceput!
Eu sunt "dracul", iar dvs. "reprezentantul" Domnului.

Că sunt o "poticnire" pentru dvs., asta o ştiam.
Dar, afirmând destul de elegant că nu este frumos nici să minţiţi şi nici să bârfiţi, mă pun în situaţie opozabilă Creatorului, mă tem că exageraţi şi vă umpleţi de ridicol.

Cred că avem religii diferite la care facem referire, în credinţa ortodoxă faptele dvs. sunt considerate păcate iar în cea a dvs., iată, "virtuţi".

Cine sunteţi dvs. Domnule IOAN TRAIAN?

Sun Jun 21, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post De ce mint oamenii?

1stein wrote:

Lumea de astazi este dominata de stiinta...si acest lucru este cel mai trist! Iubesc Stiinta dar si buna Stiinta!



Lumea de astăzi este dominată de minciună şi acest lucru a fost menţionat, prorocit, în aceste Legende antice, care constituie Biblia. (Geneza 3:15)
Lumea zilelor acestea din urmă, când constelaţiile cerului şi-au pierdut strălucirea şi luna nu mai luminează (chipurile din cauza „poluării luminoase”), (Isaia 13:10) este plină de minciună până la refuz!
Aluzia pe care a făcut-o Creatorul prin Isaia 44:10 este edificatoare:
Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu sau să fi turnat un idol şi să nu fi tras niciun folos din el? De la această aluzie a Creatorului Iehova se poate stabili o definiţie corectă şi a tot cuprinzătoare pentru tot felul de religii, pentru tot felul de credinţe exploatate.
Ambiguitatea termenilor este intenţionat provocată şi introdusă în vorbirea curentă cu scopul evident de a-i putea manipula pe oamenii simpli.
A crede nu este o cinste, nu este o virtute. A crede orice este (prostie) debitat de preasfinţi, duhovnici, de oameni de „ştiinţă” sau de presă, ba chiar de oricine, aceasta nu denotă Înţelepciune!
Biblia a fost scrisă de oameni! Deci, este imperfectă! Înţelepciunea a fost dată omului creat după chipul Creatorului pentru a fi folosită în scopul aflării Adevărului ce stă ascuns în tot ce ne înconjoară.Iov12:7-9)
Adevărul Creaţiei şi al existenţei Creatorului trebuie căutat mai întâi în ceea ce vedem, în ceea ce auzim, în ceea ce simţim, iar în Biblie să căutăm confirmarea existenţei Creatorului.
Căci Moise, mai întâi L-a descoperit pe Tatăl şi apoi a inventat un dumnezeu cu scopul de a-şi conduce neamul, pentru a-l scoate din robie.Toate scrierile lăsate de Moise au fost pentru evrei, pentru neamul lui.
Isus Cristos L-a descoperit pe Tatăl, Creatorul cerurilor şi Pământului, cât şi pe Sine în scrierile lui Moise şi ale Profeţilor, adică a crezut ce au spus Moise şi Profeţii, a avut încredere în ei. Filosofia Lui lăsată prin viu grai a generat Biserica lui Cristos aşa cum a fost prorocit, prognozat.(Isaia 9:6)
Faptul de a-L căuta pe Creator în Biblie conduce după cum se observă de-a lungul istoriei, la găsirea şi înfiinţarea de dumnezei de tot felul, care mai de care mai rapace şi mai stupid.
Eu L-am descoperit pe Creatorul cerurilor şi Pământului şi a tot ce este sub soare. Şi am gândit: Dacă Iehova a fost capabil de o asemenea Creaţie perfectă, sigur a fost capabil să inspire scrierea Legendelor Antice constituente ale Bibliei. Şi am considerat Biblia apriori corectă în privinţa profeţiilor, dar nu am uitat, în raţionamentul meu, că Biblia a fost scrisă de oameni care, sigur, au făcut şi greşeli.
Iată aici o dovadă a perfecţiunii Creaţiei. Înţelepciunea lui Iehova va demonta credinţele, religiile moderne cum sunt erele glaciale, încălzirea globală, răcirea globală şi în final demontarea tuturor religiilor. (Isaia 2:17, 1Cool
Observaţi că pe mine nu mă auziţi, nu mă vedeţi, nu mă cert cu nimeniIsaia 42:1, 2 aşa cum S-a certat Isus Cristos şi cum S-a făcut auzit comunicând cu oamenii.
Dacă nu vă supăr revin cu alte gânduri pe care nu trebuie să le credeţi! Trebuie numai să gândiţi şi dv. iar dacă vă face plăcere putem gândi împreună.
Aceste rânduri le-am postat şi pe www.stiinta.info/forum
Postat sâmbătă, 17 ianuarie 2009, ora 1:04

Sun Jun 21, 2009 View user's profile Send private message
DEM

Joined: 01 Jun 2009
Posts: 294


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii?

