PDA

Arată versiune întreagă : Sfatul Bătrânilor-5-Oferim o Clipa din Timpul nostru liber



Enciu Stefan
13.10.2011, 02:57
Sfatul Bătrânilor - 5 - Oferim o Clipa din Timpul nostru liber!


Bine ati venit la o alta lectie de viata.

Am cunoscut Oameni ale caror sfaturi au insemnat enorm de mult pentru formarea mea ca Om. La randul meu am sfatuit multi tineri si acum, cu o parte dintre acestia, ma mandresc.

Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decât acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiţi şi Sănătoşi.

-----------------------


....parcă....parcă...se întrezăreşte cate ceva....Ceva legat de analiza si plecarea la DRUM NOU, armonizănd Spiritul cu Materia, ca nu cumva să îndrumăm greşit Tinerii, spre căi batătorite, care duc aproape toate la eşecul binecunoscut al Societăţii actuale.

Asta nu înseamnă să nu luăm tot ce este BUN de la Societatea în care trăim acum. Nu totul este perimat în momentul actual, dar printr-un discernământ cât de cât mai bun, utilizând conceptul ' aşa DA şi aşa NU ' în mod logic, putem evolua !

Am discutat până în acest moment despre tot felul de idei, de concepte, proiecte (SPIRIT).

Este suficient.

A venit Timpul să ne concentrăm atenţia în modul cel mai serios, în a face primii paşi împreună şi pe parte MATERIALA.

Aceasta idee de-a colabora între noi pe parte Materială, este valabilă pentru toate persoanele care citesc aceste randuri.

Şi ca aceste sfaturi sa nu fie inutile, discutându-se doar teoretic cum o să fie Noua Societate OMU, a fost infiintata Agentia de turism de explorari Sarmizegetusa - Piciumanii Zalmoxieni ( materie ), societate comercială ce se va transforma in Societate pe Actiuni cu cei mai buni dintre noi, în care lumea va Muncii Cinstit şi în care Legile Zalmoxiene, sunt respectate.

Asta ca un inceput.....

Această şocietate comercială pe actiuni nu va produce niciodată armanent, droguri, sau ceva contrar Vieţii Omeneşti.

Dacă nu gandim logic si facem paşi numai pe partea Spirituală sau numai pe partea Materială, cu siguranţă ca in Timp o sa esuam de la normalitate.

Să nu ajungem să facem greşeala inumană de-a ne gândi s-o ducem numai noi bine, lasand semenii in plata lui DUMNEZEU.

Este o gresala pe care nu ar trebui sa ne-o permitem.

Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub pragul demnităţii umane? Dacă se gaseşte careva să spună că el este pe deplin Fericit....., să nu-l credeţi. Ar putea să devină Fericit, în cazul în care din surplusul lui l-ar dărui celorlalţi dar asta nu inseamna a darui numai bani, ci si din Timpul lui liber, pe care trebuie să-l pună la dispoziţia tuturor, ca VOLUNTAR. Experienţa lui din Viaţă s-o împărtăşească, deschis, fara secrete si-ntr-un mod altruist.

Ideile tuturor acestor voluntari vor ajuta cu siguranta la renasterea Sociatatii Umane.



20.11.2009

adi

Paul
14.10.2011, 22:08
Intr-adevar nu trebuie sa fim egoisti, trebuie sa dam si altora, insa nu trebuie mura in gura. Cel mai frumos lucru pentru cineva sarac este sa ii se dea un loc de munca.

Adrian Pop
14.10.2011, 22:20
99,99..99 % din semeni isi cer drepturile.....asteapta sa li se dea....

Putini au responsabilitatea de-a se intretine prin forte proprii, facand planuri de lucru de scurta, medie si lunga durata.

adi

Banu Ionut
11.11.2011, 12:13
In analiza participarii si oportunitatilor pe care le intalnim noi ca oameni si ni le oferim spre acel ceva ,acel gol pe care dorim sa-l umplem pentru a ne simti afectiv fericiti sau nu, ne defineste comportamentul nostru ca oameni, echilibrandu-ne prin stabilitatea si moralitatea invatata din societate sa dam dovada de bunavointa si apropiere fata de semenii nostrii ajutandu-i sau ajutandu-ne reciproc in situatiile create de noi ,sau evenimetelor intalnire pe parcursul vietii si timpului utilizat in favoarea celorlalti chiar si ca voluntar pentru creativitatea transformata in fapte in jurul nostru dand un exemplu puternic si reprezentativ pentru societate.

arienne2003
11.11.2011, 12:54
"Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decât acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiţi şi Sănătoşi."
...
"Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub orice critică a demnităţii umane? Dacă se gaseşte careva să spună că el este pe deplin Fericit....., să nu-l credeţi. Ar putea să devină Fericit, în cazul în care din surplusul lui ar dărui şi celorlalţi..... Numai că nu bani trebuie să ofere, ci din Timpul lui liber......pe care să-l pună la dispoziţia tuturor, VOLUNTAR. Experienţa lui din Viaţă s-o împărtăşească, deschis, fara secrete, altruist....şi ideile tuturor acestor voluntari, comunicând unii cu alţii pe toate căile posibile, analizate, sintetizate, pot fi puse punctiform, acolo unde sunt probleme reale ale Omenirii."

TOTI CEI DIN SCOALA IMPLINIM ACEST SFAT... PAS

Dragos
10.12.2011, 16:33
Trebuie sa fabricam cat mai multe "undite" ... Dar trebuie gasiti si acei pescari doritori sa "pescuiasca" ceva cu ele ... Insa majoritatea vor pestele gata prins, si gatit daca se poate ...

Adrian Pop
10.12.2011, 16:57
Trebuie sa fabricam cat mai multe "undite" ... Dar trebuie gasiti si acei pescari doritori sa "pescuiasca" ceva cu ele ... Insa majoritatea vor pestele gata prins, si gatit daca se poate ...

Lasa-i pe altii....
Alege-ti macar o singura persoana de care sa ai grija ?

adi

Dragos
10.12.2011, 17:05
Sfatul nr 2.


In urmatorii 15 ani sa caut si sa ajut o persoana (maxim 5, sunt constient ca se gasesc foarte greu aceste persoane) sa faca ce am facut eu mai sus si sa isi doreasca sa ajute si el o alta persoana.

Poate ca sunt pesimist ... dupa ce am citit ce mi-ati raspuns acum, imi dau seama ca de 4 ani, incerc sa ajut o persoana. Si, din fericire, de 3 luni de zile si-a dat seama de lucrul acesta si a luat'o pe calea autodezvoltarii.

