PDA

Arată versiune întreagă : Baza !



Adrian Pop
18.10.2011, 21:49
BAZA !
Spun de ceva Timp ca trebuie sa lucram la BAZA. Numai Ea poate sa sustina Pilonii Recosntructiei Romaniei. Miorita si Mesterul Manole. Asa DA si asa NU.

DUMNEZEU ne-a oferit marele DAR, acela de-a alege...

Daca ceva nu merge cum dorim, trebuie sa stim ca alta sansa nu avem decat aceea de-a ne refugia tot spre BAZA, pentru a consolida-o.

De dimineata doram sa scriu despre cei care nu stiu ca nu stiu si despre cei care stiu ca stiu. A explica CEVA celor ce nu stiu ca nu stiu, inseamna mare pierdere de Timp. Gresala-mi apartine intru-totul, stiu bine. Cu ce-a mai ramas din corpul fizic...dar cu aceiasi Dragoaste de Neam si de Semeni, am luat hotararea sa incerc sa uit tot ce stiu...si sa (re)intru printre oameni, pentru a invata mai bine cu totii...

Nu este prima data cand iau aceasta hotarare, numai ca atunci o luam, constientizam faptul ca numai asa pot merge mai departe spre autocunoastere. Stiam bine ca eram singurul care-mi evaluam inaltimea stachetei pe care trebuia s-o depasesc.

Ieri am dat peste niste materiale vechi, pe care nu doream sa le mai recitesc.
Numai ca dupa-amiaza am comunicat pe mes cu Sandu. El m-a determinat sa mai fac un mic pas....


==============

Parintele Dumitru Balasa de la Dragasani, mi-a pus la dispozitie niste manuscrise,
dupa ce mi-a povestit cum a dat in tinerete peste zidurile primei Universitati din Lume,
Universitatea Zalmoxiana. Sper sa mai gasesc dosarul cu paginile respective si
cu scrisorile pe care mi le-a trimis. Ele confirma cele spuse de mine. La prima mea vizita
cu Radu, acum 12-13 ani la el acasa la Dragasani, i-am spus ca am dat drumul la
Scoala Zalmoxiana, la Craiova.

Trei luni am cautat un NUME pentru Scoala pe care doream s-o infiintez,
capabil sa-mi multumeasca Sufletul. Incepusem sa constientizez ideea ca fara educatie,
Neamul nostru nu are nici o sansa sa-si revina, din toate punctele de vedere.


Academicianul Nicolae Plopsor, il trimite pe tanarul elev Balasa, de 17 ani,
ce studia la seminarul teologic de la Leamna de langa Craiova, sa caute CEVA pe dealurile
din imprejurimi. Il observase la cursuri ca era mai studios si mult mai serios decat cei
de varsta lui. Tanarul, curios, l-a intrebat ce sa caute... ? Dar, Dl Plopsor nu i-a spus ce, indemnandu-l si mai intens sa caute....

Dupa trei ani de cautari, a gasit la poalele unui dal, langa o apa care se varsa in Jiu,
nisite ziduri de cetate. Aproape de comuna Breasta. Singurul loc plini de serpi din zona. Inscrisurile gasite acolo in limba slavona le-a tradus si sprea marea lui uimire a aflat de locul unde a fost prima Universitate din Lume, Universitatea Zalmoxiana.

Impreuna cu tinerii Zalmoxei, cu care ma plimbam la fiecare sfarsit de saptamana prin tot felul de excursii, am dat de aceste ziduri. Asta se intampla inainte de a-l cunoaste pe Parinte.
Nu stiam ce-s cu acele ziduri din caramida, dar la cateva sute de metri, erau niste morminte,
care m-au facut sa le iau in seama. Se intampla ceva cu pamantul dintre morminte....

Avem multe poze in zona si filme facute....

Ulterior, am fost la muzeul de istorie din Craiova unde fusesera depuse acele inscrisuri pe
pietre sau pe bucati mari de zid, dar....ni s-a spus ca au fost luate la Bucuresti...si
de-acolo urmarind firul,...au disparut. Exact ca si tablitele de aur de la Sinaia.

Numai ca aceste inscrisuri erau de cea mai mare importanta, pentru ca se demonstra CLAR ca
la baza Culturii Mondiale, a fost Cultura Zalmoxiana ( CULTUL-LUI-RA sau CULTUL Regelui SOARE RA).


