PDA

Arată versiune īntreagă : Caut Inteleptii Neamului Romanesc !



Adrian Pop
20.10.2011, 23:00
http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=3216&start=0

Adrian Pop
20.10.2011, 23:16
Dupa ce criterii Doamna Silvia ati putea depista Inteleptii Neamului nostru ?
From: adi pop
To: Drumea Balcanu Silvia
Cc: Geo Stroe ; Alecu Ioan ; Alexandru Oblu ; Marian Ilie ; BAGIU OVIDIU ILIE ; ninabeciu@yahoo.com ; nicolaenacioiu@yahoo.com ; Ioana Alex ; samdacul@gmail.com ; "Zamfir Catalin" ; enciustefan@yahoo.com ; firustefanvalentin@yahoo.com ; narcis_tiberiu@yahoo.com ; troiadrian@yahoo.com ; Alice Nacioiu ; G Niki ; Pop Adrian ; adi pop ; scoalaignat@yahoo.com ; gelu_stefanescu@yahoo.com ; Radu_necea@yahoo.com ; yo7aoz@yahoo.com
Sent: Thursday, October 20, 2011 10:13 PM
Subject: Dupa ce criterii Doamna Silvia ati putea depista Inteleptii Neamului nostru ?


http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/566-Singurul-tabel-de-adevar-ce-poate-fi-luat-in-seama-ACUM-20.10.2011

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/567-Echipele-nou-formate-trebuie-sa-fie-pluridisciplinare.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/568-Daca-nu-quot-modelam-quot-pe-fiecare-Tanar-in-parte-ALTRUIST-TOTAL-suntem-iresponsabili

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/46-Face-parte-din-Inteleptii-Neamului-Romanesc.

Sarut mama Doamna Silvia,

V-am trimis si niste niste email- uri acum cateva minute cu ce-am comunicat eu cu alte persoane in ultima zi, astfel incat raspunsul la mesajul Dumneavoastra sa fie cat mai complet.

Ideile nu au nici o valoare daca nu reusesc sa formeze acele echipe de Romani capabili, care sa se implice la propriu pentru a ajuta Romania. Putem sa scriem orice, daca din toate acestea macar un tanar nu sa se apuca Cinstit de treaba.

Referitor la piele tabacita....
http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/570-Caut-Inteleptii-Neamului-Romanesc-!?p=1083#post1083
In aceste mesaje, societatea si-a spus cuvantul.

La intrebarea aceasta :
" intrebarea mea este suntem NOI educatorii (parintii si nu numai) pregatiti in mod corect? "
Ne raspundem singuri, in functie de responsabilitatile si de rezultatele pe care le avem...Aceste rezultate sunt direct proportionale cu numarul perosoanelor ce ne inconjoara in momentele noastre de cumpana in singuratate.....

Dupa ce criterii Doamna Silvia ati putea depista Inteleptii Neamului nostru ?

Zile Minunate,
adi

---- Original Message -----
From: Drumea Balcanu Silvia
To: adipop@popservice.ro
Sent: Thursday, October 20, 2011 9:03 PM
Subject: I: SCOP nostru este acela de a " Modela omul, in OM !!! "


dl-e Pop
sunt frumoase si nobile ideile dv si ar fi ideal sa le puteti duce la bun sfarsit
educatia tinerilor trebuie sa fie idealul suprem pentru societate deoarece ei sunt viitorul iar viitorul poarta stafeta asa cum le-o predam noi
pentru a face aceasta educatie in mod CORECT trebuie ca noi educatorii s-o predam in mod corect
este buna ideea cu "Sfatul Batanilor" (pentru mine poatr fi reprezentat si in acest fel de a comunica via mail a diverse persoane de pregatiri diverse si conceptii diverse) insa trebuie sa aveti "pielea bine tabacita" (cum se spune in popor) pentru a accepta "diversitatea" opiniilor
intrebarea mea este suntem NOI educatorii (parintii si nu numai) pregatiti in mod corect?
tinerii sunt ca mladitele noi primavara ce le poti modela cum vrei iar in functie de cum sunt modelate asa cresc!