Adrian Pop
11.12.2011, 02:33
Sfatul nr 2.



Poate ca sunt pesimist ... dupa ce am citit ce mi-ati raspuns acum, imi dau seama ca de 4 ani, incerc sa ajut o persoana. Si, din fericire, de 3 luni de zile si-a dat seama de lucrul acesta si a luat'o pe calea autodezvoltarii.

Persevreaza...

adi

arienne2003
04.01.2012, 02:33
Trebuie sa revin cu raspuns
TREBUIE SA FIU MAI ATENTA
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/1907-Avem-2-probleme-fundamantale-in-Neamul-nostru-1.-Nu-ne-unim.-2.-Ne-batem-joc-de-Timp

Paul
12.01.2012, 22:42
Intr-adevar nu trebuie sa fim egoisti, trebuie sa dam si altora, insa nu trebuie mura in gura. Cel mai frumos lucru pentru cineva sarac este sa ii se dea un loc de munca.

arienne2003
12.01.2012, 23:26
Intr-adevar nu trebuie sa fim egoisti, trebuie sa dam si altora, insa nu trebuie mura in gura. Cel mai frumos lucru pentru cineva sarac este sa ii se dea un loc de munca.

adica sa lucreze pentru tine si tu sa lucrezi pentru el ?

zosimcatalin
30.01.2012, 16:31
Tatal meu are nevoie de caldura sufleteasca si ajutor

ana_maria
26.03.2012, 17:22
Intotdeauna cand oferi se creeaza din nou loc pentru a primi!

Valeria
14.05.2012, 19:04
Cel mai mare ajutor pe care il putem oferi altuia este sa il ascultam si sa il intelegem. Foarte multi oameni nu sufera de lipsa hranei, sau a banilor, pentru ca dintr-o sursa sau alta gasesc intotdeauna remediile necesare acestei probleme, ci sufera de singuratate si de lipsa deintelegere.

Adrian Pop
14.05.2012, 21:07
Cel mai mare ajutor pe care il putem oferi altuia este sa il ascultam si sa il intelegem. Foarte multi oameni nu sufera de lipsa hranei, sau a banilor, pentru ca dintr-o sursa sau alta gasesc intotdeauna remediile necesare acestei probleme, ci sufera de singuratate si de lipsa de intelegere.

Nu as dori sa stiti ce inseamna singuratatea....

adi

Gratiela
16.05.2012, 21:32
Succesul nostru este garantat de disponibilitatea de a ajuta pe altcineva..

arienne2003
17.05.2012, 08:27
Succesul nostru este garantat de disponibilitatea de a ajuta pe altcineva..
Mare lucru...

POPA OANA
16.08.2012, 21:20
Sfatul Bătrânilor-5-Oferim o Clipa din Timpul nostru liber
Bine ati venit la o alta lectie de viata.
Astazi am simtit ca am forta necesara si determinarea sa influentez mersul zilelor si a tot ceea ce imi propun sa fac. A-mi oferi o zi valoroasa reprezinta o clipa pretioasa pentru toti din jurul meu si imi doresc ca toate zilele sa fie minunate ca cea de astazi.
Este foarte important sa poti oferi mai mult decat primesti si sa realizezi ca esti foarte multumit de ceea ce ai oferit!

Multumesc.

Oana.

Anca Nicoleta
06.02.2013, 23:18
Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub pragul demnităţii umane?

Raspund la aceasta intrebare printr-o lectie de viata pe care am primit-o zilele acestea:



Un antropolog le-a propus un joc, unor copii dintr-un trib african. A pus un coș plin cu fructe lângă un copac și le-a spus că cel care va ajunge primul va câștiga toate fructele. Când a dat startul pentru alergare, toți copiii s-au luat de mână și au alergat împreună, apoi s-au așezat să se bucure de premiu. Când i-a întrebat de ce au alergat așa, din moment ce unul singur ar fi putut câștiga toate fructele, i-au răspuns: - Ubuntu*… Cum ar fi putut fi unul dintre noi fericit, dacă toți ceilalți ar fi fost triști?

* Ubuntu - un cuvânt vechi african, concept-bază a culturii Xhosa, însemnând „omenie faţă de ceilalți (semenii noștri)”.

Se poate traduce prin „eu sunt ceea ce sunt datorită a ceea ce suntem noi toți”….










-- Conştiinţa este ca linia indicatoare de pe carosabil; ea ne spune ce n-ar trebui să facem, dar nu ne poate împiedica să facem.

Anca Nicoleta
06.02.2013, 23:21
939
Aceasta este imaginea pentru Ubuntu.
Imi cer scuze, m-am grabit cu raspunsul de mai sus si am uitat sa inserez imaginea inainte sa postez.

Adrian Pop
06.02.2013, 23:37
Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub pragul demnităţii umane?

Raspund la aceasta intrebare printr-o lectie de viata pe care am primit-o zilele acestea:



Un antropolog le-a propus un joc, unor copii dintr-un trib african. A pus un coș plin cu fructe lângă un copac și le-a spus că cel care va ajunge primul va câștiga toate fructele. Când a dat startul pentru alergare, toți copiii s-au luat de mână și au alergat împreună, apoi s-au așezat să se bucure de premiu. Când i-a întrebat de ce au alergat așa, din moment ce unul singur ar fi putut câștiga toate fructele, i-au răspuns: - Ubuntu*… Cum ar fi putut fi unul dintre noi fericit, dacă toți ceilalți ar fi fost triști?

* Ubuntu - un cuvânt vechi african, concept-bază a culturii Xhosa, însemnând „omenie faţă de ceilalți (semenii noștri)”.

Se poate traduce prin „eu sunt ceea ce sunt datorită a ceea ce suntem noi toți”….










-- Conştiinţa este ca linia indicatoare de pe carosabil; ea ne spune ce n-ar trebui să facem, dar nu ne poate împiedica să facem.






asta faceam cu salariile la sc zalmoxa. toti le aveau aceleasi....si ramaneau doar cei care aveau constiinta....

Dumitrescu Marian
25.05.2013, 17:20
Din pacate am ajutat oameni nevoiasi numai cu bani cand am avut ocazia. O sa incerc sa le ofer si din timpul meu .

Alina Lighezan
25.06.2013, 00:26
Fericirea este o stare in care fizicul, emotionalul, mentalul si spiritul sunt multumite, in deplina armonie. Fericirea se masoara in timpi scurti pentru ca este greu sa mentii acest echilibru. Si un nebun se poate simti fericit (deseori mai usor decat majoritatea); si un raufacator se poate simti fericit. Motivele pentru care oferi din timpul tau liber pot fi diverse. Se poate dezbate pe aici, dar nu intru in amanunte. Dar..... este un proverb: "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!:. Daca ar fi sa o luam invers: "Fa si altora ce iti place tie"... exista o lege a compensatiei. Nu suntem sfinti dar putem gasi suficiente motive pentru a darui.