Traian wrote:
.................................................. ..
A crede nu este o cinste, nu este o virtute. A crede orice este (prostie) debitat de preasfinţi, duhovnici, de oameni de „ştiinţă” sau de presă, ba chiar de oricine, aceasta nu denotă Înţelepciune!
Biblia a fost scrisă de oameni! Deci, este imperfectă! Înţelepciunea a fost dată omului creat după chipul Creatorului pentru a fi folosită în scopul aflării Adevărului ce stă ascuns în tot ce ne înconjoară.Iov12:7-9)
Adevărul Creaţiei şi al existenţei Creatorului trebuie căutat mai întâi în ceea ce vedem, în ceea ce auzim, în ceea ce simţim, iar în Biblie să căutăm confirmarea existenţei Creatorului.
Căci Moise, mai întâi L-a descoperit pe Tatăl şi apoi a inventat un dumnezeu cu scopul de a-şi conduce neamul, pentru a-l scoate din robie.Toate scrierile lăsate de Moise au fost pentru evrei, pentru neamul lui.
Isus Cristos L-a descoperit pe Tatăl, Creatorul cerurilor şi Pământului, cât şi pe Sine în scrierile lui Moise şi ale Profeţilor, adică a crezut ce au spus Moise şi Profeţii, a avut încredere în ei. Filosofia Lui lăsată prin viu grai a generat Biserica lui Cristos aşa cum a fost prorocit, prognozat.(Isaia 9:6)
Faptul de a-L căuta pe Creator în Biblie conduce după cum se observă de-a lungul istoriei, la găsirea şi înfiinţarea de dumnezei de tot felul, care mai de care mai rapace şi mai stupid.
Eu L-am descoperit pe Creatorul cerurilor şi Pământului şi a tot ce este sub soare. Şi am gândit: Dacă Iehova a fost capabil de o asemenea Creaţie perfectă, sigur a fost capabil să inspire scrierea Legendelor Antice constituente ale Bibliei. Şi am considerat Biblia apriori corectă în privinţa profeţiilor, dar nu am uitat, în raţionamentul meu, că Biblia a fost scrisă de oameni care, sigur, au făcut şi greşeli.
Iată aici o dovadă a perfecţiunii Creaţiei. Înţelepciunea lui Iehova va demonta credinţele, religiile moderne cum sunt erele glaciale, încălzirea globală, răcirea globală şi în final demontarea tuturor religiilor. (Isaia 2:17, 1Cool......................



Am două alternative de urmat din ceea ce scrieţi:
1.să cred .....şi atunci mă consideraţi prost!
2.să nu cred ......dar să mă las în seama aberaţiilor pe care le debitaţi, dar nu înainte de a ne sublinia că provin din surse unde s-au mai strecurat şi ...greşeli omeneşti.

Haida de, chiar aşa?
Mă faceţi să cred că vă bateţi joc.
Sau dacă vorbiţi serios poate ar fi bine să mergeţi fie la un preot, fie la un medic de glumeţi.

Vă rog!, puţin respect pentru ceilalţi forumişti şi vizitatorii noştri.

dem

Sun Jun 21, 2009 View user's profile Send private message
Traian

Joined: 03 Jun 2009
Posts: 284
Location: Los Angeles, Corinth Av CA 90025


Reply with quote
Post De ce mint oamenii?
Nu există niciun motiv de tăgadă că Pământul cu întinderea, cum este numită în Biblie atmosfera lui, a fost creat ca lăcaş, ca mic Univers, pentru Om care urma să fie Creat după chipul şi asemănarea Creatorului (Folosesc termenul de lăcaş (dwelling) pentru a nu se confunda cu locaş – spaţiu lăsat liber într-o piesă sau într-un sistem tehnic, în care urmează să intre un element al unei alte piese sau sistem tehnic pentru a forma un tot).
Pământul, acest mic univers creat într-un spaţiu limitat din infinitul şi eternul Univers al Creatorului, este echipat cu absolut tot ce-i este necesar Omului pentru ca acesta să ajungă, folosindu-şi propria inteligenţă cu care a fost dotat; să ajungă şi el, omul, să creeze la fel cum El, Creatorul ne-a creat şi a creat lăcaşul în care ne desfăşurăm viaţa.
Vă înţeleg dorinţa, dle Abel, de a vorbi cu credincioşi, religioşi, despre un creator al universului. Dar Universul în care ne aflăm nu a fost creat, nu are un început aşa cum nu are început nici Creatorul nostru. După cum vedeţi, până acum, împărtăşesc aceeaşi convingere cu a dv. cu privire la crearea Universului.
În privinţa supernovei 1987A am încercat singur un calcul al probabilităţii după ce v-am scris, dacă vă mai amintiţi, următoarele rânduri:

Există Dumnezeu?
Te-am înţeles când ai vorbit despre creaţia Lui Iehova. Ţi-am spus că premizele tale ca şi ale interlocutorilor tăi sunt credinţe, nu sunt certitudini. Concluziile unor asemenea dezbateri nu pot fi altceva decât tot credinţe.
Comparaţia creaţiei universului, aşa cum o prezintă Martorii Lui Iehova, comparând-o cu construcţia unei case este total eronată. Iehova exista într-un univers al Lui când a hotărât să creeze Pământul cu cerurile lui şi cu tot ce există sub soare. El ştia din acel moment, când a purces la creaţie, tot ce va fi. Ştia şi de existenţa mea, până şi de aceste discuţii pe care le am fără a mă face auzit de semenii mei. În câteva cuvinte despre evidenţele creaţiei Sale, compoziţia chimică a Pământului este atât de bine întocmită încât toate elementele necesare vieţii sunt îndeplinite. Aceasta nu puteau să apară din întâmplare, din nimic, fără o gândire prealabilă. Uitându-ne numai la atmosferă cât de echilibrată este nu putem să admitem că a apărut din întâmplare. Grindina, uraganele, incendiile şi toate calamităţile naturale produse în atmosferă pe care oamenii le consideră evenimente rele, sunt utile pentru omenire, pentru a le deschide mintea oamenilor creaţi după chipul şi asemănarea Creatorului, cu minte proprie, cu duh propriu, care trebuie educat pentru a junge la o valoare cât mai apropiată de mintea, Duhul Sfânt al Creatorului. Despre cum deschid aceste calamităţi mintea oamenilor am să mai vorbesc aşa cum am vorbit şi despre răul numit stenoză mitrală care a existat din totdeauna şi care l-a determinat pe om să înveţe să intre in interiorul corpului şi să-l repare.
Teoria ta privind apariţia universului este greşită, nu-ţi spun de ce dar îţi dau definiţia moleculei pentru că eşti un om inteligent şi înţelegi, sunt sigur, povestea cu ∞ × 0 ≠ 0. O moleculă este partea cea mai mică dintr-o substanţă care îşi păstrează toate caracteristicile substanţei din care provine. Dacă vrem să mai împărţim şi molecula nu mai obţinem aceiaşi substanţă ci altceva care înmulţit cu ∞ numai substanţa iniţială nu mai rezultă. Dacă divizezi un mol de Uraniu...
Existenţa unei multitudini de dumnezei este evidentă! Cine nu poate vedea aceşti dumnezei? Biblia este plină de tot felul de dumnezei care nu au creat cerurile şi Pământul sau uitându-ne în jurul nostru la mulţimea oamenilor care cred în încălzirea globală, pe care ei nu o consideră dumnezeu dar este dumnezeul lor, religia lor din aceasta trăiesc. Nu m-apuc acum să fac un inventar al dumnezeilor lumii.
Cert este, pentru mine, că tot ce ne înconjoară pe Pământ sub soare şi sub cerurile Pământului sunt opera unui Creator şi acesta este Iehova. Acest Creator trebuie scos din rândul zeilor de orice fel astăzi, astăzi când am văzut Pământul din cer, când ne-am uitat la păsări şi am învăţat să zburăm, când am ajuns să prindem în mâini fulgerul cerului (Benjamin Franklin), când omul a ajuns să repare oameni. Toate aceste cunoştinţe şi abilităţi ale omului sunt meritul exclusiv al Creatorului lui şi puţin al unor puţini, foarte puţini, oameni luminaţi prin Duhul Sfânt. Nu sunt meritele omului. Omul este încă foarte prost în comparaţie cu Creatorul Iehova.
Explicaţiile pe care mi le dai cu privire la „omnidetoate” a unui dumnezeu mi le dai degeaba pentru că un credincios al unui lemn sculptat sau cel al religiei de orice fel va crede că dumnezeul în care crede el este atot şi atoate Uită-te la Martori ei cred în existenţa lui Iehova pentru că aşa li se spune de către clerul lor, acţionarii Societăţii şi aşa înţeleg ei din Biblie. Spre deosebire de ei eu ştiu că Iehova există şi din acest motiv eu vreau să găsesc un om, cel puţin, cu care să antamez nişte discuţii relevante. Nu am nevoie ca cineva să-mi accepte „ipoteza”. Nu am nevoie de slăvire, de laude, de a mi se spune „ce bine gândeşti”. Eu sunt conştient de mine, mă cunosc foarte bine, dar mai bine mă cunoaşte Tatăl nostru al tuturor oamenilor.
Poate am mai spus şi pe acest sait „din tot ceea ce spun, prostiile sunt ale mele iar înţelepciunea este a Lui Iehova, Creatorul meu, al nostru.”
Ai spus: cu această diversitate de dumnezei, se pierde esenţa definiţiei lui Dumnezeu Şi credincioşii într-o cană cred că dumnezeul lor este atotputernic iar toţi ceilalţi credincioşi în alti dumnezei vor râde de el. De aceea eu recomand oamenilor care cred în Creaţie să scoată pe Creatorul Iehova din mijlocul zeilor, al dumnezeilor definiţi de clericii religiilor. Creatorul nu este zeu aşa cum nici eu nu sunt zeu dacă am creat un aparat prin care separ ceva, paradoxal prin omogenizare, prin amestecare.
Creatorul Iehova este unic! Dumnezeii, zeii, idolii sunt surogate de creator imaginate de escroci şi profitori de naivitatea oamenilor pe care-i exploatează.
Abel scoate-L pe Iehova din mijlocul escrocilor, din mijlocul zeilor şi idolilor creaţi de oameni.
Îmi spui: Atunci ce utilitate mai are binele văzut de Iehova? Iehova ne-a arătat prin inspiraţia dată scriitorilor Bibliei că vrea să ne facă să venim singuri la Adevărul Lui astfel încât să devenim nişte creatori şi noi, dacă nu la fel cu El, cel puţin aproape de capabilităţile Lui. Întodeauna când suferi cauţi până găseşti soluţia de îndepărtare a suferinţei. Numai aşa poate învăţa omul, constrâns de ceva sau cineva. Vei spune, de ce nu l-a făcut de la început să ştie fără să mai sufere, că doar este atotputernic? În acest caz omul ar fi trebuit să fie dus de mână în permanenţă de instinctele cu care ar fi fost echipat ca toate celelalte animale sau păsări. Omul nu ar mai fi avut nevoie de comunicare între ei nu ar mai fi avut niciun interes pentru nimic totul primea de gata. Nu mai aveam nevoie să cunoaştem binele şi răul. Rămâneam la nivelul prostiei lui Adam. Noroc cu Eva
Zici că problema creaţiei rămâne nerezolvată este adevărat rămâne nerezolvată problema Creaţiei Creatorului Iehova şi a Universului Lui pentru cei care-şi pun această întrebare problemă. Dar până la a răspunde la această întrebare trebuie să se afle răspunsul la cum am apărut noi şi habitatul nostru în existenţă?
Ai scris: Un Dumnezeu care nu a creat Universul, ci doar o mică parte a lui, nu mai este Dumnezeu, ci este o simplă ființă, asemănătoare cu omul, finită din toate punctele de vedere. Ai perfectă dreptate! Un Dumnezeu care nu a creat Universul, ci doar o mică parte a lui, nu mai este dumnezeu ci este un Creator al celor ce le-a adus în existenţă, este ca o simplă fiinţă omenească, după chipul şi asemănarea Lui, cum a spus de altfel. Este limitat dar limitele Lui toate sunt incomensurabile pentru mine, creaţia Lui. Vreţi nu vreţi Iehova este Creatorul cerurilor şi Pământului cu tot ce este sub soare. Nu este şi nici nu susţine că este creatorul Lui propriu şi al Universului în care exista, exisă şi va exista El! A aşezat Pământul într-un loc gol, unde era acest gol? Într-un alt gol mai mare? dar El unde era tot într-un gol?
Că n-ai înţeles ce am spus referitor la o persoană dispusă să mă ajute în realizarea unor prorociri, nu mă refeream la tine ci la alţii care ştiu engleză şi cred în Dumnezeul lor Iehova, ţie îţi adresasem pe 23 nov. două întrebări: Poţi, te rog, să mă ajuţi?, prima şi a doua, Care este probabilitatea matematică de a se petrece acest eveniment din pură întâmplare? Şi spusesem că Elementele necesare calculului le-am putea stabili împreună dacă nu te deranjază. Acum când am aflat că eşti un interesat în ale astronomiei sunt sigur că poţi să afli probabilitatea de a fixa un instrument optic exact în locul infinit de mic din imensa boltă cerească în care a avut loc formarea unei stele acum 170,000 de ani şi a cărei lumină atinge Pământul la ora 3 dimineaţa din ziua de 24 februarie 1987.
Despre legătura acestui eveniment cu topicul îţi spun după ce aflăm care este probabilitatea matematică a acestor coincidenţe fericite de a se petrece din pură întâmplare. Fi atent nu vorbesc de probabilitatea apariţiei unei supernove cum spui tu şi-mi dai tot felul de explicaţii. Încearcă să înţelegi ce spun eu nu ce ai vrea să fi spus eu. Vorbesc de probabilitatea fixării telescopului exact în punctul de pe bolta cerească unde a avut loc formarea supernovei şi chiar la momentul în care lumina acesteia atinge Pământul. Pentru calcul, suficient de exact, putem considera că pentru acel punct din spaţiu, Marele nor a lui Magelan au fost alocate 10 nopţi. Suprafaţa sau unghiul pe care-l poate acoperi un telescop cu care se fotografiază astfel de zone cu astfel de lumini foarte slabe, nu o cunosc de asemeni nu ştiu care-i mărime suprafeţei boltei cereşti considerată sau măsurată de astronomi. Bănuiesc că un astronom sau un matematician cunoaşte aceste mărimi şi poate face un calcul al probabilităţii fotografierii apariţiei unei supenove pe bolta cerească.
Ai scris tu: acest fenomen nu se produce din întâmplare! sunt de acord cu tine niciun fenomen nu se produce din întâmplare! Totuşi care este probabilitatea de a fotografia apariţia unei supernove din întâmplare.
Îţi mulţumesc,
marţi, 27 noiembrie 2007