=================================




Universitatea Zalmoxiana

Cea mai veche scoala cu local propriu pe Terra

Cu mult inainte de marele reformator Zalmoxa, apare documentar regina Hestia (DACIA-VESTA) si cu ea se poate spune ca incepe istoria traco-romanilor (vezi Fontes, p. 33, 57 si 189).
In lumeea scitica ea se numea Tabiti. A fost regina (basilian) si, dupa moarte, la o vreme
destul de indelungata, apare ca zeita (coinin). Ca mare preoteasa, ingrijitoare a focului
sfant pe altarul soarelui, confectionase un cod de legi regale care au stat la baza
administrativa a statului stramosilor nostrii. Ca si feciorele hiperboreene, ea era
stiutoare de carte. Mult mai tarziu, un mare preot si rege, Zalmoxa, (sau Salmoxa),
"a cladit o casa in care se adunau barbatii" daci dupa un program stabilit. Este vorba
de cladirea in care se adunau fruntasii tarii, cel mai vechi local biserica-scoala cunoscut
documentar. Aici marele pontif si rege ii invata ca "nici el nici cei ce participau la
aceste mistere si nici unul dintre urmasii lor nu vor muri, ci vor merge intr-un loc precis,
unde vor trai in eternitate si unde vor avea parte de toate bunatatile" (Fintes I 49).
Caracterul acestei case era cultic (de rugaciune catre zeul soare) si didactic
(anadisdaskin). Intrucat aceste adunari cultico-didactice erau in multe cazuri
de durata, Zalmoxa oferea aparatului sau administrativ conditii de masa si de
odihna. Partea cea mai interesanta este faptul ca adunarile aveau un caracter
didactic religios :ii invata ca nu vor muri niciodata. Perspectiva ultima,
trecerea in Plirema (sau Imparatia fericiri ceresti) pe care o va actualiza
mai tarziu Domnul Iisus Hristos, defineste caracterul doctrinei zalmoxiene
eternitatea spiritului uman (vezi Pr. Balasa, De la Zalmoxa la Iisus Hristos, p. 2-10).

Invatatura zalmoxiana continua de fapt si de drept scoala veche din perioada
matriarhatului dacic. Sinteza acestei culturi este cuprinsa in
Belagine – Legile frumoase. Pe acestea, zeita stramosilor dacilor,
Hestia (Dacia –Vesia) le daduse marelui preot si rege, Zalmoxa. Este de fapt
cel mai vechi cod de legi civile. El sta la baza dreptului roman si bizantin
de mai tarziu. Ceea ce trebuie sa retinem este faptul istoriceste documentat si
anume ca Belaginele fusesera scrise de Zalmoxa, (Fontes, I, 189 ; Fontes, II, 19).
Aceste legi au fost transcrise de urmasii lui Zalmoxa si se pastrau de preoti.
Asa aflam ca Deceneu, marele poet (in zilele lui Burebista, 70-44 i. Hr.) :
"transcriind aceste legi, ele se pastreaza pana astazi" , consemna textual Iordanes,
in anul 551 d. Hr. (Fontes, II, 416-417). Este un motiv in plus pentru ca
sa nu se mai indoieasca nimeni de ceea ce am afirmat mai sus, ca Belaginele stau
la baza dreptului roman si bizantin. Belaginele pentru noi nu sunt altceva decat
Lex antiqua Valahorum.

FRUNTASII ATENIENI AU STUDIAT LA SCOLILE ZALMOXIENEAm vorbit candva despre
Universitatea Zalmoxiana. Ei bine, aflam ca in adevar, Zalmoxa a adus
in Dacia fruntasi atenieni si a facut din ei discipoli, dupa marturia
lui Hesyhius din Alexandria (sec. V-VI). Este clar deci ca pitagoreenii,
atenienii, in general, s-au instruit in scolile dacice zalmoxiene. Si ca
sa fim si mai precisi, citam din acelasi Hesyhius, care mentioneaza ca Zalmoxa
"a propagat o invatatura, despre un trai nou mai intelept decat al grecilor"
(Fontes, II, 391). Dar sa mergem mai departe cu documentatia.


======================

UN APARATOR MODEL, AL RADACINILOR NOASTRE,

IMPLINESTE 90 DE ANI:

PREOT , CERCETATOR ISTORIC DUMITRU BALASA




Potrivirea lucrurilor,cand si cum trebuie, pare ceva greu de rostuit, desi armonia ca mod
de a exista ni se pare un lucru firesc. Firesti sunt si ratacirile, mai ales dupa ce cararea
secundara a devenit prin uzanta drum batatorit. Cum s-ar putea scoate din mintea cuiva o
samanta de gand, pusa acolo de o autoritate necunoscuta in cele ale gandirii pure sau
specializate intr-o problema data ?