Andrei Boghean
20.01.2014, 23:47
Majoritatea oamenilor traiesc o fericire falsa, una materiala nu spirituala. Aceasta este de durata scurta si reprezinta rezultatul actiunilor majoritatii oamenilor. Tot ce se obtiune usor, nu are cum sa dureze. Cand cineva ajunge sa cunoasca cu adevarat fericirea, cu siguranta nu va vrea sa o tina doar pentru el. Va impartasi si celorlalti trairile sale, dar putini vor putea intelege ca fericirea nu sta in bani sau obiecte. Oamenii fericiti sunt cei bogati spiritual. Sunt acei oameni care vor sa schimbe cu adevarat Lumea, chiar daca asta inseamna sa schimbi in bine chiar si o singura persoana. Noi cei care invatam in aceasta scoala trebuie sa fim un exemplu pentru restul lumii, noi vom trebui sa schimbam mentalitatea oamenilor si sa-i ghidam pe calea cea buna, calea spre implinire unul cu celalalt si toti cu unul...Ubuntu !

Banu Ionut
09.02.2014, 12:42
In analiza participarii si oportunitatilor pe care le intalnim noi ca oameni si ni le oferim spre acel ceva ,acel gol pe care dorim sa-l umplem pentru a ne simti afectiv fericiti sau nu, ne defineste comportamentul nostru ca oameni, echilibrandu-ne prin stabilitatea si moralitatea invatata din societate sa dam dovada de bunavointa si apropiere fata de semenii nostrii ajutandu-i sau ajutandu-ne reciproc in situatiile create de noi ,sau evenimetelor intalnire pe parcursul vietii si timpului utilizat in favoarea celorlalti chiar si ca voluntar pentru creativitatea transformata in fapte in jurul nostru dand un exemplu puternic si reprezentativ pentru societate.

MirsuCatalin
08.03.2014, 23:19
Sfatul Bătrânilor-5-Oferim o Clipa din Timpul nostru liber

De ce nu bani , ci Timp ? deoarece Ego-ul este simbolizat in obiecte.Pentru cel ce poseda, ego-ul sau este chiar obiectul sau.Magistral formulat , Oferim o Clipa din Timpul nostru liber ... nu cerem iertare supraeului, nu incercam vreo ,,reparare,, fata de semen , ci incercam sa comunicam cu semenul ... oferind
Duceti-va si invatati ce inseamna: Mila voiesc si nu Jertfa.

Virgil Budu
27.04.2014, 03:23
Dumnezeu este in tot si in toate. Ideile si conceptele apartin gandirii. Exista si sentimente. Fara ASENTIMENT doi sunt impreuna dar singuri. In ASENTIMENT doi sunt singuri dar impreuna. Separarea intregului in spirit si materie exista doar in gandire.


"Isus le-a spus: Daca veti posti, veti naste pricina de greseala. Si daca va veti ruga, veti fi huliti. Daca veti face pomeni, va veti otravi mintea. Cand veti merge intr-un tinut strain si veti strabate asezarile sale si daca va primeste, mancati ceea ce vi se pune in fata. Ingrijiti-i acolo pe cei bolnavi dintre ai lor. Iar ceea ce va intra in gura nu va va spurca, ci ceea ce va va iesi din gura v-ar putea spurca."


"Isus a spus: Cel care a ajuns bogat sa devina rege. Si cel care are puterea sa renunte la ea."


Asta mi-a adua aminte aforismul urmator: "Cata lipsa de putere sa nu poti renunta la putere, iubind."


"Isus a zis: Daca se intampla sa aveti bani, nu-i imprumutati cu camata, ci dati-i celui de la care nu primiti nimic."


"Isus a spus: Cel care a gasit lumea si a devenit bogat, sa lase lumea."


Cum timp nu exista nu se poate ca cineva sa ofere timp. Cineva poate oferi atentie, sentimente, energie. Ne face bine cand le oferim si ne face rau cand ne sunt furate de vanatorii care stiu a le folosi/ manipula in scopuri straine binelui nostru. Cea mai des folosita metoda de vanatoare este "plansul de mila": vanatorul isi plange de mila iar vanatul cade in capcana si ii da vanatorului atentie, sentimente, energie. Metoda are diferite variante de la cele grosiere (vai draga sa vezi ce mi s-a intamplat) la cele mai rafinate (vai mie) pana la cea mai rea cand vanatorul si vanatul sunt acelasi. Deseori vanatorul si vanatul fac schimb de roluri si se complac intr-un cerc emotional (schimb de emotii) vicios.


Legat de emotii, o poveste. Un om statea pe prispa casei si privea cum revarsarea raului ii inunda si ravasea casa (apa - emotie). Un trecator il intreaba de ce nu pune pietrele din curte in calea apei (stanca - sentimentele). Cel de pe prispa ii raspunde ca s-a obisnuit si ca dupa ce trec apele o sa se apuce sa isi refaca casa (casa - sufletul).

petrisor andrei
02.06.2014, 14:16
Din putinu de l avem sa dam si altora, sa nu fim egoisti cu ea, dar nu gura n gura..unii decat cu vorbele si asteapta sa le vina laudele fara sa faca cv..

Adrian Pop
03.06.2014, 00:23
Din putinu de l avem sa dam si altora, sa nu fim egoisti cu ea, dar nu gura n gura..unii decat cu vorbele si asteapta sa le vina laudele fara sa faca cv..


crezi, din cate ai vazut pana acup pe acest forum...ca poate sa ramana vreun smecher in Scoala aceasta, incapabil sa faca ceva eficiernt, incapabil sa se cizeleze...incapabil sa devina Om ?

Alina Bratu
19.07.2014, 16:25
Corect, doar prin Munca Cinstita, respectarea Legilor, altruism se construieste durabil

Adrian Pop
19.07.2014, 19:38
Corect, doar prin Munca Cinstita, respectarea Legilor, altruism se construieste durabil

...plecand de la primul leu cinstit facut.....cuantificabil de catre toti.

enciu doru
28.08.2014, 17:48
Această şocietate comercială nu va produce niciodată armanent sau ceva contrar Vieţii Omeneşti.---Asta o sa fie in regulamentul Biomagrom.
Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub pragul demnităţii umane?---Intrebarea asta ma reprezinta si pe mine desi s-ar putea sa fie cam complexa treaba din spatele intrebarii, pentru ca in stilul de viata de acum isi indeplinesc scopurile multe spirite care vin in aceste corpuri .

