PDA

Arată versiune întreagă : Rugaciune catre Parintele Arsenie Boca



latan.elena
29.06.2015, 01:29
RUGĂCIUNE CĂTRE PĂRINTELE ARSENIE BOCA
"Doamne, mintea mea lipsita de putere nu poate ajunge la Tine. Ca si regele Avgar Te chem: "Vino si tamaduieste-mi ranile gandurilor mele celor rele si.... Te voi lauda ziua si noaptea Te voi vesti oamenilor, ca toate neamurile sa stie ca Tu, Doamne, savarsesti minuni ca si altadata, ierti pacatele, sfintesti si dai viata".... Rugati-va pentru mine, toti Sfintii, ca sufletul meu sa invete smerenia lui Hristos ...



RUGĂCIUNE CĂTRE PĂRINTELE ARSENIE BOCA PENTRU TĂMĂDUIREA SUFLETULUI ȘI TRUPULUI
Cu adevărat, pe urmele Doctorului Desăvârșit al sufletelor și trupurilor noastre ai alergat, Părinte Arsenie, și ai dobândit prin darul Său putere a privi în adâncul sufletelor omenești și a citi în ele ca într-o carte taina mântuirii. Pe muntele slavei ai urcat cu pașii gândului smerit și Maica Luminii Te-a acoperit cu darul Său, ca să slujești cu dragoste poporului celui împovărat cu multe necazuri și neputințe. Deci, și acum, dacă ai aflat îndrăzneală către Cel mai presus de ceruri, cere nouă tămăduire sufletelor și trupurilor slăbănogite de păcat.
Ca unul care ai slujit cu dragoste oamenilor și cu lacrimi te-ai rugat pentru poporul care era amenințat de întunericul celui viclean, cu lumina rugăciunii tale izgonește din inimile noastre tot întunericul împietririi. Rănile sufletelor noastre pricinuite nouă de grele și multe păcate le vindecă acum cu darul rugăciunii tale. Vai nouă, căci grele dureri ne-au împresurat din pricina faptului că am lăsat casa sufletelor noastre să fie lovită și bântuită de tâlharii înțelegători ai patimilor. Mintea ne-am spurcat cu gânduri necuviincioase și inima, cea care trebuia să fie tron Treimii, am făcut-o grajd în care s-a adunat toată necurăția patimilor.
Pe tine te rog, Părinte Arsenie, să te milostivești spre mine, cel înconjurat de dureri nenumărate ale trupului și împovărat cu multe răni ale sufletului. Risipește tulburarea sufletească ce depărtează mintea mea de făclia rugăciunii și roagă-te Celui Bogat în milostivire să nu mă lepede pe mine, netrebnicul robul Său, ci să mă izbăvească de cumplita primejdie și cu darul Său să mă acopere de toată răutatea diavolească și omenească. Știi neputința mea, Părinte, vezi și întristarea care m-a cuprins, deci pe tine te rog, să mijlocești la Împăratul a toate izbăvirea mea de cumplita boală, ca să aduc ție mulțumire și slavă Doctorului Adevărat al sufletelor și trupurilor noastre. Amin.



POMENIREA PĂRINTELUI ARSENIE BOCA (28 NOIEMBRIE)
Cuvioase Părinte Arsenie, cel care pământul țării noastre îl străjuiești cu a ta statornică rugăciune și aprinzi candelele inimilor cu focul dorului dumnezeiesc, risipește și întunericul sufletelor noastre și dăruiește-ne făclia rugăciunii tale, care să ne povățuiască spre ieșirea din pământul întunecatelor patimi. Ascultă și acum Părinte, suspinurile inimii noastre, și nu trece cu vederea pe cei care voiesc a lepăda povara cea grea a păcatului și a sluji lui Hristos întru pocăință și întru faptele cele bune spre mântuire. Durerile oamenilor pururea ai ascultat și mustările pe care le făceai oamenilor spre îndreptare erau, după cuvântului Apostolului, spre luminarea cât mai multor suflete care auzeau cuvintele tale, ca toți să părăsească robia păcatelor celor grele. Marea ta iubire de oameni și nețărmuita jertfă pentru cei necăjiți și întristați a făcut să se cutremure munții împietririi din multe inimi. Și acum, pe noi, cei care cumplit ne-am împotmolit în păcate, ne auzi și ne dă slobozire, căci știm că mai puternică este rugăciunea ta acum Părinte Arsenie, după mutarea la cele veșnice. Numele marelui Arsenie ai purtat și cu adevărat ai fost ca un Apostol al neamului românesc, în preajma ta mulți aflând mângâiere sufletească și împăcare cu Dumnezeu, pe Care Îl arată milostiv spre cei care cer ocrotirea ta. Florile smerite ale gândurilor noastre le primește cu bunăvoință și ne dăruiește aripile rugăciunii tale, ca să zburăm cu gândul neîmpiedicați de povara ispitelor și să ajungem la Hristos, Împăratul Cel Veșnic, Căruia I se cuvine slava netrecătoare împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt în veci. Amin.



https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11659470_847020022057520_7880118158567213898_n.jpg ?oh=dbd28cb24aa369a1a4336262e7807777&oe=561B4AFD