Am să vă arăt şi calculul pe care l-am făcut singur, pentru a provoca pe cineva să mi-l „desfiinţeze”, să-mi arate cât de neştiutor sunt în ale matematicii. Dar nimeni nu m-a ajutat să-mi spună unde greşesc.
Postat, luni, 19 ianuarie 2009, ora 5:25

Sun Jun 21, 2009 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
De ce mint oamenii?

Din două motive: nu ştiu cun să spună/asculte adevărul şi/sau nu pot suporta adevărul (cel care vorbeşte sau cel care ascultă).

Sat Aug 08, 2009 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
goiaexp44

Joined: 08 Apr 2010
Posts: 114


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?
Pentru unii însă, "Adevărul" este o pălărie prea mare, şi atunci folosesc "şepcuţe".:lol:
Dem
Interesant ! Va referiti la cel care ,,minte” sau la cei ,, mintiti” ?
Exceptand mitomanii, politicienii, escrocii, frustratii , fabulatorii, aiuritii ( cei care confunda realitatea cu fictiunea) si alte categorii asemanatoare ( la care a devenit a doua natura ), toti suntem uneori siliti sa spunem adevarul pe bucatele , pentru a-i proteja pe cei de langa noi.
Un numar mare de pe acest site m-au ,,mintit” ( din diverse considerente si oricum am ingropat securea, daca nu ma credeti va pot dovedi -)))), dar ...va intreb : nu este mai bine sa nu urlu adevarul si sa -l spun ...doar celor la care tin foarte mult ? Este tot o minciuna ?!!
Si aici ca peste tot...,,SCOPUL ” este important !

Thu Apr 29, 2010 View user's profile Send private message
Marchidan21

Joined: 19 Jun 2009
Posts: 881
Location: Oraşul Bucuriei


Reply with quote
Post
Calea: Scopul vieţii este folosirea mijloacelor care o fac sa merite trăită.

Thu Apr 29, 2010 View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
zorba

Joined: 03 Nov 2010
Posts: 32


Reply with quote
Post Re: De ce mint oamenii ?

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?

Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?

Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi, sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?



Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....


Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.



...

Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.


adi



Sun Nov 07, 2010 View user's profile Send private message
Adrian Pop

Joined: 03 Sep 2009
Posts: 10559
Location: Craiova


Reply with quote Edit/Delete this post
Post Re: De ce mint oamenii ?

adipop wrote:
Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor voastre ?
Dar, aţi analizat ce împrejurări au determinat să le spuneţi ?

Aţi fost atenţi la consecinţele minciunilor celorlalţi ?
Aţi analizat ce împrejurări au determinat să le rostească ?

Aveţi vreo vină cand sunteţi minţiţi sau cand cineva minte pe un altul sau pe toti ceilalţi ?

Este extraordinar de greu de urmărit ce efecte apar cand spune-ţi o minciună
aparent nevinovată. Dar mai ales la rostirea unei minciuni devastatoare....


Încercaţi sa analizaţi din ce in ce mai profund MINCIUNA.