Legat de spirit-materie : incepind de anul acesta lucrez si la partea de materie.

Legat de Afaceri SML - recunosc ca nu prea imi fac planuri deoarece o mare perioada de timp doar mi-am facut planuri iar acum sunt flamand de practica.

latan.elena
23.09.2014, 01:35
Doresc Binele intregii omeniri ,visez la o Viata Fericita ,Frumoasa ,Sanatoasa pentru toata lumea ...DAR mai stiu ca asta nu se realizeaza asa,peste noapte. Fiecare om trebuie sa caute pozitivul ,acolo,pe ''felia'' lui .
De acord ,sa-i ajutam pe cei din jurul nostru,chiar prin voluntariat. Sunt multi oameni care au nevoie de ajutor,mai ales batrani. Dar personal ,am avut experiente care mi-au lasat un gust amar si am realizat ca ,uneori ,incercand sa faci bine ,iti gasesti rau.
Cuvantul de ordine este EDUCATIE ! Doar educand copii de mici ,de la gradinita ,invatandu-i Omenia , Bunul Simt si Munca Cinstita putem spera intr-o lume mai buna !
Cred si eu ca este mai bine sa-l inveti pe un om sa pescuiasca decat sa-i dai pestele !

Marius Adrian
01.10.2014, 01:38
E bine sa faci lucruri voluntare pentru ca pe parcurs castigi experienta in diferite domenii si in acelasi timp ajuti oameni care au nevoie

maria memo
31.01.2017, 00:44
Chiar daca "99,99..99 % din semeni isi cer drepturile.....asteapta sa li se dea....",mai sunt si aceia care sunt atat de capabili si atat de hotarati sa faca ceva,dar pur si simplu nu au cum si tot ce au nevoie este ca cineva sa-i scoata,macar, la suprafata,pt ca mai apoi,cu bunul simt caratcteristic,sa se dezvolte intr-un mediu decent.Cred,insa,ca mai mult conteaza intentia sincera de ajuta pe cineva indiferent daca este din prima sau a doua categorie.Intentia este extrem de importanta.Daca mai apoi persoana respectiva nu se "trezeste",aceasta se va dezvolta mai departe asa cum doreste,insa asta este alta discutie.Repet,importanta este intentia de a ajuta,fara a astepta ceva in schimb.

Adrian Pop
31.01.2017, 00:57
Chiar daca "99,99..99 % din semeni isi cer drepturile.....asteapta sa li se dea....",mai sunt si aceia care sunt atat de capabili si atat de hotarati sa faca ceva,dar pur si simplu nu au cum si tot ce au nevoie este ca cineva sa-i scoata,macar, la suprafata,pt ca mai apoi,cu bunul simt caratcteristic,sa se dezvolte intr-un mediu decent.Cred,insa,ca mai mult conteaza intentia sincera de ajuta pe cineva indiferent daca este din prima sau a doua categorie.Intentia este extrem de importanta.Daca mai apoi persoana respectiva nu se "trezeste",aceasta se va dezvolta mai departe asa cum doreste,insa asta este alta discutie.Repet,importanta este intentia de a ajuta,fara a astepta ceva in schimb.

fapta concreta....

maria memo
31.01.2017, 01:46
in momentul de fata nu am o directie,insa am sa caut pe cineva,pe care am sa-l ajut oferindu-i voluntar din atentia mea,din timpul meu si nu numai,atat cat pot.

Robert dragoi
19.03.2017, 05:03
Citeam cu atentie dezbaterile din acest post și m-am gândit că povestea vaci , o poveste spaniola s-ar potrivit aici.
Povestea spune, că un bătrân maistru dorea să-i arate tânărului sau discipol, de ce unele persoane trăiesc legate de o VIATA mediocra, nereușind să treacă peste obstacole pentru a putea triumfa.
Pentru ai arata o lecție tânărului învățăcel, în acea după-amiază , maestrul a decis sa viziteze cele mai sărace locuri ale acelei provincii oprindu-se in dreptul celei mai sărăcăcioase case care o văzură.
Acea casa pe jumătate dărâmată, părea că era cea mai săracă din acea zona, pereții prin minune încă stăteau în picioare riscând in orice moment sa se prăbușească.
Tavanul improvizat lasa apa sa se infiltreze in toată casa.
Gunoiul și resturile de pe lângă casă ai dădeau acesteia un aspect deceptionant .

Cel mai surprinzător era că în această căsuță de 10 m2 trăiau 8 persoane, Mama ,tata 4 copii și 2 bunici își făceau loc pentru a trai în acel în acel spatiu
Hainele vechi ,murdare și mirosul lor îți dădeau imaginea clara a sărăciei.
Foarte curios că în acel mediu atât de deprimant și sărăcăcios , aceasta familie avea în posesie o vaca.

O vaca slabă care cu laptele ei slab nutritiv, întreținea întreaga familie fiind singura lor avuție, care îi scotea oarecum din nivelul de mizerie și sărăcie totală.
În acest loc plin de mizerie și dezordine , maestrul și noul sau discipol și-au petrecut noaptea.
În ziua următoare înainte de a se trezii cineva bătrânul maistru și discipolul său , sau ridicat pentru ași continua călătoria.
Ieșind din casa ,înainte de a pleca bătrânul maestru îi spuse tânărului discipol:
Este timpul sa înveți lecția pe care ai venit SA o înveți.

MAREA LECTIE

Fara că tânărul să poată reacționa în vreun fel, bătrânul scoase un punal din geanta care o purta cu el si înjunghie săracă vaca care era legată de ușă casei, în față ochilor încremeniți ai tânărului discipol.

Maestre, ce ai făcut?: Ce tip de învățătură este aceasta, cum ai putut lăsa în sărăcie totală această familie?
Cum ai putut omorâ săracă vaca , singura avuție a acestei familii.
Facandu-se că nu aude întrebările disperate ale tânărului ,bătrânul își continuă drumul.
Așa că maestrul și discipolul său plecară fara să poată afla ce soarta va avea acea familie fără singura lor avuție.
Următoarele zile și mai târziu tânărul se tot gândea la săracă familiei rămasă fără avuție fiind sigur că vor murii de foame.

