PDA

Arată versiune întreagă : Festivalul Păcii



zamfir_catalin
16.05.2023, 14:16
Asociația Avangarda de Sacrificiu a fost înființată în Craiova, în 2019.

Numele său a fost dat în onoarea marilor Oameni ai acestui neam, care au avut o viață
dedicată românilor, păstrării identității naționale și și-au dat viața pentru binele României.

Asociația Avangarda de Sacrificiu este continuatoarea activităților inițiate de Asociația
Arta Zalmoxa și are ca obiectiv ducerea la îndeplinire a proiectelor expuse pe
www.sfatulbatranilor.ro

Din 2018 am început organizarea Simpozionului Obârșia Neamului nostru și al
Simpozionului Vizionarii Neamului nostru. Am ajuns cu Simpozioanele Obârșia Neamului
la Drobeta Turnu Severin, la Băilești, la Desa și la Palatul Parlamentului(în 2022).

Din 2019 am organizat Simpozionul Internațional al Păcii și am tiparit peste 100.000 de
fluturași pentru PACE care au fost împărțiți în toată România, în Republica Moldova și în
câteva țări europene. Pe fluturasi copii, care inca sunt in primii ani la Gradinita sau scoala
primara, au scris PACE, au desenat si colorat simboluri si expresii legate de PACE.

Din 2021 am început pregătirea Expoziției Păcii, iar din 2022 am deschis pentru public
aceasta expoziție.

Printr-e activitatile realizate:
- 5 iunie 2019 am organizat în Parcul ,,Nicolae Romanescu ,,-MARȘUL PĂCII
- în data de 21 septembrie 2019- am organizat în Piața Mihai Viteazul ,,semnarea’’ unui
TRATAT DE PACE, pe pânză alba. Acest TRATAT- simbol al PĂCII a adunat aproximativ
2000 de preșcolari, școlari bunici si parinti.
- 2021 de 1 iunie am organizat in comuna Maglavit un spectacol pentru a sarbatori Pacea
si ziua copilului.
De la toate aceste activitați există fotografii și clipuri video în mediul online.

codul QR

Conține imagini de la activitățile realizate de noi precum și principiile care ne ghidează
pentru îndeplinirea obiectivului major pe care n-i l-am propus:

Semnarea Păcii la nivel Mondial, in 2050 de catre toate natiunile planetei la
Sarmisegetusa.

Pe 2 iunie 2023 organizăm în Craiova - Festivalul Păcii.

Vor participa aproximativ 100 copii de grădiniță, preșcolari din Craiova și județul Dolj.
Aceștia vor fi însoțiți de părinți și de cadrele didactice.
Locul de desfășurare este Piața Frații Buzești, de la ora 10:30.
Părinții și copii vor fi îmbrăcați în costume populare.
Vom expune lucrările de la Expoziția Păcii, vom împărți stegulețe și baloane tricolore.
Vom asculta cântece patriotice și cântece despre PACE.
La final vom face o Horă a Păcii.

După încheierea evenimentului, alături de invitați, vom merge la Expoziția Păcii
pentru a marca printr-o serie de comunicate Festivalul Păcii.