PDA

Arată versiune īntreagă : Sfatul Bătrānilor -59 -de la bine, foarte bine..la EXCELENT



Enciu Stefan
17.10.2011, 01:37
Sfatul Bătrānilor -59 -de la bine, foarte bine..la EXCELENT
Bine ati venit la o alta lectie de viata.

Am cunoscut Oameni ale caror sfaturi au insemnat enorm de mult pentru formarea mea ca Om. La randul meu am sfatuit multi tineri si acum, cu o parte dintre acestia, ma mandresc.

Să nu uităm niciodată Scopul nostru principal din Viată, care nu este altul decāt acela de-a trăi cu toţii Frumos, Fericiti si Sanatosi.

Trebuie sa ajungem la nivelul conceptual de bine si de foarte bine.... la acela de EXCELENT.

adi

Banu Ionut
09.12.2011, 10:52
Pentru a avea rezultatele care le-am propus ,si a ajunge la nivelul de excelent trecand prin anumite etape in decursul scopului pe care ni-l dorim ,le putem demonstra si invata si pe altii ca lucrurile in lume sunt extrem de simple.

Dragos
08.01.2012, 03:01
Dupa cum spunea si Stive Jobs, daca te apuci de ceva, fa acel ceva, atat de bine, incat sa lase o Urma in univers ..

Paul
18.01.2012, 21:37
o sa tin cont de acest sfat

ana_maria
18.05.2012, 17:29
Bine+ (bine+1)= foarte bine
foarte bine+(foarte bine+1)= excelent
Trecerea de la una la alta se face prin MUNCA FIZICA SI PSIHICA!

Dumitrescu Marian
29.06.2013, 18:16
Asta incercam sa facem , deocamdata suntem la binisor . Cu timpul incercam sa atingem bine , dupa aceea la foarte bine iar intr-un final ( cativa ani ) sa ajungem la excelent in ceea ce facem.

Banu Ionut
08.07.2014, 07:41
Prin Actiunile noastre pertinente in ceea ce tine de modernizarea si instruirea noastra ca oameni in ceea ce facem ,prin consecventa actelor creatoare realizate in timp putem defini conceptul de excelent pe care ni-l atribuim intr-un anumit moment.

Alina Bratu
18.10.2014, 04:42
Cum se ajunge?

maria memo
31.03.2017, 16:54
Cred ca,conceptul de EXCELENT,vine cu foarte multe sacrificii dar si cu o satisfactie interioara incredibila,care echilibreaza.

Robert dragoi
12.06.2017, 20:45
Conceptul de excelent se poate asocia foarte bine cu nivelul de fericire .
In definitiv atingerea acestui nivel este determinat de experienta vietii , obisnuinte si educatie.
Daca vom lua un taran din campul lui si il vom duce intr-un birou nu se vasimti excelent si nici fericit , daca luam un director din mediul lui si il ducem in camp nu se va simti nici excelent si nici fericit .
Concluzia este ca excelent sau a sa fi fericit este atunci cand esti pus in locul in care ti-l doresti ,acolo unde ai fost educat ca trebuie sa fi sau acolo unde ai parvenit.....

Vladucu Loredana
03.09.2018, 12:50
Deocamdata sunt la BINE , dar prin multa munca si ambitie voi ajunge la EXCELENT.

Adrian Pop
03.09.2018, 22:55
Deocamdata sunt la BINE , dar prin multa munca si ambitie voi ajunge la EXCELENT.

AI SANSE MARI.... Deci ce facem cu primii pasi la Ferma ta ?

Ionutsteg
22.09.2018, 16:01
Ca un om sa ajunga de la bine la excelent trebuie depusa o munca serioasa in tot ce face.

Adrian Pop
23.09.2018, 10:20
Ca un om sa ajunga de la bine la excelent trebuie depusa o munca serioasa in tot ce face.

trebuie sa fie si coordonat...

MarianConstantin
29.07.2019, 00:24
Nu inteleg exact daca in invatatura este vorba propriu-zis despre nivelul de conceptie sau cel de executie.
Intr-adevar, este critic conceptele sa fie derivate din Adevar, avand in spate legile Creatiei vazute si nevazute (o parte dintre aceastea le cunoastem prin stiinta).
In ceea ce priveste excelenta in executie, probabil ca aceasta se poate atinge cu "costuri" mari, Perfectiunea (pana la cel mai mic detaliu) in aceasta lume materiala este foarte greu de atins, de aceea este indicat sa se mearga pe solutii optime pentru un scop sau altul. Fuga dupa perfectiune poate duce la blocaje nefaste in mental si sa ajungem sa nu mai vedem padurea de copaci... sa nu mai vedem Adevarul si cu sufletul si spiritul.

alex_manea
01.11.2023, 08:42
Eu cand aud cuvantul conceptual, ma gandesc la teorie. Cred ca acest cuvant ar trebui modificat cu "constinta". Pe de alta parte il vad foarte valoros acest sfat. Nu stiu cum se intampla ca iese exact cand ai nevoie de el. Cred ca e foarte important sa te obisnuiesti cu ceea ce devii pe parcusul drumului catre a deveni OM. E destul de greu la inceput sa te obisnuiesti cu tine la momentul T0 si T0 + 1.

mihaita_linca
09.01.2024, 12:57
Totul prin evolutie, momentan personal sunt la cuvantul de BINE, urmand sa avansez cu pasi mici.