----- Messaggio inoltrato -----
Da: Adi Pop <adipop@popservice.ro>
A: Geo Stroe <geostroe@gmail.com>; solomarcus@gmail.com
Cc: ""David Aurel"" <aurelvdavid@yahoo.com>; ""adina mutar"" <adinamutar@yahoo.com>; ""Alecu Ioan"" <alecu_ioan@yahoo.com>; """Zamfir Catalin""" <administrator@cab.ro>; enciustefan@yahoo.com; firustefanvalentin@yahoo.com; bussinespartener@yahoo.com; narcis_tiberiu@yahoo.com; troiadrian@yahoo.com; ""Alice Nacioiu"" <alice.nacioiu@creativeluggage.com>; cucu_paul@yahoo.com; ""G Niki"" <nikieverniky@yahoo.com>; ""Pop Adrian"" <zalmoxa_adipop@yahoo.com>; scoalaignat@yahoo.com; gelu_stefanescu@yahoo.com; Radu_necea@yahoo.com; yo7aoz@yahoo.com; samdacul@gmail.com; ninabeciu@yahoo.com; ""Teleoaca George-Liviu"" <liviuteleoaca@yahoo.com>; ""george visu"" <george.visu@yahoo.com>; ""Cantemir Lorin"" <l_cantemir@yahoo.com>; ioanpop@yahoo.com; ""Drumea Balcanu Silvia"" <silvyica@yahoo.it>; ""Petre Savescu"" <psavescu@gmail.com>; ""Petre Titi"" <spt2000ro@yahoo.com>; nicolaenacioiu@yahoo.com; ""Ioana Alex"" <ioanaalex68@yahoo.com>; ""BAGIU OVIDIU ILIE"" <ovi_vio_ivo@yahoo.co.uk>; mihai.prepelitze@gmail.com; ""Bardan Raine"" <rexim.ro@gmail.com>; ""Costel Galateanu"" <costel.galateanu@gmail.com>; ""octavian"" <octyxbazat@yahoo.com>; ""Nabila Cuza"" <nabilacuza@yahoo.com>; ""Drimbau Nistor"" <nistor.drimbau@yahoo.com>; ""Florentin Smarandache"" <fsmarandache@yahoo.com>; ""Marian Ilie"" <marian1950@gmail.com>; ilarion.isopescu@gmail.com; ""DOINA IRINA STROE"" <irinainas@yahoo.com>; ""Mihai Stroe"" <badliver1977@yahoo.com>; ""Alexandru Oblu"" <aloblu@yahoo.com>; ladyfloricica@yahoo.com; ""oblu f. alexandru"" <oblualexandru@yahoo.com>; deoblu_47@yahoo.com; ""Liviu PETRINA"" <liviupetrina@yahoo.com>; ""Carmen-Leocadia Cotovanu"" <ccarmenleo@hotmail.com>; ""Gheorghe Gavrila Copil"" <gheorghegavrilacopil@yahoo.com>; apuseniadventure@yahoo.com; revistadaciamagazintulcea@gmail.com; achimescu_ovidiu@yahoo.com
Inviato: Lunedģ 17 Ottobre 2011 10:40
Oggetto: Re: SCOP nostru este acela de a " Modela omul, in OM !!! "



Am observat.

M-as bucura sa se implice si Domnia sa alaturi de noi in tot ce facem in domeniul educatiei, pentru ca de-aici se pleaca la DRUM NOU. In acest domeniu trebuie sa punem " picatura chinezeasca " continuua.

M-am tot gandit ce sa discutam cu partenerii nostrii chinezi referitor la infiintarea Universitatii Salmocsis - Confucius. Societatea actuala este direct proportionala cu ce-au conceput in Timp " Uriasii in gandire " ai tuturor neamurilor de pe Terra.

Ca Prieteni cu acestia, avem datoria morala de-a corija sistemul continuu.

Acesta este motivul pentru care impreuna cu cei cu care am lucrat la Proiectul - Renasterea Societatii Umane - sa consideram ca totul este ciclic in functie de conjunctura si mediul Clipei T0 ( actual ).

------------------------------------

Extrapoland ideile la nivel Planetar, am initiat un program amplu pentru Renasterea Societatii Umane.

Proiectul - OMU - Renasterea Societatii Umane.

Etapa 1.
Proiectul – "OM – O societate fireasca "

Etapa 2.
Proiectul – "IOM - O societate functionala"

Etapa 3.
Proiectul – "IO OM - O societate implinita "

Etapa 4.
Proiectul – "OMU - (Re)nasterea Societatii"

http://www.sfatulbatranilor.ro/threads/133-Scopul-nostru-este-acela-de-a-Modela-omul-in-OM.

--------------------------------------
As avea o pata pe Suflet daca am lucra in paralel la cele doua unitati noi de inavatamant pe care dorim sa le infiintam in Romania si n-as atrage atentia la un lucru extrem de important - FINANTAREA.

