PDA

Arată versiune întreagă : Diferenţa dintre un înţelept şi un nebun !



Adrian Pop
15.10.2011, 13:55
Diferenţa dintre un înţelept şi un nebun !
O mare perioadă de Timp, la noi la Agenţie, venea Unichiul Teo. Un călugar bătrân de la Iaşi. Avea acel Om o barbă albă şi plete lungi aplbe, cum n+am văzut la nimeni pe pământ. Un bătrân frumos ca un Înger. Spunea tuturor că la Craiova este o Scoală importantă. Şcoala lui Pitagora. Eu i-am spus de fiecare dată, când venea vorba de acest subiect, că nici pe departe Şcoala bunului simţ Românesc, Şcoala Zalmoxiană, nu are tangenţă cu Şcoala lui Pitagora, prin simplu fapt ca la Scoala acelui mare gânditor elevii ajungeau să discute cu el, dupa mulţi ani de învăţat cu alţi înţelepţi ai Şcolii.

La noi era simplu. Aveam grijă de fiecare nou venit, ca de copiii mei.

Îmi plăcea să discut cu Unchiul Teo. Îi puneam tot felul de întrebări la care Bătrânul răspundea cu pilde din Biblie. Tinerii de la Agenţie aveau posibilitatea să înţeleagă ce înseamnă răspuns dat în stare de transă, ce înseamnă metafizică pură şi mai ales ce înseamnă răspuns logic primit de la sistem, problemelor avute în Viaţa fiecăruia dintre noi.....

O să explic odată aceasta, odată şi-odată......

Una din întrebările mele adresate Unchiului Teo a fost :

Care este diferenţa Părinte, dintre un înţelept şi un nebun ?

Una singură.... mi-a spus. Înţeleptul pune Suflet în tot ce face, pe când pe nebun îl doare-n cot de ce spune....şi mai ales care sunt consecinţele acestor vorbe.....

Cum oamenii dorm în procent de 99,999...99 %, n-au capacitatea de-a distinge unul, de altul.

adi