PDA

Arată versiune întreagă : Cartea Infinita



maria memo
07.03.2017, 21:59
Bine ati venit!Va invitam sa luati parte la Scrierea Cartii Infinite!!

Reguli de desfasurare






1.Este invitat sa scrie, oricine se simte inspirat sa o faca(inclusiv cei ce nu se simt pregatiti sa scrie corect gramatical, deoarece suntem disponibili a corecta din acest punct de vedere)

2.Oricine doreste sa faca parte din acest proiect, trebuie sa stie ca este necesar sa continue ideea\capitolul initial\precedent.In felul acesta toti au sansa de a contribui cu propriile-i idei la firul povestii respective iar acest lucru va duce la tot felul de rasturnari de situatie, pastrand in acelasi timp continuitatea, cu scopul de a avea un sens.


3.Cartea va fi impartita in mai multe volume, iar un volum va contine maxim 20 de capitole.


4.Intentionam sa incercam publicarea , pe rand, a fiecarui volum ce se va incheia.


5.Drepturile de autor vor fi distribuite catre fiecare persoana, care va lua parte la Scrierea Cartii Infinite.


6.Este exclus, cu desavarsire, folosirea unui limbaj neadecvat.In cazuri de acest tip se vor lua masuri ce vor consta in
eliminarea imediata a textului respectiv.


7.Este pusa in functiune o optiune ce va oferi sansa celui ce a inceput unul dintre capitole, sa blocheze scrierea altcuiva, pana ce capitolul ia sfarsit, evitand astfel aglomerarea si munca in zadar a mai multor persoane in acelasi timp.

arienne2003
09.03.2017, 15:47
In primul rand, daca vorbim de Carte Infinita..., Maria, propun sa nu-i pui limita ...la 20 de capitole.
Poate sa deschizi usor accesibil pentru cititor/scriitor mai degraba 20 de domenii... la randul lor pe subiecte... si categorii de varsta...

In al 2-lea rand este o carte infinita...online, ceea ce e face greu de spus "publicarea ei"... eventual dupa "publicarea ei" inseamna ca acolo sa opresti scrierea doritorilor.
OK, atunci ar urma un anunt facut... ceva gen...va invitam sa scrieti in continuare volumul 2...etc

Prin conceptul cartii vad gresita afirmatia ce pune "...in functiune o optiune ce va oferi sansa celui ce a inceput unul dintre capitole, sa blocheze scrierea altcuiva". (pc.7)

Optiunea este oferita cuiva spre a scrie sub semnatura proprie, prin asumare, ca apoi sa existe totusi posibilitatea normala a continuarii capitolului de catre alti doritori ce vor veni cu variante diferite de sfarsit a unei intamplari de exemplu.
Ca atare trebuie respectat puntul de vedere al fiecaruia, precum posibilitatea de a alegere (liber arbitru), daruita noua de Dumnezeu spre a ne face propriile alegeri.

Sa existe posibilitatea ...ca un fel de subcapitol, din nou, sau cum vrei sa fie numit... prin inserarea de butoane ce permit diverse obtiuni/variante...de continuare
Nimic in acesta carte sa nu fie limitat...

maria memo
09.03.2017, 16:01
Nu am urmarit sa limitez,insa cand am gandit proiectul,cu tatal meu,ideea era sa le si publicam cumva.si atunci era nevoie de o"frana".Daca nu se pune problema de publicat,normal ca lucrurile vor sta altfel.Referitor la optiunea aceea,cred ca ar fi chiar utila pentru daca s-ar bloca toti cu nenumarate variante ale unui singur capitol,ideea ar stagna si ne dorim continuitate.Oricum ideile nu sunt nici pe departe gata,a fost doar o incercare.Multumesc mult pentru pareri.Daca mai ai alte idei, le astept cu drag si am sa te consult cu siguranta in continuare.

arienne2003
09.03.2017, 16:10
ok. Sa se publice cu informarea despre continuarea in volumul 2..
ne gandim si vedem in continuare ce urmeaza, pe parcursul concretizarii fiecarui pas.