Nu putem analiza ADEVĂRUL, fară o analiză serioasă a MINCIUNII.


adi



Cuvântul este puterea prin care noi creem sau distrugem.Sunday, November 14, 2010 11:10 AM
From: This sender is DomainKeys verified"cioroianu cecilia" <cici7773>Add sender to ContactsTo: zalmoxa_adipop@yahoo.com, administrator@cab.ro, adrianaraluca_2@yahoo.com, pirvanali@yahoo.com, viclontela@yahoo.com, crismarb@yahoo.com, catalin_cioroianu@yahoo.fr

--- En date de : Sam 13.11.10, Virginia Serban <virginiaserban> a écrit :


De: Virginia Serban <virginiaserban>
Objet: Fw: Cuvântul este puterea prin care noi creem sau distrugem.
Ŕ: ada_cialicu@yahoo.com, "anca tomescu" <anca_tomescu>, "aurel" <aurel>, cami_chicco@yahoo.com, camile_angels@yahoo.com, "cioroianu cecilia" <cici7773>, ciuca_nineta@yahoo.com, cojocaru_lavinia2002@yahoo.com, corina.croitoru@yahoo.com, crisrfarm@yahoo.com, danieldincraiova@yahoo.com, dinut_cami@yahoo.com, "doar eu" <doareu67>, duca_violeta@yahoo.com, elada192@yahoo.com, getis_tg@yahoo.com, grecu_marcela@yahoo.com, ionicaz@yahoo.com, iridium37us@yahoo.com, lnganca@yahoo.com, loredana_cotiga@yahoo.com, luciamandache@yahoo.com, "mihaela mormoe" <malla_68>, "Mariana Badiu" <mariana_badiu18>, marius.patru@yahoo.com, mateuca_rodica@yahoo.ca, mihaelapastita@gmail.com, mircea_armasu@yahoo.com, mireladospinescu@yahoo.com, prdcla@yahoo.com, radu_alin20@yahoo.com, tuflan@yahoo.com
Date: Samedi 13 novembre 2010, 14h59




--- On Thu, 11/11/10, popescu mihaela <popescu_mihaela2007> wrote:


From: popescu mihaela <popescu_mihaela2007>
Subject: Fw: Cuvântul este puterea prin care noi creem sau distrugem.
To: "antonevici silviu" <santonevici>, "virginia serban" <virginiaserban>, "lazar viorica" <lvs1955>, "virban doina" <doinitza2000>, "mitu stefania" <elefterie_stefania>, "marlene petrescu" <martrade_2004>, "sugman mariana" <mariana_sugman>, "stancescu rodica" <rodicastancescu>
Date: Thursday, November 11, 2010, 3:03 PM




--- On Thu, 11/11/10, vartolomei cecilia <civar2001> wrote:


From: vartolomei cecilia <civar2001>
Subject: Cuvântul este puterea prin care noi creem sau distrugem.
To: "alina done" <alinkayaa>, "luminita ionescu" <aknae28>, "Elena Badea" <vbuzarnescu>, "Ioana Baloi" <ioanabaloi>, "catalina ioana" <cataelioana>, "corina cocos" <ccs_irena>, "Cornea Marieta" <cornea>, de_petrescu@yahoo.com, "delevedova lucia" <delevedova>, "ioana ionescu" <ingcomion>, "maria st" <st_maria_m>, "mariana trif" <Maryana>, "mihaela popescu" <popescu_mihaela2007>, "mihaela sava" <talida90>, lauracatanoiu@yahoo.fr, "sovar niculina" <sovarniculina>
Date: Thursday, November 11, 2010, 3:34 AM













Un text EXTRAORDINAR, o baza colosala pentru programarea neuro-lingvistica!







Puterea cuvintelor

Cuvântul este puterea prin care noi creem sau distrugem. Cuvântul este darul care vine direct de la Dumnezeu.





La început a fost cuvântul şi cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era cuvântul. Dacă Dumnezeu a creat lumea după chipul şi asemănarea Lui, înseamnă că omul a căpătat puterea de a creea ca şi Dumnezeu.



Noi avem puterea de a crea şi această putere este aşa de mare, încât tot ceea ce credem se poate transforma pentru noi în realitate. Noi ne cream pe noi înşine şi devenim ceea ce credem că suntem.



Cuvântul e puterea pe care o avem de a ne exprima şi de a comunica, de a gândi şi de a crea evenimentele din viaţa noastră. Cuvântul e cea mai puternică unealtă pe care o are omul. Cuvântul reprezintă manifestarea fiinţei noastre spirituale, scânteia divină din interiorul nostru.


Cuvântul nostru poate crea cel mai frumos vis şi realitate, dar poate şi să distrugă tot ce există în jurul nostru. De aceea, folosirea greşită a cuvântului creează iadul pe pământ.



Orice putere creatoare folosită rău, nepotrivit, poate deveni putere distructivă. Cuvântul nostru este magie pură, iar folosirea lui greşită poate deveni magie neagră.



Cuvâtul vorbit sau scris este atât de puternic încât un simplu cuvânt poate schimba o viaţă sau poate distruge vieţile a milioane de oameni.



Un cuvânt negativ poate fi un blestem, iar adesea oamenii folosesc cuvântul la fel ca magicienii, blestemându-se inconştient unii pe alţii. Noi îi blestemăm adeseori pe alţii prin părerile care le exprimăm. De exemplu, dacă ne întâlnim cu un prieten şi îi spunem: “ai o paloare pe faţă care se întâlneşte numai la oamenii bolnavi”, dacă el va asculta aceste cuvinte şi va fi de accord cu ele se va putea îmbolnăvi. Aceasta e puterea cuvântului. Oamenii care au un nivel ridicat de spiritualitate sunt foarte rezistenţi la blesteme si la undele mentale ale altora.