UN AN MAI TÂRZIU


Cei doi sau hotărât să se întoarcă la acea familie pentru a vedea ce sa întâmplat.
Căutară acea darapanatura mizera de dinainte, insa in locul ei au găsit o casa imensa.
Era clar că moartea vacii a dat o lovitura puternica acelei familii și a trebuit să abandoneze acel loc.
Iar acum o familie mai înzestrată și-a adjudecat acel loc construind o casa mare și frumoasă.
Unde oare or fi plecat săracii oameni năpăstuiți de pierderea lor și ce so fi întâmplat cu ei? Toate aceste gânduri vuiau in capul tânărului discipol.
În timp ce stătea nedumerit intre ai intra pe poarta noului edificiu, pentru a evita nefastele previziuni , fiind gata să își continue drumul, mare îi fu surprinderea când văzu că din acea casa ieși acel om care cu un an în urmă ia găzduit pe cei doi .
Cum este posibil , cu un an în urmă am fost martorii sărăciei în care traiati iar acum ?
Ce sa întâmplat în acest an încât totul sa schimbat?

POVESTEA BARBATULUI

Omul le-a relatat ca prin coincidență în aceeași zi în care ei au plecat cineva le-a ucis vaca, ma gândesc că vecini invidioși pe avuția noastra .
La început bărbatul disperat, nu știa încotro să apuce.
Atunci a decis sa curețe locul din spatele casei , cerând in stânga și dreapta vecinilor semințe, pe care le-au cultivat. Producția de legume a fost așa de mare in cât ce nu le-a trebuit au vândut cu bani câștigați au cumpărat din nou semințe iar producția acelui an fiind foarte bogată au vândut , cu banii strânși au renovat casa și au devenit o familie înstărită.
Maestrul asculta fascinanta relatare a acestui om, chema lângă el tânărul discipol
.
Tu crezi că această familie daca ar mai fi avut acea vaca ar fi fost acolo unde este in acest moment?
Cu siguranță nu a răspuns tânărul discipol,
Vezi vaca lor fiind singura avuție era de fapt lanțul care ai ținea legați de sărăcie și mizerie.
Atunci când nu te mai bazezi că postezi o falsa securitate , care în realitate nu era decat o vaca slabă și pricajita, ești pus în situație de a lua ceva masuri pentru supraviețuire.

CONCLUZIE

Puținul pe care il ai se convertește intr-o pedeapsa pentru tine, pentru că nu te lasă să cauți altceva mai bun , nu ești fericit dar nici nu trăiești intr-o mizerie totală.
Ești frustrat cu viața pe care o ai dar nu-i suficient pentru a te pune în mișcare, vezi aici undeva tragicul?

În decursul anilor am ajutat multi tineri în căutările lor și am ghidat câțiva , continui sa fac acest lucru .

andreild
20.03.2017, 11:30
Nimeni nu ar putea sa traiasca fericit.. SINGUR! Alaturi de alte persoane da. Daca vrei sa ajuti pe cineva si gandul de a o face este important chiar daca persoana respectiva nu stie ca te gandesti la asta, Gandul e foarte puternic si e cel mai nativ lucru pe care un om il face.

Adrian Pop
20.03.2017, 19:27
Povestea spune, că un bătrân maistru dorea să-i arate tânărului sau discipol, de ce unele persoane trăiesc legate de o VIATA mediocra, nereușind să treacă peste obstacole pentru a putea triumfa.
Pentru ai arata o lecție tânărului învățăcel, în acea după-amiază , maestrul a decis sa viziteze cele mai sărace locuri ale acelei provincii oprindu-se in dreptul celei mai sărăcăcioase case care o văzură.
Acea casa pe jumătate dărâmată, părea că era cea mai săracă din acea zona, pereții prin minune încă stăteau în picioare riscând in orice moment sa se prăbușească.
Tavanul improvizat lasa apa sa se infiltreze in toată casa.
Gunoiul și resturile de pe lângă casă ai dădeau acesteia un aspect deceptionant .

Cel mai surprinzător era că în această căsuță de 10 m2 trăiau 8 persoane, Mama ,tata 4 copii și 2 bunici își făceau loc pentru a trai în acel în acel spatiu
Hainele vechi ,murdare și mirosul lor îți dădeau imaginea clara a sărăciei.
Foarte curios că în acel mediu atât de deprimant și sărăcăcios , aceasta familie avea în posesie o vaca.

O vaca slabă care cu laptele ei slab nutritiv, întreținea întreaga familie fiind singura lor avuție, care îi scotea oarecum din nivelul de mizerie și sărăcie totală.
În acest loc plin de mizerie și dezordine , maestrul și noul sau discipol și-au petrecut noaptea.
În ziua următoare înainte de a se trezii cineva bătrânul maistru și discipolul său , sau ridicat pentru ași continua călătoria.
Ieșind din casa ,înainte de a pleca bătrânul maestru îi spuse tânărului discipol:
Este timpul sa înveți lecția pe care ai venit SA o înveți.

MAREA LECTIE

Fara că tânărul să poată reacționa în vreun fel, bătrânul scoase un punal din geanta care o purta cu el si înjunghie săracă vaca care era legată de ușă casei, în față ochilor încremeniți ai tânărului discipol.

Maestre, ce ai făcut?: Ce tip de învățătură este aceasta, cum ai putut lăsa în sărăcie totală această familie?
Cum ai putut omorâ săracă vaca , singura avuție a acestei familii.
Facandu-se că nu aude întrebările disperate ale tânărului ,bătrânul își continuă drumul.
Așa că maestrul și discipolul său plecară fara să poată afla ce soarta va avea acea familie fără singura lor avuție.
Următoarele zile și mai târziu tânărul se tot gândea la săracă familiei rămasă fără avuție fiind sigur că vor murii de foame.

UN AN MAI TÂRZIU


Cei doi sau hotărât să se întoarcă la acea familie pentru a vedea ce sa întâmplat.
Căutară acea darapanatura mizera de dinainte, insa in locul ei au găsit o casa imensa.
Era clar că moartea vacii a dat o lovitura puternica acelei familii și a trebuit să abandoneze acel loc.
Iar acum o familie mai înzestrată și-a adjudecat acel loc construind o casa mare și frumoasă.
Unde oare or fi plecat săracii oameni năpăstuiți de pierderea lor și ce so fi întâmplat cu ei? Toate aceste gânduri vuiau in capul tânărului discipol.
În timp ce stătea nedumerit intre ai intra pe poarta noului edificiu, pentru a evita nefastele previziuni , fiind gata să își continue drumul, mare îi fu surprinderea când văzu că din acea casa ieși acel om care cu un an în urmă ia găzduit pe cei doi .
Cum este posibil , cu un an în urmă am fost martorii sărăciei în care traiati iar acum ?
Ce sa întâmplat în acest an încât totul sa schimbat?