Cum s-ar puteaface acest lucru daca cei "insamantati" ieri, sunt dascalii de maine,
propovaduitori (nu vorbim aici de misionari interesanti de un anumit mesaj!) ai
"adevarurilor" istorice… de aparenta incontestabilului?

Se stie ca gandul nostru are o cuprindere limitata si ca afirmatiile categorice,
chiar atunci cand se fac cu temei, au legitimarea asimptomei, acea lume intangibila
a perfectiunii, posibila numai creatorului. Uneori chiar creatorul, iesit din tensiunea
creatiei in contemplare, mai gaseste corectii a ceea ce a plasmuit sau lasa lucrul cel
viu sa-si potriveasca singur ritmul, armonia.

Nu avem voie sa inchidem lumea intr-un cerc, in care sa-si impietreasca parelnicul adevar,
pentru ca, ideea devenita material , moare odata cu erodarea lui. Chiar indoielile trebuie
sa le tezaurizam comtinuu, pentru ca un anumit moment le poate da statutul de lucru
cert si necesar.

Dar vai! Desi se recunoaste ca viu este duhul, ca inteles al lucrurilor,
tocmai el lipseste la jocul de-a dreptatea, al oamenilor. Cine mai castiga azi
un proces fara proba palpabila? Dar daca miza este vatra unui popor,limba lui,
mosii, revendicatii pentru dreapta cinstire si nu nemurirea lor prin… strigarea numelui?

Sunt oameni, trimisi noua, la soroc prielnic, sa nu lase indoielile sa moara, sa tina
ipotezele in viata, sa dea un nou avant cautarilor de izvoare proaspete, unde
intelepciunea se hraneste din cele esentiale. Sunt oameni rari si poate de aceea
trebuie pretuiti si ajutati sa se reverse duh asupra unor ucenici.

(Cand regula la zi este alta, uceniciile pot da solutia continuitatii!)

Dumitru Balasa, ivit pe lume la inceputul veacului trecut, cand batea vantul de unire al
romanilor in Romania cea intreaga, s-a patruns de tara stramosilor nostri dacii, de
limba (dintotdeauna reasezarea oamenilor s-a intamplat!). A aruncat, cu mintea sa agera,
o privire peste milenii, mai mult de unu, doua, unde se intetoseaza privirea unor
istorici de-ai nostri.

A aruncat-o cu mult folos si in scrutarea lui a vazut Roma Veche, undeva in Moldova,
apoi a pus fireasc intrebarea cum au invatat romanii nostri moldoveni, pe atunci daci
liberi la sute de kilometri de Limesul Alutan, limba romanilor veniti cu
legiunile cuceritoare din intinsul marelui imperiu cu atatea limbi la indemana?
S-a minunat , observand o revarsare de solar in ceea ce, viu fiind, nu a avut decat
arareori nevoie de explicatie. A putut usor sa isi explice credinta in nemurire a
unor oameni, mai apoi "mioritici", cu o demnitate speciala in fata repausarilor.
Sigur ca la explicatie poti ajunge intuitiv, dar fara o cercetare anume,
argumentele bazate doar pe credinta ar ramane sarace, ori lumea se afla continuu
In fata provocarilor modei si mai ales a neostoitelor instante ce trebuie hranite cu probe.

Intrebarile existand, disponibilitatea raspunsului – pentru un om tenace, iscoditor si
mare iubitor de adevar in iubirea lui funciara de neam – a fost petrmanent intreaga si
contaminata dincolo de sine catre "ucenicii" necesari "stafetei".

Au scris multi de Zalmoxis, de Dochia, de Vesta, de amazoane etc.,dar au exprimat
"istoria" a ceea ce am fost cu inraurirea invatatorului lor, dar imbinarea, cred eu,
necesara intregului, intre simtirea relevata prin matrice si cercetarea multidimensionala
(pentru ca cercetatorul Dumitru Balasa nu invoca doar documente si o bibliografie
de sprijin numai din domeniul istoriei) este la preotul-cercetator in mod fericit predominanta.

Indarjirea cu care expune in fata "copiilor " sai ….de toate varstele, cu fiecare ocazioe ivita,
ideile sale, nedrept considerate de cei de alta parere sau de cei ce se iau dupa forta
acestia: fantezii, nu este o incercare de impunere prin forta tonului a unui punct
de vedere (aceste lucruri au generat de foarte mult timp polemici; v. Nicolae Densuseanu).
Totul este o lupta in numele adevarului, asa cum il simte un om adevarat, o lupta cu o
miza importanta cand este vorba de certificatul de nastere in care a fost scris, intr-un
loc anume de sub un cer anume.