Cel mai adesea folosim cuvântul pentru a ne împrăştia emoţiile noastre otrăvite, pentru a ne exprima furia, gelozia, invidia sau ura. Cuvântul e cel mai preţios şi mai puternic dar pe care îl are umanitatea, dar noi îl folosim şi împotriva noastră. Dintre toate armele de distrugere pe care le-a inventat omul, cea mai teribilă şi mai puternică este cuvântul nepotrivit care poate să distrugă fără să lase urme.



Noi ne atacăm în permanenţă prin cuvinte şi ne omorâm unul pe altul în mod sistematic, de multe ori fără să ne dăm seama de acest lucru.



Această practică a devenit cea mai rea dintre toate formele de magie şi a fost numită bârfă. Bârfa, desi pare atat de inofensiva, ne alterează şi scurtează viaţa, ne distruge fizic şi spiritual, fiindcă în permanenţă ne ruinează sufletul şi trupul.



Bârfa e un act de magie neagră şi este foarte rea, deoarece este otravă pură. Cu toţii am învăţat cum să bârfim acceptând bârfa altora, socotind că aceasta este o modalitate normală de comunicare. Bârfa a devenit o forma curentă de comunicare în societatea umană.



Bârfa şi gândurile urâte pe care le generează reprezintă un frecvent traumatism aplicat omului la care ne- am gândit.


De cele mai multe ori noi cream o otravă emoţională proprie prin folosirea unor cuvinte ca: sunt gras, îmbătrânesc, îmi cade părul, sunt prost, nu voi fi niciodată perfect, nu voi reusi…etc. Astfel, noi materializăm aceste cuvinte în realitatea noastră sau mai bine zis împotriva noastră.



De aceea, important este să înţelegem ce este cuvântul şi ce putere are el. Întreaga lume poate să bârfească în legătură cu noi, însă dacă noi nu punem la suflet, nu dam crezare, vom deveni imuni la bârfe. Dacă cineva ne trimite în mod intenţionat o emoţie otrăvită, dar noi nu o luăm la modul personal, ea nu ne va afecta.



Când omul nu acceptă emoţia otrăvită aceasta se întoarce asupra celui care a trimis-o şi-l afectează direct. Gândul şi cuvântul pun în mişcare vibraţiile ce se propagă în cercuri din ce în ce mai mari, până ce îmbrăţişează întregul univers, după care ele se întorc la noi tot atât de sigur ca atunci când le-am emis. Gândul e o energie pură, care nu moare niciodată. Să ne ferim mintea de gândurile rele despre ceilalţi şi să ne asumăm întreaga responsabilitate asupra sentimentelor, gândurilor şi cuvintelor noastre.



În cuvinte se află puterea şi energia create de gândire. În ziua în care omul va înţelege că are puterea de a-şi schimba viaţa prin cuvintele create de gândire, atinge maturitatea. Gândurile şi cuvintele sunt nişte transmisii energetice care în funcţie de încărcătura lor, adică de frecvenţa lor joasă sau înaltă, ne pot face rău sau bine.
La fel se întâmplă şi în cazul cuvintelor scrise.



De aceea, este bine ca la capul patului în care dormim să nu ţinem cărţi care relatează despre nefericiri, violenţe, crime etc.



Aceste bombardamente informaţionale conţinute în cărţi sunt preluate în starea de veghe sau de somn, afectând într-o măsură foarte mare organismul uman. După o vreme ne simţim rău, obosiţi, avem coşmaruri, stări deprimante, comportamente bizare şi violente.




Cuvintele pot vindeca

Iubirea e cuvântul care se apropie foarte mult de cuvântul Dumnezeu ca influenţă vibratorie şi se cunoasc mii de vindecări, care au fost realizate prin folosirea lui.



Orice boală cunoscută cedează locul puterii sau puterii iubirii pe care o emitem. Noi putem influenţa în mod subtil pe cei aflaţi în preajma noastră, prin energia pozitivă sau negativă pe care o emitem. Gândurile şi sentimentele negative sunt asemenea unor arme puternice care pot cauza pagube considerabile.



Dacă urâm pe cineva din adâncul inimii şi trimetem spre el gânduri negative putem contribui la distrugerea lui ceea ce este un mare păcat înaintea Domnului.



În vindecarea de la distanţă grupurile de tămăduitori se roagă pentru cei aflaţi departe de ei. Ei trimit gânduri pozitive spre cel bolnav şi prin acestea se produce vindecarea. Orice cuvânt are o frecvenţă vibratorie. De aceea, e benefic ca omul să utilizeze numai cuvinte de înaltă vibraţie. Fiecare cuvânt atrage o energie asupra celui care îl exprimă şi energia e în raport cu vibraţia cuvântului.



Să evităm permanenta emiterea de gânduri de vibraţie joasă ca: gânduri de ură, invidie şi de răzbunare. Cuvintele sunt cărţile noastre de vizită în plan subtil. Cu cât cuvintele sunt mai alese şi mai înalt vibraţionale, cu atât cel care le utilizează e un spirit evoluat, o fiinţă de înaltă vibraţie spirituală.



Cuvintele de vibratie joasa


Cu cât vibraţia cuvintelor e mai joasă cu atât fiinţa care se manifestă astfel dovedeşte că e un spirit involuat, un om de vibraţie joasă. O vibraţie joasă înseamnă o funcţionare la nivel coborît a celui care o are. Vibraţia joasă se recunoaşte după starea pe care ţi-o dă: de tensiune, de teamă, de boală, de nemulţumire, de nefericire. Omul devine astfel o victimă sigură a energiilor de vibraţie joasă pe care le emite.



Majoritatea oamenilor nu fac decât să critice şi să blesteme pe cei care îi guvernează.