Daca Universitatea Salmocsis - Confucius o sa fie finatata de partenerii nostrii chinezi si Universitatea Zalmoxiana prin resurse proprii, am face o gresala fundamentala in sensul ca ne-am dezavantaja partenerii.

Cum am spus, Universitatea Zalmoxiana a fost prima Universitate de pe Terra avand sediul langa Craiova - Breasta, iar finatarea ei se va face prin resurse proprii, cu bani obtinuti pe cale cinstita. Asa o sa fie...din respect fata de sistemul Zalmoxian in care Omenia si Bunul Simt erau LEGI.

Acelasi lucru trebuie sa-l avem in vedere si pentru Universitatea Salmocsis Confucius, din respect pentru partenerii nostrii.

Acesta este motivul pentru care o sa va rog ca in discutiile cu partenerii nostrii chinezi sa le popunem altceva in loc de a finanta ei pur si simplu infiintarea acestei Universitati.

Propun ca banii necesari sa-i obtinem prin afaceri cinstite intre societati comerciale din ambele tari, iar o parte din profitul acestora sa revina infiintarii Universitatii acestea comune.

In ceea ce ma priveste, sunt dispus sa infiintez societati comerciale private in orice domeniu de activitate ( exceptand domenii de activitate contrare Vietii normale si-ale bunului simt ), cu orice persoana care doreste acest lucru iar profitul meu, indiferent cat este acesta, sa fie donat 100 % acestor doua Universitati in egala masura.


----- Original Message -----
From: Geo Stroe
To: adi pop
Sent: Monday, October 17, 2011 8:29 AM
Subject: Re: SCOP nostru este acela de a " Modela omul, in OM !!! "


acad Marcus SOLOMON este un intelept.


Īn data de 17 octombrie 2011, 00:11, adi pop <adipop@popservice.ro> a scris:

Buna seara Domnule profesor,

Va urmaresc ideile expuse de Dumneavoastra pe Tvr 1 - Garantat 100 %.
Ma ocup de refacerea sistemului educational in Romania, printre altele. Poate va face placere sa ne consultam in acest domeniu.

http://www.sfatulbatranilor.ro/forum.php

O seara linistita,
Adrian Pop


----- Original Message ----- From: "Solomon Marcus" <solomarcus@gmail.com>
To: "adi pop" <adipop@popservice.ro>
Sent: Monday, October 10, 2011 12:59 AM
Subject: Re: SCOP nostru este acela de a " Modela omul, in OM !!! "



multumesc,
marcus


On 09/10/2011, adi pop <adipop@popservice.ro> wrote:

Scopul actiunilor Inteleptilor Neamului Romanesc ( in Timp se va infiinta
Sfatul Batranilor la nivel planetar ) este acela de a - Modela omul, in OM
!!!

Cautand de ani buni solutii de redresare Morala si Economica a Romaniei,
oltenilor le-a venit ideea de-a pune pe un forum liber tot ce considera ca
este mai BUN in Neamul nostru, astfel incat Tinerii Romani sa aiba cat mai
multe modele curate de lucru de urmat, unde cu siguranta ca Omenia si Munca
Cinstita sunt LEGI.

http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php

Extrapoland ideile la nivel Planetar, am initiat un program amplu pentru
Renasterea Societatii Umane.

Proiectul - OMU - Renasterea Societatii Umane.

Etapa 1.
Proiectul - "OM - O societate fireasca "

Etapa 2.
Proiectul - "IOM - O societate functionala"

Etapa 3.
Proiectul - "IO OM - O societate implinita "

Etapa 4.
Proiectul - "OMU - (Re)nasterea Societatii"

Proiectul OMU, prin cele 4 etape ale sale, se autofinanteaza 100 %. Suntem
perfect constienti de faptul ca modul de obtinere a banilor de catre fiecare
om al acestei planete, are consecinte directe asupra Vietii lui Fericite si
Sanatoase.


Cum ii distingem pe acesti " Uriasi in gandire " ai Neamului Romanesc ?

