PDA

Arată versiune īntreagă : Sfatul Bătrānilor -60 - Un OM se automodeleaza !



Enciu Stefan
17.10.2011, 01:40
Sfatul Bătrānilor -60 - Un OM se automodeleaza !
Bine ati venit la o alta lectie de viata.

Am cunoscut Oameni ale caror sfaturi au insemnat enorm de mult pentru formarea mea ca Om. La randul meu am sfatuit multi tineri si acum, cu o parte dintre acestia, ma mandresc.

Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decāt acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiti si Sanatosi.

Un OM se " automodeleaza "....dar asta numai cand a ajuns la nivelul de trecere de la oamenii din categoria A ( 99,999..99 % ) la cei din categoria categoria B ( 0,000...1 %) - ( ma refer la cei de pe partea pozitiva, la cei ce redau Speranta omenirii ).

Consilierul are un rol fundamental in " modelarea " aceasta.

adi

Banu Ionut
09.12.2011, 10:54
Omul se automodeleaza invatand pe altii din experientele sale de viata si aratandu-le sa nu mai greseasca la fel ca tine pentru a ajunge mult mai repede la ceea ce si-au propus.

arienne2003
16.12.2011, 21:02
deci...doar cativa... cei cu care va madriti de altfel
in ceea ce priveste consilierul sper sa reusim in modelarea aceasta

Dragos
08.01.2012, 03:08
Doar oamenii puternici se automodeleaza. Ceilalti sunt modelati de mass media de obicei (manipulati).

Paul
18.01.2012, 21:39
am mai avut discutia aceasta cu dumneavoastra mai demult
mi se pare exagerat de mult 99.999999%
procentul oamenilor care se automodeleaza este foarte foarte mare, mai mare decat ati crede, ce cred eu este ca nu se automodeleaza indeajuns.

ana_maria
19.05.2012, 19:58
In momentul cand ai devenit un BUN OBSERVATOR al propriilor tale greseli (ganduri,vorbe,scrieri etc) si al impactului lor asupra "mediului"...ATUNCI incepi Automodelarea!....autocenzurarea+ autoeducarea !

Dumitrescu Marian
01.07.2013, 00:04
Consilier still loading.... Inca il mai caut .

Banu Ionut
08.07.2014, 07:46
Un om se automodeleaza in functie de alegerea sa si de aspiratiile sale in decursul timpului, alaturi de un consilier ales tot de el pentru modificarea realitatii interioare sau exterioare lasate la libera alegere, din punct de vedere a liberului arbitru fiind motivat de anumite aspecte ce privesc viitorul sau anumite lucruri ce doreste a fi realizate.

Alina Bratu
19.10.2014, 02:20
[00:18:03] Alina: Un OM se " automodeleaza "....dar asta numai cand a ajuns la nivelul de trecere de la oamenii din categoria A ( 99,999..99 % ) la cei din categoria categoria B ( 0,000...1 %) - ( ma refer la cei de pe partea pozitiva, la cei ce redau Speranta omenirii ).
[00:18:21] Alina: cum se automodeleaza?
[00:18:54] Pop Adrian : cand este in are nevoie de consilieri...
[00:19:07] Pop Adrian : in B stie ce are de facut
[00:19:52] Pop Adrian : isi propune sa faca ceva BUN...si face, ca este ajutat
[00:21:23] Alina: inteleg

maria memo
01.04.2017, 16:38
Sper sa ajung in categoria B.Mai ales ca acum am consilierii potriviti.

Adrian Pop
01.04.2017, 18:22
Sper sa ajung in categoria B.Mai ales ca acum am consilierii potriviti.

elev-profesor, profesor-elev

Robert dragoi
12.06.2017, 20:48
hmmm......cred ca de cand te nasti pana mori te tot auto modelezi , important este sa teauto modeles in sens pozitiv .....pentru ca se poate si invers ....

Adrian Pop
12.06.2017, 21:47
hmmm......cred ca de cand te nasti pana mori te tot auto modelezi , important este sa teauto modeles in sens pozitiv .....pentru ca se poate si invers ....

depinde de nativ, de mediu in care-ti desfasori activitatean si de autopregatire...

obi
13.06.2017, 01:15
Avad tot timpul ocupat cu serviciu, fara sa mai am timp si de altele, SENSUL VIETI face sa ma reintalnesc cu un preot care imi este mai mult decat un client.
Si incep a ma "spovedi" :
-Parinte ascult Radio Trinitas si minune, sunt mai linistit, nu mai injur, nu mai urasc, privesc lucrurile altfel, muzica si slujba au efect asupra mea.
Raspuns; este normal, muzica si slujbele pe care le asculti te duc pe anumite fecvente...... dar nu este suficient.
-Parinte la sfarsitul zilei multumesc lui Dumnezeu si Ingerului Pazitor pentru tot si cer iertare pentru pacatele mele stiute si nestiute. Considerand in acesta o evolutie (automodelare, autoeducare) a vedea si a-ti recunoaste pacatele pe care vrei sa le indrepti .
Raspuns; Spovedirea, recunosterea pacatelor, si iertarea lor se face printr-un DUHOVNIC.
Avand in vedere diversitea subiectelor pe care le-am avut cu preotul, in care am avut acelasi numitor, ultimul raspuns ma facut sa cred ca este vorba despre teama priviind obiectul munci preotului.

depinde de nativ, de mediu in care-ti desfasori activitatean si de autopregatire...
Ceea ce am crezut este dovada egoismului meu.

Vladucu Loredana
04.09.2018, 10:03
Sper sa ajung in categoria B

Adrian Pop
04.09.2018, 10:39
Sper sa ajung in categoria B

doar de tine depinde acest lucru...

Ionutsteg
23.09.2018, 08:57
Poate ajung intr-o zi la categoria B.Un om se automodeleaza odata cu experienta ce o acumuleaza.

Adrian Pop
23.09.2018, 10:23
Poate ajung intr-o zi la categoria B.Un om se automodeleaza odata cu experienta ce o acumuleaza.

pana la un anumit nivel, fara coordonator nu se facem mare lucru...dupa care, incepe sistemul propriu de autopregatire sa functioneze...

MarianConstantin
24.08.2019, 00:53
De acord.
Cred totusi ca oamenii se modeleaza permanent de-a lungul vietii. Cel putin in unele momente, chiar daca nu isi dau seama, pentru ca trec prin diverse experiente care "lucreaza" in ei. Aceasta este de fapt o modelare determinata din exterior.
In ceea ce priveste AUTO-modelarea, intr-adevar, doar dupa ce un om a ajuns la un anumit nivel (de ex. care se poate produce printr-o trezire-soc), constientizeaza, isi doreste si are vointa de a se imbunatati profund.

alex_manea
02.11.2023, 14:18
Cand trec de la un sfat la altul incep sa cred ca principiile mele sunt valide si modul in care am functionat pana in prezent (evolutie sanatoasa si constanta) este cheia spre a avea o viata fericita. Trebuie sa lucrez ca sa pot fi atat de bun incat sa-i invat si pe altii din experienta mea si din experientele mele viitoare.

mihaita_linca
09.01.2024, 12:58
Fara un urias in gandire, nu te poti arunca la drum lung. Drumul din categoria A in categoria B, este un drum care trebuie trait, simtit si gandit!