POVESTEA BARBATULUI

Omul le-a relatat ca prin coincidență în aceeași zi în care ei au plecat cineva le-a ucis vaca, ma gândesc că vecini invidioși pe avuția noastra .
La început bărbatul disperat, nu știa încotro să apuce.
Atunci a decis sa curețe locul din spatele casei , cerând in stânga și dreapta vecinilor semințe, pe care le-au cultivat. Producția de legume a fost așa de mare in cât ce nu le-a trebuit au vândut cu bani câștigați au cumpărat din nou semințe iar producția acelui an fiind foarte bogată au vândut , cu banii strânși au renovat casa și au devenit o familie înstărită.
Maestrul asculta fascinanta relatare a acestui om, chema lângă el tânărul discipol
.
Tu crezi că această familie daca ar mai fi avut acea vaca ar fi fost acolo unde este in acest moment?
Cu siguranță nu a răspuns tânărul discipol,
Vezi vaca lor fiind singura avuție era de fapt lanțul care ai ținea legați de sărăcie și mizerie.
Atunci când nu te mai bazezi că postezi o falsa securitate , care în realitate nu era decat o vaca slabă și pricajita, ești pus în situație de a lua ceva masuri pentru supraviețuire.

CONCLUZIE

Puținul pe care il ai se convertește intr-o pedeapsa pentru tine, pentru că nu te lasă să cauți altceva mai bun , nu ești fericit dar nici nu trăiești intr-o mizerie totală.
Ești frustrat cu viața pe care o ai dar nu-i suficient pentru a te pune în mișcare, vezi aici undeva tragicul?

În decursul anilor am ajutat multi tineri în căutările lor și am ghidat câțiva , continui sa fac acest lucru .

Adrian Pop
22.03.2017, 16:32
Povestea spune, că un bătrân maistru dorea să-i arate tânărului sau discipol, de ce unele persoane trăiesc legate de o VIATA mediocra, nereușind să treacă peste obstacole pentru a putea triumfa.
Pentru ai arata o lecție tânărului învățăcel, în acea după-amiază , maestrul a decis sa viziteze cele mai sărace locuri ale acelei provincii oprindu-se in dreptul celei mai sărăcăcioase case care o văzură.
Acea casa pe jumătate dărâmată, părea că era cea mai săracă din acea zona, pereții prin minune încă stăteau în picioare riscând in orice moment sa se prăbușească.
Tavanul improvizat lasa apa sa se infiltreze in toată casa.
Gunoiul și resturile de pe lângă casă ai dădeau acesteia un aspect deceptionant .

Cel mai surprinzător era că în această căsuță de 10 m2 trăiau 8 persoane, Mama ,tata 4 copii și 2 bunici își făceau loc pentru a trai în acel în acel spatiu
Hainele vechi ,murdare și mirosul lor îți dădeau imaginea clara a sărăciei.
Foarte curios că în acel mediu atât de deprimant și sărăcăcios , aceasta familie avea în posesie o vaca.

O vaca slabă care cu laptele ei slab nutritiv, întreținea întreaga familie fiind singura lor avuție, care îi scotea oarecum din nivelul de mizerie și sărăcie totală.
În acest loc plin de mizerie și dezordine , maestrul și noul sau discipol și-au petrecut noaptea.
În ziua următoare înainte de a se trezii cineva bătrânul maistru și discipolul său , sau ridicat pentru ași continua călătoria.
Ieșind din casa ,înainte de a pleca bătrânul maestru îi spuse tânărului discipol:
Este timpul sa înveți lecția pe care ai venit SA o înveți.

MAREA LECTIE

Fara că tânărul să poată reacționa în vreun fel, bătrânul scoase un punal din geanta care o purta cu el si înjunghie săracă vaca care era legată de ușă casei, în față ochilor încremeniți ai tânărului discipol.

Maestre, ce ai făcut?: Ce tip de învățătură este aceasta, cum ai putut lăsa în sărăcie totală această familie?
Cum ai putut omorâ săracă vaca , singura avuție a acestei familii.
Facandu-se că nu aude întrebările disperate ale tânărului ,bătrânul își continuă drumul.
Așa că maestrul și discipolul său plecară fara să poată afla ce soarta va avea acea familie fără singura lor avuție.
Următoarele zile și mai târziu tânărul se tot gândea la săracă familiei rămasă fără avuție fiind sigur că vor murii de foame.

UN AN MAI TÂRZIU


Cei doi sau hotărât să se întoarcă la acea familie pentru a vedea ce sa întâmplat.
Căutară acea darapanatura mizera de dinainte, insa in locul ei au găsit o casa imensa.
Era clar că moartea vacii a dat o lovitura puternica acelei familii și a trebuit să abandoneze acel loc.
Iar acum o familie mai înzestrată și-a adjudecat acel loc construind o casa mare și frumoasă.
Unde oare or fi plecat săracii oameni năpăstuiți de pierderea lor și ce so fi întâmplat cu ei? Toate aceste gânduri vuiau in capul tânărului discipol.
În timp ce stătea nedumerit intre ai intra pe poarta noului edificiu, pentru a evita nefastele previziuni , fiind gata să își continue drumul, mare îi fu surprinderea când văzu că din acea casa ieși acel om care cu un an în urmă ia găzduit pe cei doi .
Cum este posibil , cu un an în urmă am fost martorii sărăciei în care traiati iar acum ?
Ce sa întâmplat în acest an încât totul sa schimbat?

POVESTEA BARBATULUI

Omul le-a relatat ca prin coincidență în aceeași zi în care ei au plecat cineva le-a ucis vaca, ma gândesc că vecini invidioși pe avuția noastra .
La început bărbatul disperat, nu știa încotro să apuce.
Atunci a decis sa curețe locul din spatele casei , cerând in stânga și dreapta vecinilor semințe, pe care le-au cultivat. Producția de legume a fost așa de mare in cât ce nu le-a trebuit au vândut cu bani câștigați au cumpărat din nou semințe iar producția acelui an fiind foarte bogată au vândut , cu banii strânși au renovat casa și au devenit o familie înstărită.
Maestrul asculta fascinanta relatare a acestui om, chema lângă el tânărul discipol
.
Tu crezi că această familie daca ar mai fi avut acea vaca ar fi fost acolo unde este in acest moment?
Cu siguranță nu a răspuns tânărul discipol,
Vezi vaca lor fiind singura avuție era de fapt lanțul care ai ținea legați de sărăcie și mizerie.
Atunci când nu te mai bazezi că postezi o falsa securitate , care în realitate nu era decat o vaca slabă și pricajita, ești pus în situație de a lua ceva masuri pentru supraviețuire.