Sub influenţa acestor gânduri negative şi rău făcătoare guvernanţii sunt împinşi să ia decizii greşite pentru ţară şi greşelile lor cad asupra întregului popor.



Iată deci ce forţă distructivă se poate realiza atunci când oamenii gândesc negativ, în mod colectiv, la o anumită persoană.



Să binecuvântăm pe marii iniţiaţi şi călugări care emit în permenenţă vibraţii mentale foarte pozitive prin care salvează omenirea de la autodistrugere.



Toate cuvintele pe care le rostim sau gândim creează realitatea noastră, se materializează. Gândurile sunt ca nişte fiinţe vii, căci ele poartă în univers informaţia furnizată de noi înşine. Ele reprezintă cea mai vie şi subtilă forţă a omului.



Orice frază e formată din cuvinte, constituind o grupare informaţional- energetică, asemenea unui organism viu care traduce în fapt informaţia persoanei căreia i-a fost adresată fraza. Ea nu primeşte mesajul aşa cum îl concepem noi, ci sub forma unei energii pe care o decodifică în felul său propriu.



Cuvântul rostit are o mare putere întrucât îi dăm energie din corpul nostru ca să-l facem să lucreze. De aceea, trebuie ca mai întâi să alegem cuvintele şi apoi să le dăm putere. Gândul poate fi forţa dinamizatoare din spatele cuvântului rostit şi astfel îi dăm putere.



A te teme de cuvintele negative auzite la altii despre tine înseamnă a le spori energiile şi astfel influenţa lor negativă asupra ta va creşte.


Dacă cuvântul e rostit într-o doară sau fără forţa gândului, el nu ajunge să se împlinească, dar tot poate produce rau daca este negativ. Orice cuvânt negativ adresat unui om reprezintă un atac energetic asupra lui, cu efect de bumerang, amplificat şi asupra noastră.



Efectul gândurilor şi cuvintelor noastre bune sau rele revin la noi cu siguranţa cu care le-am emis in mod amplificat. Când eşti lovit cu vorba doare mai mult decât dacă eşti lovit cu mâna sau cu piciorul.



Cuvintele sunt energii cu modulaţii aproape infinite, care produc efecte devastatoare în timp asupra corpului subtil al fiinţelor umane. Astfel, ne atacăm, ne facem rau şi ne omorâm unul pe altul în mod sistematic, de multe ori fără să ne dăm seama de acest lucru.



Mulţi oameni au obiceiul de a rosti blesteme pentru orice fleac, ei îşi blesteamă părinţii, copii, vecinii, prietenii, de a apela la vrajitorie sau magie neagra…. Este un obicei foarte rău, fiindcă vorbele creează condiţii ca nenorocirile să apară. Un cuvânt este o rachetă ce parcurge spaţiul şi care în trecerea ei declansează forţe, agită entităţi şi provoacă efecte ireparabile. De aceea s-a spus: înainte de apusul soarelui împacă-te cu fratele tău. Acest lucru înseamnă că trebuie rapid să reparăm răul făcut celorlalţi.


Când ne gândim la cineva se creează un canal energetic între noi şi omul la care ne gândim. Energia cuvintelor răutăcioase – cu încărcătură negativă – aruncate asupra unei persoane, precum şi intensitatea cu care au fost rostite, au efecte devastatoare, în timp, asupra corpurilor subtile şi ale aurei acelui om şi lucrează aşa cum au fost adresate.



De fapt, orice cuvânt sau gând bun sau rău poartă în el informaţii ce duc la energiile pe care le formează. Astfel: acolo unde se duce atenţia se duce şi energia. Important e ca energia şi informaţiile trimise să fie pozitive.


Posibile solutii

Pentru ca începând din acest moment să nu mai facem rău nici unei fiinţe din univers, nici măcar cu gândul, trebuie să avem în vedere următoarele:


Nu emiteţi niciodată pretenţii faţă de nimeni şi nimic, nu faceţi nici un reproş nimănui. Nu reproşaţi nimic nici destinului, nici trecutului, nici oamenilor. Nu uitaţi că orice reproş al tau reprezintă un program de distrugere a aceluia spre care il adresaţi. Efectul va fi mai mare dacă persoana respectivă este într-o stare de vulnerabilitate energetică. La om şi sufletul se deschide prin spate.



Tot ce vei rosti în urma omului, totul se va împlini. De aceea, dacă aţi rostit în urma cuiva un blestem, veţi continua în subconştient să rostiţi acest blestem oricărei persoane care v-a întors spatele, inclusiv propriilor vostri copii.




De aceea, la toţi cei care pleacă de la noi sau cu care ne intalnim să le transmitem numai lumină, iubire şi armonie. Dacă nu facem acest lucru, prin subconştient vom transmite dezaprobare, supărare sau iritare.


Vorbirea de rău a unui om otrăveşte mintea celui care vorbeşte, după care produce perturbări în câmpul lui energetic şi intră în suferinţă. Când omul se gândeşte la cineva nu prea frumos, are loc conectarea de energii negative comune şi chiar fără a-i dori răul poţi să il produci.


Una din legile universului e aceea de a nu face rău unei persoane nici măcar cu gândul. Când cineva gândeşte că se poate întâmpla ceva rău lui insusi sau altcuiva, el atrage toate nenorocirile asupra destinatarului şi cu cât acestea sunt reprezentate în mod real, cu atât mai mare e răul pe care îl provoacă. Nu răspundeţi răului cu rău sau ocarei cu ocară, ci dimpotrivă binecuvântaţi.