1. Isi Respecta si isi Iubesc enorm de mult Neamul, Tara si semenii.
2. Sunt deschisi la a comunica pe cat mai multe cai posibile, cu TOT.
Public.
3. Sunt altruisti TOTAL, devenind astfel Nobili.
4. Sunt din ce in ce mai LOIALI fata de CUVANT, fata de TOT.
5. Merg pana la capat, indiferent unde este acesta.
6. Se implica responsabil in rezolvarea tuturor problemelor importante, din
NECESITATE si ulterior din CREDINTA.
7. Nu-si cer niciodata drepturile, fiind extraordinar de modesti.
8. In permanenta au zambetul pe buze si se poarta ca Adevarati Prieteni.
9. Traiesc la intensitate maxima idealizand Iubirea si Prietenia.
10. Nu le este frica decat de nepricepera lor.

Adrian Pop










--
GeoStroe

0722972522, tel/fax:0214138434, geostroe@gmail.com
Fundația Academia DacoRomānă ”TDC” - FADRTDC
Partidul Romāniei Europene - P.R.E.
SC.Tempus DacoRomānia ComTerra SRL - Editura DacoRomānă ”TDC”

Adrian Pop
25.10.2011, 22:02
Caut Inteleptii Neamului Romanesc !

Caut Inteleptii Neamului Romanesc pentru a infiinta Sfatul Batranilor, atat de necesar reconstructiei tarii din punct de vedere moral si economic.

La noi exista zicala : " cine se aseamana se aduna " ...

Cei care doresc sa poarte o astfel de discutie, pe care o consider extrem de importanta, ii rog sa analizeze urmatoarele idei :

1. - Numiti cel putin un Intelept pe care il cunoasteti si specificati datele lui de contact ( email si mess - daca se poate ), sa putem astfel comunica rapid si eficient intre noi.
2. Ce pasi considerati ca trebuie sa faca Tinerii pentru a demara frumos in Viata.
3. Definiti domeniile de activitate in care ar trebui sa se puncteze constant si continuu in Romania, pentru a ne reface sistemul din punct de vedere Moral si Economic.

Raspunsurile date in scris ne definesc.

In ceea ce ma priveste... ma ocup de 16 ani aproape in exclusivitate cu pregatirea Tinerilor in domeniul afacerilor. Din acest motiv discut zilnic cu potentialii mei parteneri de afaceri ( de preferat cu varsta de pana la 21 de ani ) care au bunavointa si bun simt, alaturi de care doresc sa infiintez noi societati comerciale ( SRL-uri ). Partenerul va deţine in acest Sistem - S 99, 99 % din partile sociale ale firmei şi eu 1 %. Acesta are posibilitatea sa-si aleaga domeniul de activitate pe care si-l doreste. Procentul meu de 1 % va reprezenta Garantul Moral la societăţile comerciale nou infiinţate, astfel incat Legile īn vigoare ale Statului Romān cāt şi Legile bunului simţ vor fi respectate īn proporţie de 100 %.

Acest procent al meu va fi donat de cate partenerul meu la sfarsitul anului īn 10 conturi bancare diferite, după cum urmează :

1. 10% - ajutor pentru copii
2. 10% - ajutor pentru batrani
3. 10% - ajutor pentru biserica
4. 10% - ajutor pentru refacerea sistemului de educatie
5. 10% - ajutor pentru refacerea sistemului de sanatate
6. 10% - ajutor pentru refacerea sistemului de cercetare
7. 10% - ajutor pentru refacerea sistemului ecologic
8. 10% - ajutor pentru dezvoltara artelor
9. 10% - bani necesari dezvoltarii acestui sistem de lucru - Sistem Mosu - S 99.
10.10% - bani necesari infiintarii Băncii de Reconstrucţie a Romāniei. Unul din scopurile acestei Banci va fi acela de a imprumuta tinerii afaceristi din Sistemul - S 99, fara a li se percepe dobanda.

Pentru siguranta acestui Sistem - S 99, vom pleca la drum nou din zero.

Comunicarea eficienta de la inceputul discutiilor se va face pe net si va fi publica, invatand astfel unii de la altii ce trebuie facut in Romania.

In acest sens port discutii in exclusivitate cu acei Tineri care-mi trimit CV-ul lor la adresele acestea:
adipop@popservice.ro
ID : zalmoxa_adipop
http://zalmoxa.11.forumer.com/index.php

Mesajele pe aceasta tema le postez pe forumul pe care activez, pentru ca Tinerii de care ma ocup sa invete sa nu mai greseasca....incalcand astfel Legile bunului simt.

http://zalmoxa.11.forumer.com/viewtopic.php?t=3216&start=0

Intrebarile pe care ni le punem ca si raspunsurile primite, trebuie sa le meritam !
Pentru asta este nevoie sa ai credit...si acesta se obtine numai daca ai bun simt.



Adrian Pop