CONCLUZIE

Puținul pe care il ai se convertește intr-o pedeapsa pentru tine, pentru că nu te lasă să cauți altceva mai bun , nu ești fericit dar nici nu trăiești intr-o mizerie totală.
Ești frustrat cu viața pe care o ai dar nu-i suficient pentru a te pune în mișcare, vezi aici undeva tragicul?

În decursul anilor am ajutat multi tineri în căutările lor și am ghidat câțiva , continui sa fac acest lucru .

violeta florean
05.05.2017, 14:38
Cred ca in primul rand trebuie sa fim multumiti cu ce avem ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa nu incercam sa avansam si sa ramanem acolo ,important este sa ai un plan real si posibil si ambitie\vointa ,de ex e ok sa iti dorest un Ferari dar trebuie sa ai clar cum ajungi la el deoarece nici un vis nu e imposibil trebuie sa muncesti cu un plan bine gandit sa ajungi acolo unde iti doresti , e important sa urci treapta cu treapta ca sa si ramai acolo iar in caz ca pici sa pici la fel o treapta si sa te poti recupera, cu cat urcarea e mai rapida si brusca cu atat mai drastica si distrugatoare va fi caderea ,ptru ca nu vei avea timp psigologic sa te adaptezi la nici una din ele si atunci nu vei putea gandi ,vei fi asa ..undeva intrun vis urat sau frumos . Si in planurile care noi ni le cream trebuie sa stim ca de unu singur nu vom ajunge niciodata niciunde ai nevoie mereu de sprijin, de indrumari ,sfaturi si de o echipa bine organizata, in tot ,ori ce proiect are nevoie de aceste cateva lucruri fffff importante.

Iulian Necșulescu
23.08.2017, 01:24
Sfatul Bătrânilor-5-Oferim o Clipa din Timpul nostru liber



Ofer... .


Aici este CV ul meu, in cateva cuvinte.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/21406-cv-Iulian-Necşulescu


Aici este Proiectul << Îmi Pasă - Fi OM >>, pentru care lucrez, care-mi este și, sistem personal de lucru, si care prezinta ce ma intereseaza.
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/21406-cv-Iulian-Necşulescu?p=103987&viewfull=1#post103987
Acest aspect este important ca sa sti pentru ce, poti oferi din timpul tau liber.


aceasta este adresa de skype, unde se poate comunica
necsuiuli@gmail.com


aceasta este pagina mea de facebook
https://www.facebook.com/iulinecsui



Doamne ajuta.

obi
24.08.2017, 00:45
.....Tu crezi că această familie daca ar mai fi avut acea vaca ar fi fost acolo unde este in acest moment....
Incredibil, dar adevarat.
Romania, saraca tara bogata.
Romani, saracii oameni bogati.
Este cat se poate frustrant, de prea mult bine suntem la pamant in mai toate domenile, daca japonezi ar fi trait pe teritorul Romaniei ar fi fost la fel... dar, pentru ca arhipelagul Japonez este format din 4000 de insule din care 500 sunt locuite cu o instabilitate geologica si diverse lovituri climatice a facut acesta natiune demna onoare, fiind un exemplu economic, tehnologic si o disciplina greu de inteles.

Cum poti sa educi un copil rasfatat si fricos intr-un copil educat si curajos?!

zamfir_catalin
20.12.2017, 02:20
De cand am plecat de acasa am invatat, plecand de jos.
Este normal sa ajut si sa invat pe toti cei care vor.. TOT ce stiu eu.
Suntem aici sa ridicam acest popor. Luptam in transee zi de zi.
Zilnic invatam noi si invatam pe altii. Asa evoluam si putem sa ne angajam in proiecte si mai importante.

obi
23.12.2017, 16:51
Se spune ca la inceput a fost informatia, sau pe intelesul altora se zice "cum tia fost scris".
Oameni de stinta au descoperit ca in "celula" nostra umana exista un o mare cantitate de informatie iar daca genomul nostru ar fi citit fara intrerupere ne-ar trebui 31 ani, paradoxal acest volum de informatie actioneaza instant sau stagneza fiind limitata.
Important este cum activam interesul pentru informatia care poate schimba soarta letargica si a strategiei din "transee zi de zi" la nivelul de echilibru si evolutie.
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

Vladucu Loredana
08.05.2018, 15:44
Nu trebuie sa fim egoisti, trebuie sa oferim din putinul nostru altor persoane care au nevoie de el.

Barbu Alina
09.08.2018, 11:43
Este adevarat nu trebuie sa fim egoisti trebuie sa dam din putinul nostru si altor persoane care au nevoie .

Adrian Pop
09.08.2018, 11:47
Este adevarat nu trebuie sa fim egoisti trebuie sa dam din putinul nostru si altor persoane care au nevoie .

Ai doar ceea ce dai....este singura LEGE in acest sens !!!

Banu Ionut
09.08.2018, 13:13
Povestea aceasta imi aminteste de o poveste reala cu o cunostinta din Targu -Jiu in care alaturi de o vacuta a luat fonduri europene acum are 200 de vaci si o intreaga ferma un exemplul exploziv de special si minunat ,acum in aceasta povestioara morala interesanta este absorbtia si ambitia si acel flux al vointei a provocarii de a se ridica regeste din mocirla creata puternica de a inova si inventa modalitati si solutii de a iesi din impasul creat si nivelul de stoicism transparent pentru a provoca o schimbare pentru intreaga familie si poate a generatiilor viitoare prin cultivare depinzand evident si de mediul in care traieste omul de obicei, nu poti planta castraveti in Africa si banane la polul nord tinem cont de niste paramentrii si factori in exemplul pozitiv al acestei povestioare este ca totul este posibil cu puterea mintii si consecventei pentru a depasi orice situatie in existenta omului prin actiunea perspectivei si permisivitatii de a-si da voie sa exploreze si sa creasca pana la nivelul dorit !!!

Ionutsteg
18.08.2018, 14:39
Corect!Partea materiala si cea spirituala trebuie sa fie in echilibru permanent.

Banu Ionut
18.08.2018, 14:47
Asa este Ionut de noi depinde cum o echilibram si extindem consonatic undele pozitive ale succesului ce il gandim si il creem in interiorul strafundurilor comorilor noastre interioare asa cum spunea si Arsenie Boca : Acolo unde este mintea este si comoara si inima noastra ,traind si vizulizand asta si modul in care vrem sa crestem ajungem sa intelegem adevaratele comori sprijinindu-i si pe altii sa creeze ceea ce gandesc .