Când binecuvântăm dăm şi primim în acelaşi timp. Oferind pace şi iubire, acestea se întorc la noi însutit. Nu se răspunde la ură şi la răutate cu răutate, ci cu ganduri de iubire si lumina, chiar daca ne vine greu s-o facem. De aceea mii de oameni se autodistrug în mod inconştient, deoarece se hrănesc în permanenţă cu fructele putrede ale gândirii negative.



Prin ură, răutate şi furie nu vei rezolva niciodată nimic. Numai iubirea recompensează. Ura face mai multe ravagii semenilor noştri decât pe câmpul de luptă.



Oamenii se ucid între ei mai degrabă cu vorba decât cu fapta. Antidotul urii este iubirea şi iertarea. Frica, îndoiala, orice gând negativ sunt nocive, toxice şi autodistructive.



Când te simţi vinovat în gânduri, vorbe sau fapte fata de cineva e important şă-ţi ceri iertare in fapt sau macar in gand respectivului. Fă-o pentru tine. Să nu te preocupe reacţia celuilalt.


Oricând aveţi gânduri “negre” despre o persoană, aduceţi-vă aminte să comutaţi butonul şi să vă rugaţi pentru sănătatea ei si sa-i trimiteti ganduri de lumina si iubire.



Un om nervos, care are tensiunea ridicată, explodează în torente de cuvinte, în lamentări, într-o agresivitate necontrolată care îi va afecta pe cei apropiaţi sau mai indepartati care vor prelua inconştient energiile negative pe care acestale emană. Aşa se explică bolile copiilor care sunt extrem de sensibili la certurile părinţilor sau ale subalternilor si ale colegilor care au un sef/coleg coleric.



De asemenea, toate obiectele din jur se impregnează cu energiile negative emise, devenind aducătoare de probleme pentru toti ce stau mediul respectiv, inclusiv pentru cel/cei care le-au provocat. Atunci când ne pierdem controlul, noi spunem şi facem lucruri pe care nu am fi dorit să le spunem şi sa le facem.



De aceea e atât de important să devenim impecabili în gândire, în vorbire, adica sa gandim pozitiv si sa spunem numai cuvinte pozitive.



De regulă, noi eliberăm otrava noastră emoţională asupra persoanei despre care credem că este responsabilă de nedreptatea comisă asupra noastră.



De fapt, noi suntem dispuşi să ne descăcăm otrava asupra oricărei alte personae, vinovate sau nu, numai să scăpăm de ea. De multe ori o trimitem asupra copiilor care sunt prea lipsiţi de apărare şi astfel se nasc relaţii abuzive verbale si faptice.



Oamenii mai puternici fizic si psihologic abuzează de cei slabi, căci simt nevoia să scape de această otravă emoţională negativă, aruncand-o asupra acestora.


Dacă tu consideri ceva ca fiind rău acesta devine rău în mod automat. De aceea se spune: devii ceea ce gândeşti. Tot ce gândim se materializează în existenţa noastră.



Omului i se întâmplă tot ce gândeşte. Dacă acceptă în gând şi în mental boala şi bătrâneţea, de acestea va avea parte mult mai repede decat ar fi firesc.



Gândul rău îl înfăptuim: întâi în noi, pe plan mental, prin simplul fapt că îl acceptăm şi ne hrănim cu el şi apoi în afară spre victima spre care a fost direcţionat.


Sămânţa tuturor faptelor tale se găseşte în gândurile şi vorbele tale.



Dacă gândeşti şi spui “nu pot să-l sufăr pe cutare”, de fapt îl ataci la nivel energetic subtil şi ceea ce sunt ganduri si vorbe repede ajung faptă. De aceea nu e bine să spunem lucruri agresive sau vorbe care rănesc pe alţii.



Calomniind o persoană în faţa altora sau uneltind împotriva ei o ataci la nivel energetic subtil.



Toate bolile fizice sunt expresia unor gânduri eronate şi dispar odată cu corecţia de rigoare.


După cum crezi aşa va fi. Convingerile omului influenţează şi creează realitatea.



Să crezi pe deplin în tot ce vrei să realizezi. Să simţi că deja ai primit sau vei primi curând. Aceasta atrage foarte repede spre tine rezultatul dorit.



Să nu emiţi niciodată opinii de genul: sunt gras, slab, urât îmbrăcat, sărac etc, căci trimiţi către tine sau catre alţii energii şi informaţii negative ce au ca rezultat ca ei vor gândi la fel despre ei însăşi ori despre altii şi ceea ce vor gândi nu va întârzia să se materializeze. Sub nici un motiv să nu spui cuiva: eşti leneş, eşti prost, eşti nemernic, nu eşti bun de nimic etc., fiindcă toate acestea creează sau amplifica în el cusurul ce i se reproşează.



Cele mai periculoase sunt vorbele rele la adresa părinţilor, rudelor, a dori răul oamenilor apropiaţi.



Sinceritatea este cheia. Să cauţi să exprimi mereu, prin cuvînt, numai ceea ce simţi şi crezi din tot sufletul că este adevărat. Să alegi să faci numai ceea ce este în deplin acord cu idealul tău. Să fii tu însuţi în tot ce gîndeşti, afirmi şi întreprinzi.


Iar ca să ajungi la asta, trebuie să cauţi permanent să te cunoşti pe tine insati/însuţi, să-ţi clarifici idealul, să renunţi la ideile inutile şi dăunătoare, cu alte cuvinte să devii mereu mai înţelept. Este cea mai mare realizare a vieţii unui om, pe care o poate comunica apoi şi celor din jur, chiar fără cuvinte, numai prin ceea ce este.

Adrian Pop
25.11.2011, 17:23
http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-10784173-europarlamentarul-adrian-severin-investigat-dna-pentru-luare-mita-trafic-influenta-conferentia-ora-11-00-tema-mitologiei-exceptionalismului-coruptiei-romanesti.htm?cfnl=