In lupta apriga dusa de parintele cercetator Dumitru Balasa se afla dragostea sa pentru noi
si adevarata credinta, niciodata franta de doctrinele schimbatoare, acel Zalmoxianism
inainte mergator, continuat firesc ca un crestinism netemator de moarte, cand indumnezeirea
ucide teama si face chiar din savarsire o trecere necesara in ordinea neschimbata a cosmosului.

Am Urcat, intr-o zi de Inaltarea Sfintei Cruci, Muntele Cozia, impreuna cu acest preotdac
si am simtit in invaluirea negurilor, fiorul Kogainului. Cunosc drumurile facute de parinte
la alte situri din cuprinsul Romaniei si mai ales pe cele… din lumea documentelor. Cred
ca prin opera sa, Dumitru Balasa ne poate inalta in … adancimea intelesurilor, daca avem
rabdare ascultatoare si bucuria de noi insine ….a dacilor.

La multi ani, PARINTE!

R. Descartes in cartesianismul lui amintea ideea ca pentru a ajunge la adevar,
trebuie ca, cel putin o data in viata ta le-ai primit (de la altii; nota D.B.) si
sa reconstruiesti din nou si de la baza toate sistemele cunostintelor tale.

Sun Jun 07, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: BAZA !
Show Recent Messages (F3)

Dumitru Panculescu appears to be offline and will receive your messages after signing in.

Dumitru Panculescu: Salut Adi
Pop Adrian: buna
Pop Adrian: lucrez la ceva....
Pop Adrian: ce nici nu credeti....
Dumitru Panculescu: Am venit acum de la Constanţa,
Pop Adrian: Iau din manuscrisurile Parintelui Balasa...
Dumitru Panculescu: Ok, te las în pace să lucrezi
Pop Adrian: care mi le-a trimis la Craiova
Pop Adrian: si ?
Dumitru Panculescu: Wow!
Pop Adrian: ce-ai facut acolo...?
Dumitru Panculescu: Am dus câteva aparate şi Hota
Pop Adrian: frumos
Pop Adrian: si ?
Dumitru Panculescu: E nevoie de bani şi dacă tot a fost liber am dat o fugă să rezolv şi promisiunea asta
Pop Adrian: f bine
Pop Adrian: de-aia nu fusasi pe forum...
Pop Adrian: Dar vai! Desi se recunoaste ca viu este duhul, ca inteles al lucrurilor,
tocmai el lipseste la jocul de-a dreptatea, al oamenilor. Cine mai castiga azi
un proces fara proba palpabila? Dar daca miza este vatra unui popor,limba lui,
mosii, revendicatii pentru dreapta cinstire si nu nemurirea lor prin… strigarea numelui?
Pop Adrian: iti dau ceva, dar putin ca lucrez cu acsste materiale.
Pop Adrian: Sunt oameni, trimisi noua, la soroc prielnic, sa nu lase indoielile sa moara, sa tina
ipotezele in viata, sa dea un nou avant cautarilor de izvoare proaspete, unde
intelepciunea se hraneste din cele esentiale. Sunt oameni rari si poate de aceea
trebuie pretuiti si ajutati sa se reverse duh asupra unor ucenici.
Dumitru Panculescu: E splendid la mare, mult mai curat, destul de puţină aglomeraţie.Te las acum, spor la treabă
Pop Adrian: ce este mare ?
Dumitru Panculescu: Marea era foarte frumoasă, liniştită şi albastră ca niciodată
Dumitru Panculescu: Marea Neagră!
Pop Adrian: da...excelenta...ma bucur ca ti-a placut...
Dumitru Panculescu:
Pop Adrian: eu ma certai rau cu Sebi...
Pop Adrian: trebuie sa-i tai uscatirule....ca nu cumva sa iasa om de duzina...
Dumitru Panculescu: ce este viaţa fără dispute
Pop Adrian: ....
Dumitru Panculescu: cine ştie de partea cui este dreptatea,
Pop Adrian: citeste ce-ti trimisai...sa ai ide...de alt mare Titan Roman...care a fost, din pacate...
Dumitru Panculescu: nu te grăbi cu concluziile, familia trebuie ţinută aproape dar fiecare membru să fie liber
Dumitru Panculescu: OK, vedem mai încolo, spor la treabă
Pop Adrian: si mai este unul...sa-l cautam, Petre Gheorghe,..Sper ca nu s-a dus. Avea 95 de ani...acum 3 ani cand a dorit sa-mi dea Moneda de aur s-o pun la Baza Reconstructiei Romaneiei, dar dorea ca satul dacic sa-l fac langa Govora,....
Pop Adrian: merci...citeste si vezi ca dan mi-a trimis sunetul de la o inregistrrare cu Mosu...
Dumitru Panculescu:
Last message received on 07.06.2009 at 23:52

Mon Jun 08, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: BAZA !
Buna,

Multumesc mult pentru mesaje. Te zbati si tu si cauti solutii, ca mine....
Te apreciez mult pentru asta.