MarianConstantin
05.04.2019, 14:57
Doar dăruindu-ne putem primi...
În planul fizic, am făcut acest lucru în special în ultimii 10 ani. Am trăit pentru a oferi... Însă, mărturisesc că m-am ignorat pe mine în acest fel, însă de 2 ani am început să am grijă și de mine. Esența vieții se odihnește în echilibru, armonie și sublimare...

zamfir_catalin
08.04.2019, 14:45
De acord, echilibrul este solutia! Ajutam neconditionat pe cei din jur!

Adrian Pop
09.04.2019, 22:30
....parcă....parcă...se întrezăreşte cate ceva....Ceva legat de analiza si plecarea la DRUM NOU, armonizănd Spiritul cu Materia, ca nu cumva să îndrumăm greşit Tinerii, spre căi batătorite, care duc aproape toate la eşecul binecunoscut al Societăţii actuale.

Asta nu înseamnă să nu luăm tot ce este BUN de la Societatea în care trăim acum. Nu totul este perimat în momentul actual, dar printr-un discernământ cât de cât mai bun, utilizând conceptul ' aşa DA şi aşa NU ' în mod logic, putem evolua !

Am discutat până în acest moment de tot felul de idei, de concepte (SPIRIT).
Este suficient. A venit Timpul să ne concentrăm atenţia în modul cel mai serios, în a face primii paşi împreună şi pe parte MATERIALA.

Aceasta idee de-a colabora între noi pe parte Materială, este valabilă pentru toate persoanele care citesc aceste randuri.

Şi ca aceste sfaturi sa nu fie inutile, discutându-se doar teoretic cum o să fie Noua Societate OMU, se va înfiinţa SC Moşu TUDOR SA ( materie ), societate comercială în care lumea va Muncii Cinstit şi în care Legile Zalmoxiene, sunt respectate.

Asta ca un inceput.....

Această şocietate comercială nu va produce niciodată armanent sau ceva contrar Vieţii Omeneşti.

Dacă nu gandim logic si facem paşi numai pe partea Spirituală sau numai pe partea Materială, cu siguranţă ca in Timp o sa esuam de la normalitate.

Să nu ajungem să facem greşeala inumană de-a ne gândi s-o ducem numai noi bine, lasand semenii in plata lui DUMNEZEU. Este o gresala pe care nu ar trebui sa ne-o permitem.

Cum ar putea să trăiască cineva pe Planeta noastră Fericit, ştiind că cei mai mulţi semeni ai noştri trăiesc sub pragul demnităţii umane? Dacă se gaseşte careva să spună că el este pe deplin Fericit....., să nu-l credeţi. Ar putea să devină Fericit, în cazul în care din surplusul lui ar dărui celorlalţi dar nu bani ci din Timpul lui liber, pe care să-l pună la dispoziţia tuturor, ca VOLUNTAR. Experienţa lui din Viaţă s-o împărtăşească, deschis, fara secrete si altruist. Ideile tuturor acestor voluntari vor ajuta cu siguranta la renasterea Sociatatii Umane.

latan.elena
11.02.2020, 17:14
A trecut ceva timp peste mine,cat a mai ramas nu stiu. Multumesc pentru fiecare CLIPA daruita de Dumnezeu ,este o bucurie sa vad Soarele, natura, sa-mi pot imbratisez nepoteii, sa ma bucur de Viata alaturi de cei dragi.

Nedelea Ioana Alexandra
06.01.2021, 12:33
Nicio parte, atat Materiala cat si Spirituala nu trebuie neglijate, ci trebuie sa fie intr-un echilibru. Eu vreau sa fac voluntariat in spital.

Foarte bine !!! SUCCES !!!!

DOAMNE AJUTA !

Roşu Roxana
09.01.2021, 22:58
Sunt de acord sa lucrez la dezvoltarea ambelor parti atat cea materiala, cat si cea spirituala simultan.

Adrian Pop
09.01.2021, 23:02
Sunt de acord sa lucrez la dezvoltarea ambelor parti atat cea materiala, cat si cea spirituala simultan.

O sa vedeti ca nici nu se poate altfel.....

maria memo
25.05.2023, 01:05
Deși sunt intr-o tara total străin pentru mine, voi face tot posibilul sa găsesc măcar o persoana de care ma voi ocupa

alex_manea
24.06.2023, 02:01
Tocmai discutasem cu cineva saptamana asta despre lucrurile astea si ce inseamna sa daruim. Acum inteleg defapt ca nu inseamna doar sa dai procent din banii tai pentru a-ti ajuta semenii (world wide) ci si sa te implici si sa oferi si din timpul tau pentru cauzele pe care le alegi.

mihaita_linca
02.01.2024, 23:54
Chiar în acest moment discutam cu prietena mea despre un subiect interesant, oamenii fac bine și așteaptă o răsplată, poate azi, poate mâine, poate într-un an, consider ca omul care face bine nu trebuie să aibă așteptări, sufletul acestuia este curat, atâta timp cat face bine și nu așteaptă răsplata. Om cinstit cu om cinstit, ban curat cu ban curat.

Livia P
04.01.2024, 03:21
Absolut, ai dreptate @mihaita_linca nu ar trebui sa ai asteptari! Ceea ce am observat, totuși, este că ai oarecum o recompensă pentru tine, sentimentul că ai făcut ceva bun, te face să te simți bine pentru restul zilei. Răsplata este însăși fapta bună.

Razvan Ghizdavescu
18.03.2024, 12:42
Așa este trebuie sa ajutam oamenii , nu numai pe parte financiară.Un proverb era :''Dă-i omului un peste și va avea de mâncare o zi.Invata-l sa pescuiască și va avea mâncare toată viața.
Cred ca aș fi împăcat și mulțumit sufletește daca aș ajuta un om să-și găsească un loc de munca,decat sa îl ajut o zi, poate doua cu bani.(sunt cazuri și cazuri)

Adrian Pop
18.03.2024, 12:52
Așa este trebuie sa ajutam oamenii , nu numai pe parte financiară.Un proverb era :''Dă-i omului un peste și va avea de mâncare o zi.Invata-l sa pescuiască și va avea mâncare toată viața.
Cred ca aș fi împăcat și mulțumit sufletește daca aș ajuta un om să-și găsească un loc de munca,decat sa îl ajut o zi, poate doua cu bani.(sunt cazuri și cazuri)

Ti-am spus ca ai stofa buna Razvane si ca o sa ajngi Om mare, serios si responsabil. Ajuta-i pe cei din conf whatsapp Elevi activi. O sa va faceti echipe cu unii dintre ei, cu cei mai seriosi. Exact cum facem acum mai multe firme cu seniorii din Scoala Zalmoxiana. Se cunosc bine si inteleg care sunt consecintele gandurilor si actiunilor proprii.