Ce-ti doresti sa faci in Viata Andy ?
Cum te vezi cand esti la 90-95 de ani ?



Zile pline,
adi


----- Original Message -----
From: Andy Szekely
To: adipop@popservice.ro
Sent: Tuesday, June 09, 2009 7:02 PM
Subject: Primul webinar din istorie (care istorie ?)


Salut,

Ma bucur sa te anunt ca miercuri la ora 19 voi tine
un webinar gratuit cu tema: Experienta Bootcamp sau
"cum sa te transformi radical in 7 zile"



Este primul webinar din istoria BOOT Camp – tabara de
Dezvoltare personala si profesionala pe care o organizez
anual, de 7 ani.



Inainte sa iti dau mai multe detalii vreau sa iti arat un fragment
dintr-un mesaj lasat pe forum de Claudia.



Ea este unul dintre numerosii participanti veterani ai BOOT Campului.



Iata ce spune:



Doua au fost lectiile care mi-au pus probleme
dar care mi-au adus "slefuirea".



1. "OAMENII AU IN EI TOATE RESURSELE,
tu trebuie doar sa le oferi un cadru, un context
in care ei sa se descopere".....Adica chiar nu trebuie
sa spun eu fieca
in care ei sa se descopere".....Adica chiar nu trebuie
sa spun eu fiecaruia ce sa faca sa obtina succesul
mult dorit? Eu? Director de vanzari multi ani? Hmmmm....
Si-am invatat asta, si-ti multumesc, Andy ca mi-ai dat
posibilitatea ca, fiind coach, sa invat si sa aplic acest lucru.



2. Oamenii de succes au putere, nu forta!
Nu-i asa ca suna banal de simplu?....
Grea e intelegerea si transformarea....



BootCampul din 2009 a fost ptr mine "nestemata"
coroanei, ptr ca am descoperit ca oamenii sunt
frumosi tocmai ptr ca sunt asa deosebiti....Dar,
indiferent cat de deosebiti ar fi, exista puterea cuvantului...
Si, daca stii sa le vorbesti pe "limba lor", daca faci
un minim de efort sa le arati oamenilor ca sunt importanti,
te vor vedea si pe tine ca fiind important.



Sa revenim la webinar:



iti voi imparasi ce inseamna pentru mine BOOTCAMP
si mai ales ce poate inseamna o astfel de experienta pentru tine.



Voi raspunde la intrebarile primite in timpul emisiei
cu privire la aceasta tabara.



click aici pentru detalii si inscrieri



Vreau sa iti readuc in atentie ceva ce am spus
intr-un mesaj precedent si poate ai pierdut:



acum 4 zile am lansat 2 siteuri pentru bootcamp
http://istoric.bootcamp.ro unde gasesti 27 de resurse video
si
http://comunitate.bootcamp.ro unde poti vorbi cu fosti bootcamperi



Ambele se bucura deja de un adevarat succes.



Iti multumesc



Andy,



PS: stai aproape pentru ca in cateva zile va fi lansarea oficiala
BOOTCAMP '09. si va fi probabil cea mai scurta lansare din istorie…
Istoria BOOT Camp...

Wed Jun 10, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: BAZA !
In plina criza morala, Romanii isi asuma responsabilitatea sa (re)dezvaluie din neant, o noua paradigma....

adi

Fri Jun 12, 2009 View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
adipop

Joined: 31 May 2009
Posts: 991
Location: Craiova


Reply with quote
Post Re: BAZA !

adipop wrote:
In plina criza morala, Romanii isi asuma responsabilitatea sa (re)dezvaluie din neant, o noua paradigma....

adi



Tot spun de ceva Timp că trebuie să lucrăm la BAZA.
adi

arienne2003
19.05.2012, 13:54
...
"Pop Adrian: Sunt oameni, trimisi noua, la soroc prielnic, sa nu lase indoielile sa moara, sa tina
ipotezele in viata, sa dea un nou avant cautarilor de izvoare proaspete, unde
intelepciunea se hraneste din cele esentiale. Sunt oameni rari si poate de aceea
trebuie pretuiti si ajutati sa se reverse duh asupra unor ucenici."

Cum va vedeti la 95 ani ?...